• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

ماهیچه مصنوعی با نسل جدید فیبرهای نانویی تولید شد

mahiche masnoeiICTPRESS - محققان موفق به تولید نوع جدیدی از فیبرهای رسانا شدند که می توان از آن برای ساخت ماهیچه های مصنوعی و خازنهایی استفاده کرد که در صورت کش آمدن، قابلیت ذخیره سازی آنها افزایش می یابد.

به گزارش ICTPRESS، این فناوری جدید که می تواند دانش نوین پزشکی در زمینه تولید اندامهای مصنوعی را متحول کند توسط گروهی از محققان دانشگاه تگزاس در دالاس آمریکا ارائه شده است.
این فیبر که ترکیبی از ورقه های نانولوله کربنی پیچیده به دور یک هسته لاستیکی است، شاید روزی در صنعت هواپیماسازی و اندامهای ویژه ساختارهای اسکلت مصنوعی نیز به کار گرفته شود.
فیبر جدیدی که این محققان موفق به ارائه آن شدند در مقایسه با تلاشهای مشابه قبلی تفاوتهای شاخصی دارد. درحالی که در ساخت فیبرهای مبتنی بر نانولوله های کربنی قبلی تأکید و تمرکز اصلی بر استحکام بالا بوده تا بدین ترتیب بتوان از آن در ساخت جلیقه ضدگلوله استفاده کرد (و یا حتی جایگزینی مطمئن برای فیبر کربنی سنتی) اکنون این فناوری جدید استحکام مورد نظر، خاصیت رسانایی بالا و انعطاف پذیری شگفت آور را یکجا باهم دارد.
در بررسی های آزمایشگاهی مشخص شده که این فیبر را می توان تا ۱۴ برابر طول اولیه کش داد بدون آنکه کوچکترین افتی در کیفیت عملکرد آن ایجاد شود.
محققان در این پروژه، مرزهای جدیدی را جستجو کرده و حتی به مقیاسهای بسیار کوچک نیز نفوذ کردند به طوری که از امکان بکارگیری این فناوری جدید در ابعاد ۵۰ میکرون یعنی تنها دو برابر ضخامت موی انسان نیز خبر دادند.

شماره خبر: 23784
تاریخ: یکشنبه 4 مرداد 1394  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط