• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

روش جدید شناسایی نشانه‌های آلزایمر ده سال زودتر از وقوع!

1397-11-05 Alzheymerحمید نیک روش - ICTPRESS - یک تیم بین‌المللی از محققان، در جدیدترین تحقیقات خود موفق به‌کشف پروتئینی شدند که می تواند یک دهه قبل از آشکار شدن نشانه‌های بالینی بیماری آلزایمر، هرگونه رشد و پیشرفت آن را مانیتور کند.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS به نقل از نیواطلس، بسیاری از محققان و دانشمندان در سراسر جهان در تلاش برای کشف روش‌های کارآمد و مؤثر برای شناسایی آلزایمر پیش از به‌زوال رفتن قوه شناختی هستند.

 

 
دانشمندان تصور می‌کنند که این بیماری پیش از آنکه نشانه‌های بالینی آن پدیدار شود، حدود 10 تا 20 سال به‌صورت کاملا خاموش و بی‌سر و صدا نورون‌ها را از کار می‌اندازد، بنابراین هر نوع درمان بازدارنده در این بازه زمانی می‌تواند تأثیر به‌سزایی در درمان و پیشگیری از رشد آلزایمر داشته باشد.
در حال حاضر، انواع مختلفی از تست خون در حال توسعه است که می‌تواند همه چیز از پروتئین‌های آمیلوئید سمی تا آنتی‌بادی‌های خودکار را که وجود زوال نورون‌ها را اعلام می‌کنند ردیابی کند.
در این تست خون جدید یک پروتئین مبتنی بر خون به‌نام NfL مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ این پروتئین بعد از آسیب دیدن سلول‌های مغز در جریان خون بدن انسان آزاد می‌شود.
محققان برای پی بردن به رابطه بین سطوح NfL خون و شروع آلزایمر، داده‌های مربوط به 405 شرکت کننده در DIAN، شبکه تحقیق بلند مدت برای پیگیری خانواده‌هایی که به‌صورت موروثی بیماری آلزایمر در آنها دیده شده است را مورد ارزیابی قرار دادند. این تحقیق رابطه صریح و واضحی را بین سطوح در حال افزایش NfL و آغاز نشانه‌های بالینی آلزایمر نشان داد.
جالب اینجاست که بر اساس این تحقیق هیچ سطح دقیقی از NfL وجود ندارد که بیانگر شروع آلزایمر باشد، اما در عوض نرخ افزایش تغییر است که به‌عنوان معیار کلیدی برای تشخیص این بیماری استفاده می‌شود؛ بنابراین، سطوح NfL می‌توانند به‌عنوان بیومارکری که در طی چندین سال آزمایش های خون ردیابی شده‌ است، استفاده شوند.
این تحقیق با محدودیت‌های مختلفی روبرو بوده که نیازمند تحقیقات بیشتر پیش از به‌کارگیری گسترده از آزمایش خون است؛ این نتایج اولیه تنها مربوط به بیمارانی است که خطر پیشرفت آلزایمر از طریق ژنتیک نادر در آنها دیده شده است.
تمام این نگرانی‌ها به‌معنی آزمایش های بیشتری است که باید در این زمینه صورت گیرد؛ اما محققان امیدوارند که این روش بتواند در کنار تست‌های استاندارد GP که در زمان پیری روی افراد صورت می‌گیرد، استفاده شود.

 

گزارش: مهندس حمید نیک روش

توئیترHamidNikravesh@

شماره خبر: 40225
تاریخ: شنبه 6 بهمن 1397  1:57 PM

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط