• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

تحول بزرگ در توسعه کسب و کارهای مجازی با تسهیل خدمات بانکی دولت الکترونیک

ictICTPRESS - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: اگر اقدام بانک مرکزی در تسهیل پرداخت بر اساس سرویس برداشت مستقیم یا (Direct Debit) عملیاتی شود، تحولی بزرگ در توسعه کسب و کارهای مجازی ایجاد می‌کند.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، صبح امروز طی بازدید از شرکت خدمات انفورماتیک بانک مرکزی گفت: چرخه پیشرفت در نظام بانکی یقینا برای مردم قابل لمس است اما شاید ندانند در مقایسه با گذشته چه انقلابی در نظام بانکی کشور رخ داده است؛ بر اساس تحولاتی که در این نظام بانکی بروز کرده است شاهدیم که ارائه خدمات حضوری مردم در بانک‌ها روز به روز کمتر می‌شود.

وی افزود: البته این مسیری است که همه دنیا رفته اند و شاید نکته ویژه ای نباشد؛ اما نکته در این است که این اقدامات مبتنی بر دانش بومی است و اگر هم تکنولوژی وارد شده است بر پایه دانش خودتان آن را برای ارائه خدمات آماده کرده اید.
وی با تاکید بر اینکه فارغ از تمام خدمات ارائه شده دو نکته را برای بهبود شرایط باید مد نظر داشت گفت: نخست اینکه شبکه بانکی کشور به عنوان یک زیرساخت شبکه ای باید با سند تدوین الزامات شبکه ملی اطلاعات همخوانی داشته باشد.
وزیر ارتباطات در ادامه اظهار داشت: در این سند آمده است که زیرساخت ارتباطات باید درلایه دو باشد؛ به این معنا که استقلال شبکه بانکی به عنوان یک نهاد مستقل بر بستر شبکه ملی اطلاعات وجود داشته باشد. بنا نیست در بستری که اینترنت و سایر ارایه خدمات وجود دارد خدمات بانکی هم روی همان بستر باشد که اگر آن بستر دچار اختلال شد نظام بانکی هم دچار اختلال شود.
وی تصریح کرد: بحث دوم این است که به لحاظ فنی برای پایداری ارائه خدمات، توپولوژی سایت مورد بازبینی قرار گیرد؛ بایستی شرایطی فراهم کنید که به هر شکل ممکن بانک ها ارتباط خودشان را با جاهای مختلف داشته باشند.
وی با اشاره به همکاری مشترک بانک مرکزی و وزارت ارتباطات در حوزه دولت الکترونیکی گفت: این همکاری‌ها در راستای راحت کردن زندگی مردم صورت گرفته است و از این رو برای تسهیل ارائه خدمات باید اقدامات دیگری هم در دستور کار قرار گیرد.
آذری جهرمی گفت: اگر نظام اعتباری (credit) راه بیافتد و مشخص شود اعتبار افراد چقدر است بسیاری از موانع کنار گذاشته خواهد شد.
وی افزود: بر اساس این سیستم می‌توانید ببینید گردش حساب فرد چقدر است یا به صورت آنلاین استعلام گرفته شود که فرد چقدر حقوق دریافت می کند و اگر قبلا وامی گرفته مکانیزم پرداخت آن چگونه بوده است؛ این ها اقداماتی است که می‌تواند ارائه خدمات به مردم را تسهیل کند.
وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه در هر صورت دولت الکترونیکی متعلق به همه است و وزارت ارتباطات تنها کنار شما است، گفت: وظیفه ما به عنوان وزارت ارتباطات تسهیل دولت الکترونیکی است.
وی با بیان اینکه بحث جدی دیگر وزارت ارتباطات توسعه فضای مجازی است، گفت: انصافا اگر اقدام بانک مرکزی در تسهیل پرداخت بر اساس سیستم و یا سرویس برداشت مستقیم (Direct Debit) عملیاتی شود یک تحول بزرگ در توسعه کسب و کارهای مجازی ایجاد می کند.
جهرمی افزود: اقدامی که شما در حوزه فین تک ها یا آزادسازی نظام های پرداخت می کنید می تواند منجر به ایجاد فضای رقابتی برای کسب و کارهای مجازی شود که شاید از دید شما ارزش چندانی نداشته باشد. البته نه اینکه ارزش آن را ندانید اما شاید آن را در چارچوب ارایه خدمات بانکی ارزیابی کنید؛ اما این گام کوچک از دید شما، گام بزرگ از دید ملی است.

شماره خبر: 39866
تاریخ: یکشنبه 16 دی 1397  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط