آرشیو اخبار

 تاريخچه سلامت الکترونیک در جهان و ايران

تاريخچه سلامت الکترونیک در جهان و ايران

ICTPRESS - سلامت الکترونیک در جهان از دهه 60 ميلادي در حوزه بستري و از ايستگاه هاي پرستاري آغاز و‌ از دهه 80 ميلادي در زمينه خدمات سرپايي نيز وارد شد .

به گزارشICTPRESS ، سلامت الکترونیک در ایران  از سال 1360،  در آزمايشگاههاي تشخيص پزشکي در کشور ورود پيدا کرده و در دهه 70 فعاليت بخش خصوصي در حوزه نرم افزارهاي پزشکي آغازشد و فعاليتهاي دولتي در اين زمينه توسعه يافت، ‌در دهه 80 تکفا و تکفاب ظهور پيدا کردند و ويژگيهاي سخت گيرانه اي در زمينه توسعه سلامت الکترونيک شروع  شد ،‌همچنين استاندارد HL7 v.3.0  نيز به عنوان استاندارد تعاملي مورد نظر قرار گرفت .
اما در سال 1386 ،‌ بررسي بر روي 80 نوع نرم افزار مختلف در حوزه سلامت صورت گرفت و معماري پرونده الکترونيک سلامت آغاز شد که هم اکنون نيز به صورت ملي در قالب طرح سپاس در حال راه اندازي و توسعه است که در کنار اين طرح ملي ،‌ طرحهايي به صورت محلي در قالب کارتهاي سلامت و نرم افزارهاي پرونده بيمار توسط سازمانها و شرکتهاي مختلف در دست انجام است که در آينده بايد به سپاس متصل شوند .
 در حوزه کلان ،‌کاربرد فناوري اطلاعات در تجارت الکترونيکي پيشرفت وسيعي داشته است که دليل اصلي آن سود مالي آن با توسعه و پيشرفت اين زمينه بوده است و در مقايسه با ساير موارد سلامت الکترونيکي در آخرين رده از کاربرد فناوري اطلاعات در حوزه هاي مختلف در جهان جاي دارد .
گفتني است؛ استانداردهاي سلامت الکترونيکي در زمينه هاي برنامه هاي کاربردي ،‌تبادل اطلاعات و کدگذاري و ساير زمينه ها در وزارت بهداشت در حال تدوين است که گامي مهم در توسعه اين امر به شمار مي آيد .


این خبر تابحال 4974 مرتبه مشاهده شده است.

شماره خبر:4033
تاریخ درج خبر:۱۳۸۸ نوزدهم مهر
ساعت درج خبر:11:35:27
نظر خود را برای ما ارسال نمائید...
  • نام:
  • ایمیل:
  • وب سايت / وبلاگ:
  • نظر: