• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

جهان «های تک» در هفت روز

ICTpress HighTech NewsICTPRESS - جهان فناوری های پیشرفته یا بعبارتی Hi-Tech بصورت فزاینده و روزافزون مملو از اتفاقات و خبرهای متنوع است که در این گزارش به اهم آن طی هفت روز گذشته اشاره کرده ایم.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، جهان فناوری نوین مملو از رویدادهای گوناگون و خبرهای شگفت انگیزست که برخی در باورها نمیگنجد اما واقعیت دارد یا بزودی به واقعیت میپیوندد. 

 

 

 

 

آنچه که در ادامه مشاهده میکنید گزارشی از خبرهای مهم هفت روز گذشته (منتهی به 2 ژوئن 2018) در جهان فناوری نوین است:

 

 

مایکروسافت به دنبال شناسایی الگوریتم‌های نژادپرستانه 

شرکت مایکروسافت در نظر دارد ابزاری برای شناسایی الگوریتم‌های هوش مصنوعی که بر اساس نژاد و جنسیت افراد با آنها رفتار می‌کنند، ابداع کند.

الگوریتم جدید مایکروسافت برای یافتن الگوریتم‌های نژادپرستانه، می‌تواند مشکلات موجود را پیدا کرده و نشان دهد؛ در نتیجه، برنامه‌هایی که پیش‌داوری پلیس را در مورد افراد افزایش می‌دهند، شاید مدت زیادی تداوم نداشته باشند.

ابداع هوش مصنوعی به صورت کاملا عادلانه، دقت بیشتری را نیاز دارد؛ یکی از راه‌ها، پوشش پایگاه داده شرکت‌ها، از طریق رسیدگی شخص ثالث است.

در این روش، متخصصی بیرون از شرکت، الگوریتم‌ها را بررسی و نشانه‌های تعصب را یا در رمزها و یا در داده‌ها جستجو می‌کند.

راه حل دیگر، آموزش بهتر افرادی است که هوش مصنوعی را ابداع می‌کنند تا به این شکل، عقاید و تعصبات خود را بهتر بشناسند و در نتیجه، مردم از قضاوت شدن با این الگوریتم‌ها دور بمانند.

این موضوع بدان معنا نیست که رمزگذاران، ماشین‌های نژادپرستی ابداع می‌کنند اما از آنجا که هرکس، تعصبات ضمنی دارد، شاید این پیش‌داوری‌ها، در جهان فناوری هم اثر بگذارد.

.................

 

 

رصد سیاره های خارج از منظومه شمسی با ابزار جدید 

به تازگی ابزاری جدید برای رصد سیاره های خارج از منظومه شمسی ساخته شده است؛ این ابزار که "SPIRou" نام گرفته در تلسکوپ هاوایی فرانسه کانادا نصب شده است.

"SPIRou" یک اسپکتروپولوریمیتر و یک سرعت سنج است؛ این ابزار به وسیله اسپکتروپولوریمیتر نشانه های نور قطبی شده را رصد کرده و به وسیله سرعت سنج،  سایه های روی ستاره ها را که در نتیجه گردش سیاره های خارج از منظومه شمسی به وجود می آید، رصد می کند.

"SPIRou" در ۲۴ آوریل  ۲۰۱۸ نخستین نور را هنگام رصد ستاره AD Leonis ثبت کرد؛ این ستاره در فاصله ۱۶ سال نوری از زمین و در صورت فلکی Leo قرار دارد. 

این ابزار در چند شب نخست به طور آزمایشی فعالیت کرد و طیف نوری ۴۴۰ ستاره را رصد کرد. اکنون این وسیله توجه خود را معطوف سیاره های سرخ کوتوله کرده است. این ستاره های سرد همراه چند ستاره داغ، بخش اعظم منظومه های همسایه ما را تشکیل می دهند.

.................

 

 

فناوری خودروهای خودران به زمین فوتبال رسید! 

نیسان با استفاده از فناوری های خودران ربات کوچکی ساخته که قادر است خط کشی های دقیق زمین فوتبال را انجام دهد.

فناوری "Propilot" نیسان در حقیقت قلب تلاش های این شرکت برای تولید خودروهای خودران است؛ اما این شرکت نشان داده علاوه بر ساخت خودروهای بزرگ می تواند وسایل مختلف دیگری با همین فناوری ها بسازد.

در همین راستا ربات "Pitch-R" در فینال لیگ ۲۰۱۸ UEFA Champion در اکراین رونمایی شده است.

"Pitch-R" با استفاده از چهار دوربین، جی پی اس و سیستم اجتناب از موانع می تواند محیط اطراف خود را اسکن کند و مکان مناسب برای خط کشی را می یابد.

در مرحله بعد ربات خطوطی با رنگ سفید قابل شستشو برای مشخص کردن مرزهای زمین فوتبال  در مدت زمان ۲۰ دقیقه رسم می کند.

.................

 

 

اپلیکیشن جدید برای کمک به نابینایان  

پژوهشگران مؤسسه فناوری کالیفرنیا، اپلیکیشنی برای عینک "هولولنز" شرکت مایکروسافت ابداع کرده‌اند که می‌تواند افرادی که دچار معلولیت چشمی هستند، برای گذشتن از ساختمان‌های پیچیده راهنمایی کند.

این روش غیرتهاجمی، علاوه بر رساندن عکس‌های خام به مغز، به نوعی تصویربرداری در زمان واقعی تکیه دارد که کاربر را در گذشتن از یک ساختمان ناآشنا هدایت می‌کند.

معمولا هولولنز، اشیاء مجازی را از دید کامل کاربر در دنیای واقعی بررسی می‌کند؛ برای مثال، مهندسان می‌توانند از مدل سه‌بعدی یک ساختمان در فضای فیزیکی استفاده و هر قسمت را با قدم زدن در اطراف این ساختار مجازی بررسی کنند.

اصل طراحی این فناوری بر معنا دادن به همه اشیای موجود در طبیعت است؛ هر شی موجود در محیط می‌تواند از محل قرار گرفتن خود، با کاربر صحبت کند. گام صدا، با نزدیک‌تر شدن شیء افزایش می‌یابد و کاربر می‌تواند با کمک چند حالت کنترل، شیء مورد نظر را برای صحبت انتخاب کند.

این حالات، اسکن، نورافکن و هدف هستند؛ پس از انتخاب حالت اسکن، هر شیء، نام خود را می‌گوید و به این ترتیب کاربر می‌تواند بر اساس فاصله و محل قرار گرفتن هر شیء، وجود آن را در دنیای واقعی درک کند. حالت نورافکن، در هنگام صحبت شیء، مستقیما به آن می‌تابد و هدف، موجب می‌شود شیء، پی‌درپی نام خود را تکرار کند. در این میان، موانع و دیوارها، در صورت نزدیکی بیش از حد کاربر به آنها، صدایی شبیه به "هیس" ساطع می‌کنند.

.................

 

 

هیدروژل جدید برای جذب رطوبت هوا 

محققان دانشگاه ملی سنگاپور نوعی هیدروژل ساختند که قادر است رطوبت هوا را با قدرت بیشتری نسبت به نمونه های مشابه جذب کند.

این هیدروژل جدید با کارآیی بسیار بالا در جذب رطوبت محیط، اثر خنک کنندگی دارد.

بخش عمده این ژل را اکسید روی تشکیل داده که قابلیت جذب بخار آب را به میزان 2.5 برابر وزن خود دارد.

عملکرد این ماده ارزان قیمت که در یک فرآیند ساده تولید می شود، در جذب رطوبت هشت برابر بهتر از سایر عامل های جذب رطوبت از جمله ژل سیلیکا و کلرید کلسیم عمل می کند.

این ماده بر خلاف سیستم های تهویه نیازی به برق ندارد و می توان آن را درون دیوارها، پنجره ها و حتی وسایل تزیینی مانند مجسمه ها کار گذاشت.

این ماده با جذب آب، شفافیت خود را از دست داده و کدر می شود و حدود 50 درصد از تشعشعات مادون قرمز را مسدود می کند؛ به همین علت با استفاده از این ماده در پنجره ها می توان دمای محیط را تا 7 درجه کاهش داد.

با توجه به خاصیت رسانش الکتریکی، این ماده را می توان به عنوان جوهر رسانا در مدارات الکترونیکی انعطاف پذیر مورد استفاده قرار داد. همچنین این ماده قادر است 1.8 ولت الکتریسیته تولید کند و می توان از آن به عنوان یک منبع توان کمکی برای وسایلی مانند ساعت دیجیتال بهره گرفت.

.................

 

 

ابداع روشی برای عملکرد عضلانی شبه‌انسانی در ربات ها

محققان ژاپنی در حال حاضر راه جدیدی برای تلفیق بافت ماهیچه‌های زنده بر روی یک اسکلت رباتیک ایجاد کرده‌اند که باعث می‌شود ربات‌ها به شیوه واقعی حرکت کنند و اعضای بدنشان را حرکت دهند. 

محققان دانشگاه توکیو برای این ربات جدید، ماهیچه‌ها را بر روی اسکلت ربات رشد دادند و این عضلات روی تمام این اسکلت رشد کردند و با رشد خود، بافت‌ها را تشکیل دادند.

برای تحریک عضلات از الکترود استفاده شد که به ربات اجازه حرکت اندامش را می‌داد، مثلا ربات توانست انگشت خود را از مفصل خم کند.

در مطالعات قبلی، عضلات مصنوعی مدت زیادی دوام نمی‌آوردند و از بین می‌رفتند، اما محققان دانشگاه توکیو این معضل را با استفاده از بافت‌های طبیعی دور زدند؛ جایی که دو عضله برای رسیدن به یک هدف با یکدیگر همکاری می‌کنند.

برای آزمایش این طراحی، محققان نوعی از انگشت ربات را ساختند که می‌تواند در هنگام فعال شدن از لحاظ الکتریکی، تا 90 درجه خم شود؛ یکی از این ربات‌ها به تنهایی قادر به برداشتن و حرکت دادن یک حلقه بود، در حالی که دو تا از این انگشت‌ها می‌توانند یک قاب مربعی را بلند کنند.

به گفته محققان با استفاده از این سازه‌های عضلات، ربات‌ها می‌توانند حرکات انگشت انسان را تقلید کنند؛ اگر ب این عضلات به یک دستگاه واحد متصل شود، می توان درگیری‌های عضلانی پیچیده‌تری را ایجاد کرد که عملکرد دست‌ها، بازوها و سایر قسمت‌های بدن را ممکن کنند.

.................

 

 

چتری که صاحبش را دنبال می‌کند! 

طراحان ژاپنی نمونه اولیه یک چتر خودران طراحی کرده‌اند که بدون نیاز به دست صاحبش، بالای سر وی پرواز کرده و کاربر را از باران و آفتاب محافظت می‌کند.

این چتر با استفاده از یک دوربین و  هوش مصنوعی کاربر خود را به هنگام پیاده‌روی، ردیابی و دنبال می‌کند و هم در تابستان و هم در هنگام باران قابل استفاده است و بدون نیاز به دست، بالای سر کاربر پرواز می‌کند.

به عنوان مثال، هنگامی که فردی در حال صحبت با گوشی همراه خود است، این چتر بدون اینکه موجب اختلال در صحبت کردن صاحبش شود، بالای سرش وی را دنبال می‌کند.

نمونه اولیه این چتر تقریبا ۵ کیلوگرم وزن دارد و قادر است به مدت زمان ۲۰ دقیقه، پرواز کند.

طراحان این چتر امیدوارند وزن آن را به کمتر از یک کیلوگرم کاهش داده و همچنین زمان پرواز آن را به یک ساعت یا بیشتر افزایش دهند.

این چتر تا سال ۲۰۱۹ به بازار عرضه می شود و قیمت آن ۲۷۵ دلار خواهد بود.

شماره خبر: 36725
تاریخ: یکشنبه 13 خرداد 1397  10:27 AM

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط