• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

هواپیمای مافوق صوت ناسا بدون صدا دیوار صوتی را میشکند

nasaICTPRESS - سازمان فضایی آمریکا (ناسا) در حال ساخت یک هواپیمای مافوق صوت جدید است که گفته میشود قادر است بدون ایجاد صدای انفجار، دیوار صوتی را بشکند.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، این هواپیما در زمان عبور از سرعت صوت، نوعی صدای ضربه ای ایجاد میکند که با عنوان ضربان مافوق صوت شناخته میشود.
محققان امیدوارند این هواپیما بتواند جای خالی هواپیماهای کنکورد را که با دو برابر سرعت صوت پرواز میکردند، در پروازهای تجاری بین المللی پرکند و البته مانع شکایات متعدد مسافران از سروصدای هواپیمای مافوق صوت شود.
از نظر فنی از سال ها قبل امکان پرواز با سرعت مافوق صوت فراهم شده است، اما هواپیماهای مافوق صوت پس از شکستن دیوار صوتی، در مسیر حرکت خود صدای انفجاری را ایجاد میکنند که تا کیلومترها شنیده میشود و منازل مسکونی و اتومبیل ها رادر مناطق شهری تحت تاثیر قرار میدهد. به همین علت با وجود این که سرعت هواپیماهای فعلی میتواند تا 10 برابر سرعت صوت هم افزایش یابد، این هواپیماها برای حمل و نقل هوایی در مقیاس بزرگ کارآیی لازم را ندارند.
ناسا در تلاش است با ساخت هواپیمای جدید خود بتواند مشکل انفجار صوتی را حل کند تا مجددا پروازهای تجاری و مسافری با سرعت مافوق صوت از سر گرفته شوند. ناسا برای تکمیل طرح های اولیه هواپیمای خود که به عنوان Quest شناخته میشود، با شرکت Lockheed Martin قراردادی را منعقد کرده است.
این پروژه نخستین نمونه از مجموعه هواپیماهای سری X است که به عنوان بخشی از بودجه 2017 ناسا معرفی شدند. محققان امیدوارند تا سال 2020 میلادی بتوانند نخستین پرواز آزمایشی با این هواپیما را به انجام برسانند.

شماره خبر: 27557
تاریخ: شنبه 15 اسفند 1394  7:41 AM

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط