• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

رئیس جمهور روحانی در دیدار رئیس مجلس ملی مجارستان با اشاره به پیشرفتهای ایران در فناوری نوین: تاکید بر همکاری دو کشور در حوزه صلح آمیز انرژی هسته ای

ICTPRESS - قراردادهای ایران و بسیاری از کشورهای جهان ازجمله کشورهای اروپایی در دوره پسابرجام، عملیاتی شده است.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، روحانی به پیشرفت های جمهوری اسلامی در حوزه #فناوری_های_نوین به ویژه #نانو و #بیوتکنولوژی اشاره کرد و اظهار داشت: دو کشور همچنین می توانند در بخش های متنوع استفاده صلح آمیز از #انرژی_هسته ای با یکدیگر همکاری کنند.

 

 

روحانی امروز شنبه در دیدار "لازلو کوور" رئیس مجلس ملی مجارستان با اشاره به نقش موثر اتحادیه اروپا در مذاکرات هسته ای و ضرورت استفاده هر چه بیشتر از فرصت های پسابرجام برای گسترش همکاری ها، گفت: جمهوری اسلامی ایران کشوری بزرگ با اقتصادی نوظهور است و ظرفیت ها و توانمندی های گسترده ایران در زمینه خدمات فنی و مهندسی و اجرای طرح های زیربنایی و همچنین توانمندی های مجارستان در حوزه های صنعت و کشاورزی، بسترهای مناسبی برای توسعه همکاری های تهران - بوداپست ایجاد کرده است که بخش های خصوصی دو کشور باید با آشنایی بیشتر با این ظرفیت های مشترک، در تعمیق این همکاری ها پیشگام شوند.

رئیس جمهور به قراردادهای ایران و بسیاری از کشورهای جهان ازجمله کشورهای اروپایی در دوره پسابرجام اشاره کرد و اظهار داشت: بسیاری از این قراردادها عملیاتی شده است و سرمایه گذاران و شرکت های مجارستانی نیز می توانند از فضای کنونی برای توسعه همکاری ها استفاده کنند.
روحانی با تاکید بر ضرورت اجرای سریع توافقات میان دو کشور به ویژه اسناد همکاری که در جریان سفر سال گذشته نخست وزیر مجارستان به تهران امضا شد، گفت: باید از همه توان خود برای اجرای طرح هایی که به نفع دو ملت و دو دولت است ، بهره بگیریم.
رئیس جمهور تقویت همکاری های فرهنگی و علمی میان ایران و مجارستان را همپا با همکاری های سیاسی و اقتصادی بسیار بااهمیت برشمرد و گفت: تهران برای تقویت همکاری های علمی و فرهنگی خود با بوداپست اهمیت زیادی قائل است و در این عرصه ، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و علمی دو کشور می توانند با ایجاد فرصت های مطالعاتی و پروژه های مشترک، همکاری کنند.
دکتر روحانی به پیشرفت های جمهوری اسلامی در حوزه فناوری های نوین به ویژه نانو و بیوتکنولوژی اشاره کرد و اظهار داشت: دو کشور همچنین می توانند در بخش های متنوع استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای با یکدیگر همکاری کنند.
رئیس جمهور بر اهمیت تقویت صنعت گردشگری و دیدار گردشگران ایرانی و مجارستانی از جاذبه های گردشگری دو کشور تاکید کرد و گفت: آثار تاریخی ایران ، بی تردید جاذبه های فراوانی برای اروپایی ها و از جمله مردم مجارستان خواهد داشت.
روحانی، نقش پارلمان ها را در تقویت همکاری میان کشورها بسیار مهم برشمرد و تصریح کرد: تقویت روابط میان مجالس ایران و مجارستان می تواند پایه های همکاری های اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی دو کشور را مستحکم تر کند.
رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع ضرورت مبارزه همگانی با تروریسم پرداخت و اظهار داشت: تروریسم معضلی بزرگ برای منطقه و جهان است و هیچ کشوری نمی تواند از آثار بد آن ، مصون بماند.
روحانی با اشاره به شرایط ناگوار مردم عراق ، سوریه ، یمن و لیبی و ضرورت تلاش برای بازگرداندن هر چه سریع تر امنیت به این کشورها گفت: ارسال کمک های نوعدوستانه دارویی و غذایی به مردم این کشورها و تلاش برای کاستن از آلام آنان، وظیفه بزرگ انسانی و بین المللی است که بر دوش همه ماست.
رئیس مجلس ملی مجارستان نیز در این دیدار با تاکید برضرورت تقویت همکاری های ایران و مجارستان در همه عرصه ها اظهار داشت: بوداپست مصمم است که سطح همکاری و روابط خود را در همه حوزه ها با تهران گسترش دهد و تعمیق بخشد.
"لازلو کوور" به ظرفیت ها و توانمندی های گسترده دو کشور اشاره کرد و با بیان اینکه سطح روابط کنونی دو کشور همسو با این توانمندی ها نیست ، گفت: مجارستان کاملا آماده است همکاری های خود را با تهران به ویژه در حوزه اقتصادی گسترش دهد و این بی تردید در راستای منافع دو ملت و دو دولت است.
وی با بیان حمایت کامل مجلس ملی کشورش از توسعه و تعمیق همکاری های تهران – بوداپست ، افزود: تسریع در برگزاری کمیسیون مشترک دو کشور می تواند به روند تحکیم روابط مشترک ، شتاب بخشد.
رئیس مجلس ملی مجارستان به ضرورت توسعه همکاری های فرهنگی و دانشگاهی میان دو کشور اشاره کرد و گفت: تقویت همکاری های فرهنگی و دانشگاهی و فناوری ، سرمایه گذاری بزرگی در مسیر تقویت روابط آینده دو کشور است.
رئیس مجلس ملی مجارستان همچنین تقویت بیش از پیش همکاریهای پارلمانی را ضروری خواند و اظهارداشت: پارلمان های دو کشور می توانند روابط تهران – بوداپست را مستحکم تر سازند.
وی تقویت همکاری در بخش های امور بانکی و انرژی را نیز بسیار حایز اهمیت برشمرد .
کوور همچنین بر ضرورت تقویت همکاری کشورها در مبارزه با تروریسم تاکید کرد و اظهار داشت: بی تردید مبارزه همگانی با تروریسم و در کنار آن مذاکره، می تواند امنیت را به برخی کشورها بازگرداند و مجارستان آماده همکاری با تهران در این زمینه است.

شماره خبر: 30976
تاریخ: شنبه 22 آبان 1395  1:17 PM

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط