آرشیو اخبار

 تولید نانو دارو برای درمان سرطان مغز

تولید نانو دارو برای درمان سرطان مغز

ICTPRESS - گروهی از متخصصان در دانشگاه ایلی نویز آمریکا به تازگی موفق به ساخت نانو داروهایی شده اند که می تواند سلولهای سرطاني مغز را بدون آنکه آسیبب به بافت های سالم مغز وارد شود از بین ببرد .

به گزارش ICTPRESS به نقل از " نیو ساینتیست" ، طبق مقاله ای که در نشریه  Nano Letters به چاپ رسیده  " النا روژکوا " یکی از محققان این دانشگاه به همراه همکارانش در تلاش برای پیدا کردن راه حلی است که بیماری glioblastoma multiforme را که نوعی سرطان مغز است درمان کند .
بررسی های اخیر نشان می دهد که نانوذرات تیتانیوم دی اکسید که نوعی ماده حساس در برابر نور است و امروزه در کرم های ضد آفتاب و لوازم آرایشی مورد استفاده قرار می گیرد ، می تواند زمانی که در معرض نور فرابنفش قرار می گیرد سلولهای سرطانی را از بین ببرد.
طبق گفته متخصصان وارد کردن این نانو داروها که هر کدام  به اندازه یک پنجاه هزارم  موی انسان هستند به داخل سلولهای سرطانی بسیار مشکل است  اما غیر ممکن نیست . برای حل این مشکل می توان نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم را به آنتی بادی هایی که می توانند سلولهای سرطانی را تشخیص دهند متصل کرد .
متخصصان معتقدند پس از اتصال این نانوذرات به سلولهای سرطانی ، این نانوداروها می توانند 80 درصد سلولهای سرطانی را تنها ظرف مدت زمان  5 دقیقه پس از قرار گرفتن در معرض نور فرابنفش از بین ببرند.


این خبر تابحال 5262 مرتبه مشاهده شده است.

شماره خبر:3813
تاریخ درج خبر:۱۳۸۸ اول مهر
ساعت درج خبر:14:54:24
نظر خود را برای ما ارسال نمائید...
  • نام:
  • ایمیل:
  • وب سايت / وبلاگ:
  • نظر: