• دریافت خبرنامه ICTPress

Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

سفر علمی در بدن انسان با یک ربات بسیار کوچک

13971218000299_Test_PhotoNICTPRESS - محققان به تازگی موفق به ساخت ربات بسیار کوچکی شدند که می‌تواند در بدن به سمت هدف خود حرکت کند.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، نانودستگاه‌های بسیار زیادی طراحی شدند که هر کدام وظایف خاصی از جمله تحویل دارو به بدن را برعهده دارند و به روش‌های متنوعی در بدن حرکت می‌کنند، یکی از آخرین ربات‌های ساخته شده، رباتی چهارپا است که می‌تواند در بدن به سمت هدف خود حرکت کند.

این فناوری که برای نخستین بار توسط «مارک میسکین» از دانشگاه پنسیلوانیا ارائه شد از روش نانوساختاری چند مرحله‌ای اختصاصی استفاده و درعرض یک هفته، میلیون‌ها ربات‌ با طول 70 میکرون تولید کرد.

گفتنی است؛ بدن هر ربات از یک شیشه بسیار نازک مربعی و یک لایه سیلیکونی 4 اینچی (102 میلی‌متر) ساخته شده و اجزای کنترل‌کننده الکترونیکی و دو تا چهار سلول خورشیدی نیز بر روی این لایه قرار دارد، پاهای این ربات نیز با ضخامت 100 اتم، شامل لایه‌ای از پلاتین و تیتانیوم است.

 

 

زمانی که یک لیزر به سلول‌های خورشیدی این دستگاه می‌تابد، جریان الکتریکی به طور متناوب در جلو و عقب پاها حرکت می‌کند. استفاده از این جریان سبب می‌شود تا پلاتین، منبسط شده ولی تیتانیوم به همان حالت باقی بماند. از طرفی با خاموش شدن این جریان پاها به حالت اولیه خود بازمی‌گردد، از همین رو این روش ربات‌ها را قادر به حرکت رو به جلو می‌کند.

طبق این گزارش، این ربات‌ها به اندازه‌ کافی کوچک هستند که می‌توانند از طریق تزریق وارد بدن شوند.

شماره خبر: 40922
تاریخ: شنبه 18 اسفند 1397  1:22 PM

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط