آرشیو اخبار

 پارچه های ضد آب با استفاده از نانو

پارچه های ضد آب با استفاده از نانو

ICTPRESS - شیمی دانان سوئدی موفق به استفاده از فناوری نانو در تولید پارچه هایی شده اند که گفته می شود بهترین نوع پارچه های مقاوم در برابر آب هستند.

به گزارش ICTPRESS به نقل از "نانوتکنولوژی نیوز" ، بنابر گفته متخصصان سوئیسی دانشگاه زوریخ تارو و پود این پارچه ها از فیبرهای پلی استری آغشته شده به میلیون ها رشته سیلیکونی ساخته شده و ضد آب تر از تمام پارچه هایی هستند که تاکنون تولید شده اند .
بنا بر گفته متخخصصان راز این پارچه های ضد آب که قطرات آب را بر روی خود نگاه می دارد در لایه ای از نانورشته های سیلیکونی است که به لحاظ شیمیایی بسیار هیدروفوبیک هستند . ساختار میخ مانند این رشته تار های 40 نانومتری موجب شده که قدرت غشاء ممانعت کننده از ورود آب بیشتر شود. بنابراین ترکیب سطح هیدروفوبیکی و ساختار نانویی غشاء سیلیکونی زمینه ساز قدرت خارق العاده این پارچه ها در دفع قطرات آب شده است.
همچنین در تولید این پارچه ها دانشمندان از ساختار بدن برخی از حشرات همچون عنکبوت ها که می توانند بدون خیس شدن روی سطح آب قرار گیرند، الهام گرفته اند و لایه هایی از هوا در بین نانو رشته های سیلیکونی قرار داده اند که این لایه ها " پلاسترون" نامیده شده و در تقویت خاصیت ضد آبی پارچه نقش به سزایی دارد.


این خبر تابحال 2399 مرتبه مشاهده شده است.

شماره خبر:2211
تاریخ درج خبر:۱۳۸۸ دهم خرداد
ساعت درج خبر:14:14:11
نظر خود را برای ما ارسال نمائید...
  • نام:
  • ایمیل:
  • وب سايت / وبلاگ:
  • نظر: