• دریافت خبرنامه ICTPress

Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

توصیه های طلایی اقتصاددانان به شرکت‌های فاوا در آستانه رکود تورمی پنجم

DrKtgB2WsAAgKXTICTPRESS -جلسه اول سمینار «تحلیل و بررسی شرایط اقتصادی ایران در سال 1397 - با نگاه ویژه به صنعت فاوا» را با حضور مرتضی ایمانی‌راد و سیامک قاسمی در دانشگاه خاتم و به همت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران برگزار شد.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، طی جلسه اول این سمینار دو جلسه ای اقتصاددانان حاضر در این رویداد چشم انداز اقتصادی را نگران کننده دانستند اما چشم انداز روشنی برای شرکت‌های حوزه فناوری و اطلاعات نسبت به بخش‌های دیگر ترسیم کردند و راهکارهای نجات از فراز و نشیب‌های پیش رو را ارائه دادند. شهاب جوانمردی نایب رئیس هیات مدیره سازمان،در ابتدای جلسه ابراز امیدواری کرد این سمینار و هم‌اندیشی‌های فعالان کسب و کار حوزه فناوری و اطلاعات بتواند از آسیب به کسب و کارها در شرایط نابه‌هموار اقتصادی جلوگیری کند و روند رو به پیشرفت این صنعت حفظ شود.

 مرتضی ایمانی راد، اقتصاددان و رئیس هیات مدیره موسسه مطالعات اقتصادی بامداد با اشاره به   هدف برگزاری این سمینار توسط نظام صنفی گفت:«آمده‌ایم که گام مهم و بزرگی را برداریم. اوضاع اقتصادی را وخیم می دانم از سال ۱۳۳۲ تا کنون، سال ۹۷ سخت‌ترین سال برای اقتصاد کشور است و همه باید برای این شرایط آماده باشیم اما متاسفانه نه دولت و نه سازمان‌ها برای این اوضاع دشوار آماده نبوده و نیستند. واقعیت این است که ما باید دست از گذشته برداریم و به چشم‌انداز آینده نگاه کنیم و ببینیم برای مجموعه‌های در حال فعالیت چه راهکاری باید ارائه بدهیم.»

 
این اقتصاددان و استاد دانشگاه اضافه کرد برای بررسی وضعیت اقتصادی تغییرات قیمت دلار را در نظر گرفت. ایمانی راد پیش بینی می کند قیمت دلار پس از یک دوره کاهش ارزش نسبت به ارزهای قدرتمند جهانی روند رو به افزایش کنونی خود را ادامه دهد که این موضوع به مثابه یک هشدار برای ارزهای دیگر و کشورهای صادر کننده و تولیدکننده خواهد بود. او توصیه کرد که سازمان نظام صنفی و اعضای ان به طور مرتب شاخص ارزش دلار را تحلیل و بررسی کنند.
 
سیامک  قاسمی اقتصاددان و مدیر عامل موسسه مطالعات اقتصادی بامداد، با بررسی کلی اقتصاد کشور پیش بینی کرد که کشور در حال ورود به یک دوره رکود تورمی است، دوره‌ای که با وجود نرخ‌های رشد نزدیک به صفر و منفی، شاهد تورم بالا و رکود خواهیم بود. وی با اشاره به نرخ تورم و تجربه رکود تورمی در گذشته گفت:« در ۴۰ سال گذشته ۴بار شاهد رکود تورمی بودیم.هم اکنون هم در حالی که شاهد تورم نقطه به نقطه ۳۶ درصدی هستیم، نرخ‌های رشد رو به کاهش هستند. احتمالا نرخ رشد اقتصادی ایران در سال ۹۷ صفر و کمتر و در سال ۹۸ این نرخ  رشد منفی خواهد بود. این نرخ در سال ۹۸ تا منفی۵ درصد هم پیش بینی شده است.»
 
قاسمی سهم صنعت فناوری اطلاعات در تولید ناخالص داخلی را بسیار بالا و موثر دانست و افزود:« سهم صنعت فاوا در اقتصاد بدون در نظر گرفتن دو بخش بزرگ یعنی شرکت‌های اپراتور تلفن همراه و مخابرات بسیار بالا و شاید بیش از حد تصور خود فعالان صنعت است. این صنعت تقریبا به اندازه صنعت معدن، ۳ برابر صنعت حمل و نقل هوایی، نصف صنعت بانکداری ، نصف صنعت خودرو و بیش از صنعت بیمه  در تولید ناخالص داخلی سهم دارد. نکته جالب توجه این است که برخلاف پیش بینی عمومی برای صنایع دیگر، چشم انداز روشنی برای این صنعت دیده می‌شود.»
 
مرتضی ایمانی راد در بخش دیگری از صحبت‌های خود اشاره کرد در حالی که تقریبا تمام اقتصاد ایران در حال رکود و کوچکتر شدن است صنعت فاوا رشد ۱۹درصدی را تجربه می‌کند که این آمار و پیش بینی‌های مثبت دیگر می تواند نشانه‌ای برای اقتصاد ایران باشد تا دست‌ از صنایعی چون خودرو و فولاد بردارد و به  صنعتی بپردازد که هزینه و آسیب پذیری کمترو رشد پایدارتری دارد.
 
  این اقتصاددان قیمت دلار را بسیار اثرگذار دانست و افزود:«جناب رییس جمهور می گوید نرخ دلاری که در کوچه و پس کوچه‌ها تعیین می‌شود رسمیت ندارد اما من می‌گویم  این  نرخ رسمی و واقعی است چرا که معاملات در حال حاضر با این نرخ انجام می پذیرد. افزایش نرخ دلار همواره روی قیمت همه چیز اثر می‌گذارد مگر روی کالایی که در شرایط خاص عرضه و تقاضا قرار بگیرد. زمانی که درآمدهای ارزی کاهش پیدا کند دلار مانند یک ژنرال پیش می افتد و سایر قیمت‌ها هم به دنبال آن می‌افتند.»
 
سیامک قاسمی هم درباره وضعیت دولت در برهه کنونی گفت دولت دو برابر بودجه کشور بدهکار است پس بهتر است شرکت‌ها به فکر کسب درآمد از دولت نباشند. موضوع صندوق‌های بازنشستگی و بحران بانکداری دردسرهای بزرگ پیش روی دولت هستند بنابراین همین که دولت بتواند هزینه‌های جاری خود را تامین کند جای خوشحالی است.وی به شرکت‌ها توصیه کرد در معاملات با دولت این موضوع را در نظر بگیرند و بدانند که درآمد دولت کفاف هزینه‌های آن را نمی دهد و به همین دلیل درآمد شرکت‌ها از دولت با فرازونشیب‌های زیادی مواجه خواهد بود.
 
قاسمی نیروی انسانی متخصص را مشکل دیگر شرکت‌ها در سال‌های آینده خواند و اضافه کرد:« با وجود رکود تورمی بیکاری به خصوص در میان قشر متخصص افزایش خواهد یافت و در نتیجه متاسفانه شاهد مهاجرت این افراد از کشور خواهیم بود. این موضوع صنعت فاوا را که های‌تک است، تحت تاثیر زیادی قرار خواهد داد.»
 
مرتضی ایمانی راد هم در پاسخ به سوال یکی از حاضرین این سمینار به فرصت طلایی تکرارناشدنی پیش روی شرکت‌های فاوا اشاره کرد و گفت:« اگر سازمان بتواند یک وبسایت یا مرجع به وجود بیاورد که شرکت‌ها در حد یک صفحه توضیح به زبان انگلیسی از فعالیت و سابقه خود در آن قرار بدهند کمک شایانی به توسعه کار آنها خواهد داشت. شرکت های زیادی در دنیا هستند که به دنبال یک شریک ایرانی در بازار بزرگ ایران می گردند تا راحت‌تر و با ریسک کمتر در داخل فعالیت کنند. نرخ ارز این فرصت را به وجود آورده که شرکت ها بتوانند با توسعه ارتباطات خارجی درآمد زیادی کسب کنند و خود را توسعه بدهند.»
شماره خبر: 38776
تاریخ: یکشنبه 20 آبان 1397  12:27 AM

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط