• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

تحول دیجیتالی با فیلترینگ!

Rahmansereshtمحمد فواد رحمان سرشت - ICTPRESS - این روزها شاهد رشد لحظه به لحظه فناوری های نوین هستیم که موجب شده تا کشورهای جهان و روسای آن ها به فکر توسعه ای فزاینده برای محدوده خود باشند.

اما این محدوده برای توسعه، با محدودیت بسیار متفاوت است. توسعه در محدوده هر کشور با فناوری ها به میزان بسیار زیادی موجب گسترش مرزهای جغرافیایی مجازی آن کشور می شود که هیچ انتهایی ندارد.

حاکمان کشورهای جهان، همه توان و پتانسیل خود را به کار میگیرند تا بر پایه تحکیم زیرساخت های لازم، در راستای توسعه فناوری ها حرکت کنند.

در این مسیر سرمایه های بسیار زیادی تخصیص می یابد و انرژی و زمان زیادی صرف می شود تا نتیجه مطلوب حاصل آید و با تحقق مبانی فناوری های پیشرفته و بکارگیری آن، در وقت، انرژی و سرمایه کشورها صرفه جویی شود.

در ایران نیز پرداختن به فناوری های نوین، به موقع آغاز شد و مسئولان علیرغم تاخیرها، زیرساخت های خوبی برای آن فراهم کردند.

حال چند سالی است که شاهدیم مردم در سنین مختلف به بانکداری الکترونیکی و مجازی روی آورده اند و حتی روستایی ها به خوبی می توانند با مراجعه به اینترنت، پیگیر کارها و حقوق مربوط به خودشان باشند و آن را از مسئولان مطالبه کنند؛ در کل، مردم با فناوری ها به خوبی آشنا شده اند.

اما همگام با توسعه فناوری ها در کشورمان مانند برخی کشورهای جهان، نگاه های محدود کننده ای بر سر راه توسعه بکمک فناوری ها وجود دارد. دیدگاه هایی که زمینه محدودیت هایی همچون فیلترینگ را فراهم می کند.

جالب است که موضوع فیلترینگ یک موضوع سلبی است و مشابه آنچه در این خصوص اعمال می شود برای بسیاری موارد دیگر از قدیم انجام شده و همواره نافرجام مانده است؛ اقبال عمومی نیز به دنبال کسب واقعیت و خاصیت های متعدد تکنولوژی و ابزار آن است.

ایران اکنون در مسیر تحول دیجیتال قرار گرفته است، مسیری که از سال ها قبل با ظهور فناوری ها از سوی متفکران و اهل فن، قابل پیش بینی بود.

اما آیا برای این تحول دیجیتال آماده ایم؟

جهرمی وزیر ارتباطات که بارها خود از تحول دیجیتال و اقتصاد دیجیتال سخن به میان آورده است معتقد به اقدامات سلبی نیست.

او می گوید: «هنوز برخی تصور می‌کنند با دستور و اقدامات سلبی می توانند سبک زندگی را تغییر دهند درحالیکه زمان رفتارهای سلبی به پایان رسیده است و بدین گونه مسیر توسعه و تحول دیجیتال مسدود نمی شود.

در حوزه تحول دیجیتال باید حضور فعالانه داشته باشیم و این حضور فعالانه نیاز به اراده دارد که در جوانان است.

یکی از رفتارهایی که امروز با آن روبرو هستیم بی انگیزه کردن نیروهای داخلی است که به عنوان مسئولان وظیفه داریم امید را به آنها بازگردانیم چراکه توسعه تکنولوژی برگشت ناپذیر است. نمی توانیم با ایدئولوژی به جنگ اقتصاد برویم.»

 

محمد فواد رحمان سرشت

مدیر مسئول شبکه خبری ICTPRESS 

منبع: روزنامه ثروت

شماره خبر: 36944
تاریخ: چهارشنبه 6 تیر 1397  9:05 AM

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط

توجه: تکمیل فیلدهای که با علامت (*) مشخص شده اند الزامی می باشد

Jasjoo CAPTCHA