• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

جهان «های تک» در هفت روز

ICTpress HighTech NewsICTPRESS - جهان فناوری های پیشرفته یا بعبارتی Hi-Tech بصورت فزاینده و روزافزون مملو از اتفاقات و خبرهای متنوع است که در این گزارش به اهم آن طی هفت روز گذشته اشاره کرده ایم.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، جهان فناوری نوین مملو از رویدادهای گوناگون و خبرهای شگفت انگیزست که برخی در باورها نمیگنجد اما واقعیت دارد یا بزودی به واقعیت میپیوندد. 

 

 

 

 

آنچه که در ادامه مشاهده میکنید گزارشی از خبرهای مهم هفت روز گذشته (منتهی به 1 جولای 2018) در جهان فناوری نوین است:

 

 

 

پوشش ضد آب برای کشتی ساخته می شود 

به تازگی نیروی دریایی آمریکا از یک پروژه در دانشگاه میشیگان پشتیبانی می کند تا نوعی پوشش بسیار قدرتمند دافع آب ابداع کنند که دربرابر هرگونه مایعی مقاوم و از سوی دیگر ماندگارتر است.

کشتی با کمک چنین پوششی می تواند بدون هیچ گونه اصطکاکی در آب بلغزد و در نتیجه سوخت کمتری مصرف و مسافت بیشتری طی کند.

دانشمندان مخزن عظیم اطلاعات رایانه ای را جستجو کردند و مواد شیمیایی را براساس ویژگی های مولکولی ترکیب کردند تا دریابند رفتار آنها پس از مخلوط کردن، چگونه است.

می توان این ماده را با قلم مو یا اسپری روی سطوح پاشید که به سادگی دربرابر هرگونه خراشی مقاومت می کند.

این دانشگاه امیدوار است این پوشش را تا ۲ سال دیگر برای کشتی های کوچک نظامی و تجاری به کارگیرد.

پوشش مذکور فقط برای قایق ها کارآمد نیست و می تواند هربخشی از کشتی که در آب فرو می رود مانند واحدهای رادار و حسگرها را در برابر طوفان ها محافظت کند.

.....................

 

 

 

 

اسپیس‌ایکس ربات باهوش مصنوعی را به ایستگاه فضایی فرستاد 

بامداد روز جمعه به وقت محلی، موشک فالکون ۹ شرکت فضایی «اسپیس‌ایکس» محموله تجهیزاتی عظیمی را شامل آب، خوراک و تجهیزات و فناوری‌های تازه را برای انجام آزمایش‌های علمی از فلوریدای آمریکا راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی کرد.

این مجموعه یک عضو تازه را نیز به جمع شش فضانورد ساکن این ایستگاه فضایی خواهد افزود؛ یعنی روبات هوشمند کوچکی به نام سیمون (CIMON). این روبات که کمی بزرگتر از یک توپ فوتبال است یک صفحه نمایش روی خود دارد و می‌تواند با ساکنان ایستگاه فضایی تعامل داشته باشد.

سیمون ۱۴ فن (موتور بادبزن) دارد که به آن اجازه می‌دهد به آسانی در تمامی جهات حرکت کند و در هوا شناور باشد. این روبات که قادر است صدا و چهره فضانوردان را تشخیص بدهد به این ترتیب می‌تواند بنا بر درخواست آنها به سویشان برود، به سوالات آنها پاسخ بدهد و دستوراتی را نیز اجرا کند.

ربات سیمون را شرکت ایرباس به سفارش آژانس ملی فضایی آلمان طراحی کرده و ساخته است ضمن آنکه سامانه ویژه هوش مصنوعی آن ساخت شرکت آی‌بی‌ام آمریکا است.

روبات سیمون پیش از این یک بار و برای دقایقی در پروازی آزمایشی اتمسفر شبیه فضا و حالت بی‌جاذبه را در کنار آلکساندر گرشت، فضانورد آلمانی تجربه کرده است.

استفاده از ربات در فضا تقریبا ناگزیر است و سالها است که روبات‌های گوناگون انجام مأموریت‌های فضایی را ممکن کرده‌اند. اما آینده، نشان از کار مستقل ابزارها و روبات هایی دارد که از راه دور کنترل می شوند و فضانوردان را از کارهای پرخطر دور نگه می دارد.

.....................

 

 

 

 

ایمیل زدن با دستخط در ویندوز ۱۰

 مایکروسافت به تازگی مفهوم جدیدی به نگارش ایمیل بخشیده و اگر چه کاربران هنوز می توانند با تایپ متن ایمیل در برنامه mail ویندوز ۱۰ نامه های الکترونیک خود را ارسال کنند، اما به زودی قادر خواهند بود تا به سبک دوران ماقبل دیجیتال پیام هایشان را با دستخط خودشان و با قلم الکترونیک نوشته و ارسال نمایند.

افزودن اطلاعات قرارهای کاری برنامه تقویم ویندوز به این نوع ایمیل ها نیز قابلیت دیگری است که توسط مایکروسافت در نظر گرفته شده و باعث می شود تا استفاده از برنامه میل برای پیشبرد امور حرفه ای و تجاری نیز تسهیل شود.

این خدمات فعلا تنها برای برخی کاربران مایکروسافت در دسترس است و در آینده در اختیار طیف گسترده تری از آنها قرار می گیرد. پاک کردن و تغییر دادن متن نامه ها، رنگ جوهر، خط کشیدن در زیر بخش های مهم متن و غیره از جمله قابلیت های این خدمات جدید است.

.....................

 

 

 

 

افزایش سرعت ماهیچه‌های مصنوعی پلیمری  

هفته گذشته تیمی از پژوهشگران دانشگاه تگزاس در دالاس با همراهی محسن جعفرزاده دانشجوی دکترای برق این دانشگاه موفق به کنترل ماهیچه‌های مصنوعی ساخته شده از پلیمر پوشش داده شده با نقره شدند.

ماهیچه های پلیمری پیچیده شده با اتصال به منبع الکتریکی منقبض می‌شوند. برای ساخت یک ماهیچه پلیمری پیچیده شده، ابتدا یک نخ پلیمری پوشش داده شده با نقره را می‌تابانند تا شکل مارپیچ شود؛ سپس آن را در دمای بالا حرارت می‌دهند تا بازپخت شود.

هنگامی که این ماهیچه به منبع الکتریکی متصل می‌شود جریان برق از آن عبور کرده و به دلیل مقاومت الکتریکی(نقره) تولید گرما می‌کند. با بالا رفتن دما، پلیمر منقبض می‌شود و باعث انقباض ماهیچه می‌شود.

ماهیچه‌های پلیمری پیچیده شده در مقایسه با ماهیچه‌های طبیعی بسیار کند هستند. بنابراین افزایش قابل ملاحظه سرعت این ماهیچه‌های مصنوعی، دستاورد چشمگیری در زمینه عملیاتی سازی آنها حساب می‌شود.

پژوهشگران از قواعد زبانی برای طراحی سامانه استنتاج فازی برای سرعت بخشیدن به کنترل ماهیچه‌های پلیمری پیچیده شده استفاده کرده اند. کنترلگر طراحی شده توسط آنها، دیجیتال و زمان گسسته بوده و می‌توان آن را به راحتی در اکثر پردازنده‌های دیجیتال ارزان قیمت موجود در بازار پیاده سازی کرد. راهکار آنها به درستی به چالش های موجود در استفاده از ماهیچه‌های پلیمری پیچیده شده، از جمله سرعت، دقت، مقاومت و قیمت، پاسخ می‌دهد.

بنابر گفته این پژوهشگران، از این کنترلگر می‌توان در تولید دست مصنوعی، تجهیزات پزشکی، ربات‌ها و اسکلت‌های پوشیدنی استفاده کرد.

.....................

 

 

 

 

هوش مصنوعی عکس های دستکاری شده را پیدا می کند 

آخرین اخبار شرکت ادوب نشان می دهد آپدیت های آتی ابزارهای دیجیتال این شرکت مانند فتوشاپ به کاربران قابلیتی خارق العاده برای دستکاری عکس ها می دهد.

این در حالی است که این شرکت به تازگی از یک سیستم هوش مصنوعی رونمایی کرده که می تواند به سرعت تشخیص دهد عکس دستکاری شده یا خیر.

شرکت ادوب مدت هاست از مدافعان دستکاری در عکس ها به شمار می رود. این شرکت به طور مداوم نرم افزار فتوشاپ را اراتقا داده تا تصاویری بسازد که بی عیب و نقص به نظر می رسند.

سال گذشته این شرکت از ابزارهایی بسیار مفید برای دستکاری عکس ها رونمایی کرد، اما در عین حال چنین ابزارهایی از اعتماد کاربران به صحت عکس ها می کاهد.

در همین راستا ولاد موراریو یکی از محققان ارشد در ادوب با کمک هوش مصنوعی و ماشین یادگیری سعی در خلق ابزاری دارد که بتواند به سرعت و درستی دستکاری دیجیتال در عکس را ردیابی کند.

شبکه عصبی ساخته شده می تواند دو روش تحلیل عمیق عکس را به کار گیرد و به سرعت واقعی بودن نمونه را مشخص کند.

برای این منظور محققان از هزاران عکس دستکاری شده استفاده کردند و به شبکه عصبی شیوه های دستکاری عکس را آموزش دادند.

.....................

 

 

 

 

تحویل کالا با خودروی خودران آزمایش می شود 

سوپرمارکت زنجیره ای در آمریکا با همکاری یک استارت اپ خودروی خودران قصد دارد در یک برنامه آزمایشی تحویل کالا به وسیله خودروی خودران را آزمایش کند.

شرکت سوپرمارکت های زنجیره ایKroger با همکاری استارت اپ ربات های خودکار Nuro  اعلام کرده اند ناوگانی از خودروهای خودران را برای ارسال بسته های خرید مشتریان به کار می گیرند.

این خودروی بی سرنشین در پاییز امسال طبق یک برنامه آزمایشی ارسال محموله هایی مانند شیر، تخم مرغ و نان را ارسال می کند. البته مکان انجام این آزمایش اعلام نشده است.

سوپرمارکت های زنجیره ای کروگر امیدوار است خودروهای بی سرنشین نورو را در ۲۸۰۰ شعبه خود در سراسر آمریکا به کار گیرد.

به این ترتیب کروگر نخستین سوپرمارکت آمریکایی خواهد بود که با کمک خودروهای خودران کالاها را برای مشتریان ارسال می کند.

مشتریان می توانند کالاهای مورد نیازشان را از طریق یک اپلیکیشن موبایل سفارش دهند. پس از ثبت سفارش خودروی خودران مایحتاج مورد نیاز را برای او می آورد. البته مشتری باید برای تحویل کالاها حاضر باشد.

خودروی خودران نیز یک ون است که R۱ نام گرفته است. این خودرو با گوشه هایی منحنی، شبیه یک ظرف غذا است که عرض آن نصف و طول آن دوسوم ابعاد یک خودروی تویوتا کرولا است. حداکثر سرعت خودرو ۲۵ مایل بر ساعت است.

هنگام خروج خودروی خودران و همچنین در طول مسیر وضعیت آن به مشتری اطلاع رسانی می شود. خودروی مذکور مجهز به دوربین، رادار و یک واحد LIDAR روی سقف است تا در مسیر حرکت کند.

.....................

 

 

 

 

مترجم هوشمند متون تولید شد 

پژوهشگران و دانشجویان آزمایشگاه پردازش متن و زبان‌های طبیعی دانشگاه تهران موفق به ساخت مترجم هوشمند خودکار برای ترجمه متون فارسی و انگلیسی شدند.

پژوهشگران و دانشجویان آزمایشگاه پردازش متن و زبان‌های طبیعی دانشگاه تهران به سرپرستی هشام فیلی دانشیار دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر موفق به ساخت مترجم هوشمند خودکار برای ترجمه متون فارسی و انگلیسی شدند.

به گفته هشام فیلی، تحقیقات برای ساخت این مترجم از حدود هشت سال پیش آغاز شد و الگوریتم‌های مختلف ترجمه ماشینی مورد بررسی، ارزیابی و توسعه قرار گرفت. در طی این پژوهش‌ها و در دو سال اخیر با تمرکز بر مدل‌های شبکه عصبی، مترجمی با کیفیت قابل مقایسه با کیفیت ترجمه انسانی (در برخی از حوزه‌ها) ارائه شد که ترجمه‌ای روان و با دقت بالا انجام می‌دهد.

مقایسات انجام شده میان نتایج این مترجم و مترجم گوگل نشان می‌دهد که این مترجم در زمینه فارسی به انگلیسی با اختلاف معناداری نسبت به گوگل بهتر است درعین‌حال که در ترجمه انگلیسی به فارسی نیز اندکی بهبود را نشان می‌دهد.

این مترجم امکان ترجمه فایل‌های متنی (مانند Word ،PDF و html) را دارد تا کاربران بتوانند فایل خود را به صورت یکجا در سایت بارگذاری کرده و ترجمه آن را دریافت کنند.

علاوه بر این پلاگینی برای کمک به ویرایش ترجمه سیستم و تولید ترجمه نهایی ارائه شده است که روی نرم‌افزار Word نصب می‌شود و کلیه امکانات سایت را به نرم افزار Word منتقل می‌کند.

شماره خبر: 37007
تاریخ: دوشنبه 11 تیر 1397  9:52 AM

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط