• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

گردهمایی بزرگ استارت‌آپ‌ها در تهران

BICTPRESS - هفتمین نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری (INOTEX 2018)، با حضور فعالان حوزه استارت‌آپی پس از سه روز فعالیت مداوم، امروز شنبه 16 تیر پایان می یابد.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، این رویداد که با هدف ایجاد هم‌افزایی میان فعالان حوزه نوآوری به مدت سه روز برگزار شده است، روز 14 تیرماه در تهران آغاز به کار کرد.

اینوتکس 2018 گردهمایی استارت‌آپ‌ها، سرمایه‌گذاران و شتاب‌دهنده‌های ایران به‌شمار می‌رود و امسال میزبان 150 استارت‌‌آپ، 16 شتاب‌دهنده، 11 سرمایه‌گذار خطرپذیر و بیش از 100 شرکت دانش‌بنیان بوده است.

اکبر قنبرپور در خصوص این نمایشگاه تخصصی در حوزه تکنولوژی و نوآوری کشور، ضمن تشریح اهداف برگزاری این گردهمایی، فهرستی از برنامه‌ها و روند برگزاری این نمایشگاه سه روزه را به بازدیدکنندگان، ارائه کرد.

به‌گفته وی، نمایشگاه اینوتکس از سال 2012 آغاز به کار کرده و در دو سال آغازین فعالیت خود، تنها میزبان شرکت‌های فناور خارجی بود؛ اما از سال 2014 این روند با تغییراتی مواجه شد که براساس آن در همان سال، علاوه بر حضور شرکت‌های خارجی، شرکت‌های ایرانی نیز به جمع این نمایشگاه اضافه شدند.

در ادامه این مراسم، رضا غیابی، از فعالان و کارشناسان حوزه استارتاپی با اشاره به ساز و کار اجرایی نمایشگاه اینوتکس 2018 گفت: یکی از مهمترین بخش های نمایشگاه امسال، بخش «استیج» بوده است که در قالب یک برنامه سه‌روزه و با هدف بررسی چالش‌های استارت‌آپی ایران طراحی شده است.

به‌گفته غیابی برنامه «استیج» به بررسی موضوعاتی همچون سرمایه‌گذاری اولیه و کلان، موضوعات حقوقی، مشکلات توسعه فنی و رشد استارت‌آپ‌ها پرداخت.

وی افزود: همچنین رویداد بانی، صبح خلاق تهران از دیگر برنامه‌هایی است که در حاشیه «استیج» در اینوتکس امسال برگزار شده است.

وی یکی دیگر از برنامه‌های ویژه امسال را «اینوتکس تلنت» دانست و اظهار کرد: «اینوتکس تلنت» نه‌تنها نقش پل ارتباطی بین استارت‌آپ‌ها و متقاضیان جویای کار را ایفا کرده است، بلکه در این بخش فارغ‌‌التحصیلان هم می‌توانند با استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه‌های مختلف آشنا شده و از فرصت‌های شغلی موجود در این شرکت‌ها مطلع شوند.

وی افزود: در حاشیه اینوتکس 2018 فن‌بازارهای سراسر کشور هم در قالب یک گردهمایی به همفکری و تبادل ایده پرداخته اند.

غیابی در بخش دیگری از اظهارات خود به یکی دیگر از برنامه‌های امسال این نمایشگاه اشاره کرد و گفت: امسال برگزاری دومین نشست تجاری فناوری (D8) با حضور شرکت‌های فناور چهار کشور در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران در برنامه بود که با محوریت بررسی فرصت‌های مناسب برای مشارکت تدارک دیده شد.

همچنین به‌گفته وی، نشست شبکه‌سازی نوآوری با حضور اساتید بین‌المللی از کشورهای روسیه، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، ترکیه و اتریش با موضوع شهر هوشمند در پنج پنل و طی روزهای اول و دوم نمایشگاه برگزار شد.

 

برگزاری سه پنل تخصصی 

بخش استیج نمایشگاه اینوتکس 2018 در روز نخست میزبان دو پنل تخصصی بود. در پنل نخست «نکات کاربردی برای سرمایه‌گذاری در استارت‌‌آپ‌ها» که با حضور محمد احمدی از اسمارت‌آپ، علی عمیدی از کارن‌کارد، سهیل عباسی از شتابدهنده تک، مریم نجفی، مجید زورمند و محمد رامین کمیلیان، اعضای گروهی از سرمایه‌گذاران مورد بحث و بررسی قرار گرفت، معیارهای مهم در ارزیابی تیم‌های استارت‌آپی به منظور جذب شتاب‌دهنده‌ها و سرمایه‌گذاران ارزیابی شد.

به‌اعتقاد سخنرانان این پنل، داشتن یک تیم منسجم، پویا بودن و عدم سکون استارت‌آپ‌ها و داشتن نمونه محصول اولیه معیارهایی هستند که بیش از پیش باید مورد توجه فعالان بازار قرار گیرند. اما موضوع دیگری که در این پنل به آن اشاره شد تشخیص یک استارت‌آپ موفق بود که باتوجه به گفته‌های محمد احمدی کار ساده‌ای نیست و در بسیاری از موارد شرکت‌های سرمایه‌‌گذار در تشخیص این استارت‌آپ‌ها دچار خطا می‌شوند.

اما در پنل «چالش‌های اکوسیستم کارآفرینی خوب از منظر استارتاپ‌ها و سرمایه‌گذاران» چه گذشت؟

جمع‌بندی این پنل نشان می‌دهد اکوسیستم کارآفرینی در کشور با چالش‌های بی‌شماری روبه‌روست. به‌گفته سخنرانان این پنل، اکوسیستم‌ها اگر قرار باشد موفقیتی به دست بیاورند، باید لینک‌های بسیار قوی داشته باشند. این در حالی است که برای تحقق این موضوع، دو پیش نیاز اعم از دانشگاه‌های کارآمد و مدیران باسواد نیاز است.

به اعتقاد برخی از سخنرانان این پنل، در حال حاضر دانشگاه‌ها با نیازهای بازار کار فاصله بسیاری دارند و در طول 40 سال گذشته، بیشترین تقاضا برای رشته‌های دانشگاهی در مواردی بوده که تناسبی با نیاز بازار کار نداشته‌اند.

از سوی دیگر ساختار آموزشی دانشگاه‌ها به‌گونه‌ای بوده که نیروی کار تاثیرگذار تربیت نکرده است.

در بخش دیگری از این پنل تخصصی، به کوچک بودن استارت‌آپ‌ها و اینکه صدای‌شان به گوش دانشگاه‌ها نمی‌رسد، اشاره شد. فعالان استارت‌آپی معتقدند نمی‌توان با دانشگاه‌ها تعامل مناسبی برقرار کرد و تنها شرکت‌های بزرگ این توانایی را خواهند داشت.

این در حالی است که آمارهای منتشر شده از کشورهایی مانند کانادا و آمریکا حاکی از آن است که نقش دانشگاه‌ها در تربیت نیروی انسانی مجرب بسیار کمرنگ شده و مانند گذشته از بازدهی کافی برخوردار نیستند.

همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد در حال حاضر از هر 3 فرد تحصیل‌کرده در آمریکا، تنها یک نفر در رشته تخصصی که تحصیل‌کرده، جذب بازار کار می‌شود. ناکارآمدی دانشگاه‌ها در تربیت نیروی انسانی متخصص در حالی چالش‌برانگیز شده که به باور برخی صاحبنظران در این پنل، برخی از استارت‌آپ‌ها کم سواد و یا بی‌سواد هستند و توجه‌ای به افزایش سطح سواد خود ندارند.

به‌اعتقاد آنان تا زمانی که توهم دانایی در برخی استارت‌آپ‌ها شکسته نشود، نمی‌توان راه را برای رشد استارتاپ‌ها و در نتیجه بازار کار مناسب باز کرد.

در بخش سوم این نمایشگاه هم، سازوکار هوشمندسازی شهرها مورد واکای قرار گرفت. امروزه موضوع شهر هوشمند توجه مردم بسیاری از کشورهای جهان را به خود جلب کرده است. در این پنل به این موضوع اشاره شد که شهر هوشمند به توسعه سیستم‌های شهری مبتنی بر فناوری اشاره دارد که در نهایت به پیش رفتن شهرها به سمت مدیریت موثر و کارآمد و رشد اقتصادی منجر می‌شود.

نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری، طی 6 دوره میزبان بیش از 750 شرکت فناور از 25 کشور جهان بوده و انعقاد بیش از 130 سند همکاری در دوره‌های گذشته، بخشی از دستاوردهای این رویداد بوده است.

امسال بیش از هزار فعال در حوزه نوآوری و فناوری در قالب استارت‌آپ و شرکت دانش‌بنیان در نمایشگاه اینوتکس شرکت کرده اند و روزانه بیش از 2000 نفر از این رویداد بازدید به عمل آورده است.

نمایشگاه اینوتکس 2018 تا امروز 16 تیرماه در محل برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی شهرداری تهران برپاست و علاقمندان میتوانند از ساعت 10 صبح تا 8 شب در این نمایشگاه حضور یابند.

 

منبع: روزنامه ثروت؛ مورخ شنبه 16 تیر 1397

شماره خبر: 37059
تاریخ: شنبه 16 تیر 1397  10:11 AM

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط