• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

GOLDEN NEWS / خبرهای طلایی سه شنبه 2 بهمن

GoldenLogoICTPRESS - خبرهای طلایی امروز سه شنبه 2 بهمن 97 به اطلاع شما مخاطبان عزیز میرسد.

ICTPRESS گزارش میدهد:

 

 

 

 

خبر: اپلیکیشنی که موجب افزایش تمرکز می شود! 

پژوهشگران دانشگاه کمبریج موفق به تولید یک برنامه یا اپلیکیشن آموزشی شده اند که میزان تمرکز و توجه افراد را ارتقا می بخشد.

این محققان پژوهشی انجام دادند و طی آن از افراد خواسته شد تا از اپلیکیشن "Decoder" استفاده کنند.

این اپلیکیشن از هر بازیکن می خواهد با مشاهده توالی اعداد یا اشکال، روی صفحه ضربه بزند.

افراد پس از ۸ ساعت استفاده از اپلیکیشن، طی یک ماه با افزایش تمرکز و توجه مواجه شدند.

محققان ادعا می کنند افرادی که از اپلیکیشن استفاده کردند در مقایسه با افرادی که از داروی محرکی مانند«ریتالین»(یک درمان معمول برای اختلالADHD) استفاده کردند، بهره وری بهتری داشته اند.

آنها معتقدند این اپلیکیشن به ارتقاء تمرکز کودکان و نوجوانان کمک می کند؛ زیرا با توجه به گسترش فناوری های مختلف مانند شبکه اجتماعی، دانش آموزان با مشکل عدم تمرکز دست و پنجه نرم می کنند.

..................

 

خبر: استخراج اکسیژن و آب از ماه، تا سال ۲۰۲۵! 

سازمان فضایی اروپا(ESA) قصد دارد تا ۲۰۲۵ میلادی حفاری را در ماه آغاز و اکسیژن و آب استخراج کند.

این سازمان قراردادی ۱۲ ماهه با یک شرکت موشک سازی Arian Group امضا کرده تا مطالعات و آماده سازی برای ماموریت استخراج سنگ ماه یا «ریگولیت» را انجام دهد.

ریگولیت کل سطح ماه را تا عمق ۱۲ فوتی پوشانده و ترکیبی از گل های مختلف، glass fragments، مواد معدنی، ترکیبات شیمیایی مانند اکسید آهن است؛ می توان از این ترکیبات اکسیژن، آب و سوخت را استخراج کرد.

استفاده از منابع فضایی کلید اکتشاف ماه است؛ این مطالعه نیز بخشی از برنامه گسترده ESA برای شراکت در اکتشافات جهانی طی دهه آتی است.

قرار است وزرای اتحادیه اروپا در سال جاری در کنفرانس +Space۱۹ درباره این طرح تصمیم گیری کنند.

در این پروژه «گروه آرین» با شرکت «آرین اسپیس» و استارت آپ آلمانی PTScientists همکاری می کنند تا یک لندر ماه را طراحی کنند و بسازند.

شرکت بلژیکی Space Applications Services تجهیزات کنترل زمینی، مخابرات و خدمات همراه را فراهم می کند.

البته در این عملیات قرار نیست انسانی به ماه فرستاده شود بلکه تجهیزات به صورت رباتیک ارسال می شود.

..................

 

خبر: قابلیت بلاک به اسپاتیفای هم آمد! 

اپلیکیشن پخش آنلاین موسیقی اسپاتیفای (Spotify) قابلیت جدیدی را به پلت‌فرم این اپلیکیشن افزوده است تا به کاربرانش اجازه دهد از خواننده‌هایی که مورد علاقه آنها نیستند، آهنگ و آلبوم جدیدی دریافت و مشاهده نکنند.

این بدان معناست که کاربران رایگان و مشترکان پولی اسپاتیفای می توانند با انتخاب نام خواننده و گروه موسیقی موردنظر و کلیک روی گزینه مسدودسازی (Block) آنها را بلاک کنند تا در دفعات بعدی، الگوریتم‌های هوشمند و خودکار تشخیص موسیقی مورد علاقه کاربران، به آنها هیچ آهنگ و آلبوم جدیدی را که از سوی خواننده و گروه موسیقی مذکور و بلاک شده منتشر شده است، نمایش داده نشود.

اپلیکیشن اسپاتیفای در سال ۲۰۰۶ میلادی در سوئد تاسیس و راه‌اندازی شد و از آن سال تاکنون نیز توانسته است توجه و علاقه میلیون‌ها کاربر موبایل را به خود جلب کند و موجب رضایت و تجربه لذت بخش آنها در گوش سپردن به موسیقی‌های موردنظرشان شود.

..................

 

خبر: ساخت ایمپلنت مغزی برای کاهش حملات صرع 

دانشمندان دانشگاه فرارا در ایتالیا به تازگی موفق به ساخت ایمپلنتی شدند که می‌تواند حملات صرع را در بیماران تا 93 درصد کاهش دهند.

این مطالعه نشان داد که یک ایمپلنت آزمایشی حملات ناگهانی در موش‌های مبتلا به صرع را تا 93 درصد کاهش می‌دهد و همچنین با حذف این دستگاه اثرات آن باقی می‌ماند.

محققان دستگاهی را در مغز موش‌ها نصب کردند که دارای غشای فیبری توخالی و حاوی کپسول‌های سلولی "ARPE-19" انسان است.

این دستگاه به نوبه خود پروتئینی به نام «فاکتور نوروتروفیک مشتق شده از سلول‌های گلیال (GDNF)» را تولید می کند و می‌تواند با کاهش سلول‌های مرگ در هیپوکامپ مغز به کاهش فعالیت صرعی کمک کند.

..................

 

خبر: کوچکترین کانال مصنوعی ساخته شد!

علی اسفندیار محقق دانشگاه شریف با همکاری یک گروه تحقیقاتی بین المللی به رهبری آندره گایم برنده جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۰، اقدام به ساخت کانال‌های دو بعدی برای حذف صددرصدی یون‌ها کردند.

این گروه با استفاده از گرافن، کانالی ساختند که می‌تواند یون‌ها را از سیال جدا کند.

در این تحقیق کانال‌هایی با قطر کمتر از ۴ آنگستروم برای جداسازی یون‌ها ساخته شده است؛ با استفاده از این کانال، ترابرد و حذف صددرصدی یون‌ها امکان‌پذیر است.

حرکت به سوی فناوری آنگستروم و فناوری مقیاس اتمی شاخص و دستاورد این پروژه است؛ این نخستین کانال یونی مصنوعی است که قادر به حذف صدردصدی یون‌هاست.

در حال حاضر تحقیقات گسترده‌ای در حوزه آب و انرژی در ایران انجام می‌شود که نتایج این پروژه می‌تواند برای محققان داخلی یک راهنمای مناسب باشد.

یکی از مسیرهایی که می‌توان برای فازهای بعدی این پروژه تعریف کرد، بررسی چگونگی افزایش سرعت عبور آب است. همچنین می‌توان روی امکان تفکیک ایزوتوپ‌های مختلف توسط این کانال کار کرد به‌طوری که امکان جداسازی ایزوتوپ‌های مختلف با این فناوری فراهم شود.

این پروژه در دو حوزه کاربرد دارد، اول در حوزه زیستی، جایی که با سلول‌های عصبی روبرو هستیم و کاربرد دوم این پروژه در فرآیندهای نمک‌زدایی و شیرین‌سازی آب است.

چنین کانال‌هایی که امکان کنترل ترابرد یونی را دارند، می‌توانند برای توسعه حوزه تصفیه آب نیز مورد استفاده قرار گیرند.

علاوه‌ بر این، در حوزه‌هایی نظیر باتری و ابرخازن‌ها که عبور یون‌ها در ساز و کار محصولات نقش مهمی دارند، این کانال‌های دو بعدی قابل استفاده خواهند بود.

شماره خبر: 40159
تاریخ: سه شنبه 2 بهمن 1397  6:32 PM

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط