• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

ششمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت 13 و 14 دی 95 در برج میلاد تهران

ICTPRESS - رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی از برگزاری ششمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت در روزهای ۱۳ و ۱۴ دی‌ماه در تهران خبرداد.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، علی دیواندری صبح امروز سه‌شنبه هفتم دیماه، در نشست خبری ششمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت و همچنین نخستین جشنواره تصویرسازی بانکداری الکترونیک گفت: سالانه این همایش یکبار برگزار می‌شود و از جنبه‌های مختلف حائز اهمیت است و نقطه تلاقی بانکداری و الکترونیک (ICT) است.

 

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی افزود: بانکداری برای ارائه خدمات به جامعه فعالیت می‌کند و صنعتی را سراغ ندارم که خدماتش تا این اندازه در هم آمیخته باشد.

دبیر ششمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت ادامه داد: بانکداری و ICT رفته رفته با هم آمیخته‌تر می‌شوند؛ همایش رخدادی است که بازیگران بانکداری و ICT کنار هم جمع شده و نقشه راه آینده را ترسیم می‌کنند.

دیواندری خاطرنشان کرد: وزرای امور اقتصادی و دارایی، ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس کل بانک مرکزی سخنرانان روز افتتاحیه ششمین همایش بانکداری الکترونیک خواهند بود.

وی با بیان اینکه چهره‌های برجسته داخلی و خارجی در این همایش سخنرانی خواهند داشت، افزود: ۱۲ سخنرانی تخصصی در همایش خواهیم داشت که عمدتا سخنرانان از میان مدیران عامل بانک‌ها و مسئولین بخش‌های پولی در حوزه‌های اجرایی و علمی خواهند بود.

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی خاطرنشان کرد: ۱۰ میزگرد تخصصی و ۱۴ کارگاه نیز در حاشیه ششمین همایش بانکداری الکترونیک برگزار خواهد شد و از ابعاد مختلف به مسائلی مانند اقتصاد مشارکتی، اتصال به نظام‌های پرداخت بین المللی و... پرداخته خواهد شد.

وی با بیان اینکه ۲۳۵ مقاله از افراد مختلف به دبیرخانه همایش بانکداری الکترونیک رسید، افزود: ۱۵۳ مقاله مورد ارزیابی اولیه قرار گرفت و از میان آنها ۷۳ مقاله اصلی دریافت شد؛ تعدادی از مقالات بعد از ارزیابی نهایی برای ارائه در همایش انتخاب خواهند شد.

دیواندری برگزاری جشنواره مرحوم محسن نوربخش رئیس کل اسبق بانک مرکزی را از دیگر محورهای ششمین همایش بانکداری الکترونیک عنوان کرد و افزود: از بین ۱۳ بانک و ۱۹ شرکت فعال در زمینه ICT حداکثر از ۳ بانک و ۳ شرکت با نظر هیات داوران تجلیل و قدردانی خواهد شد.

دبیر ششمین همایش بانکداری الکترونیک توضیح داد که باید دست کم شش ماه از زمان اجرای آثار بانک‌ها در زمینه خدمات نوآورانه و جدید گذشته باشد تا بتوان آنها را در مسابقه جشنواره مرحوم نوربخش شرکت داد.

 

 بحث و بررسی نقشه راه بانکداری الکترونیک

دیواندری در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره بدبینی به بانکداری الکترونیک در بین بخشی از مسئولین گفت: بانکداری الکترونیک نیز چالش‌های خاص خود را دارد زیرا در این زمینه تنها بانکها نیستند و سیاستگذار باید زیرساخت‌های فناوری اطلاعات را تائید کرده و شرکت‌های قدرتمندی برای طراحی نرم افزار اقدام کنند. وی ادامه داد: بهتر است از واژه دشواری برای همه نهادها و دستگاه‌ها به جای بدبینی استفاده شود.

دبیر ششمین همایش بانکداری الکترونیک در پاسخ به سوال دیگری درباره استفاده بانک‌ها از بستر شبکه ملی ارتباطات برای ارائه خدمات بانکی اظهارداشت: مسئولین حاکمیتی و سخنرانان کلیدی در بخش ICT درباره این موضوع و مسائل مرتبط با آن صحبت خواهند کرد.

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی درباره محور ارتباطات بین المللی بانکی در همایش و برخی از محدودیت‌های باقی مانده در دوره پسابرجام برای نقل و انتقال دلار توضیح داد: در همایش موضوعاتی مانند اتصال به سوئیچ کشورهای همسایه به ویژه کشورهایی که تردد مسافر ایرانی با آنها زیاد است، مطرح خواهد شد؛ البته موضوع تحریم‌های دلاری براساس اوفک موضوع جدیدی نیست.

دیواندری ادامه داد که نیاز نیست تبدیل ریال به ارزهای دیگر الزاما در ابتدا به دلار انجام شود.

محورهای ششمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت با موضوع «بازآفرینی نظام بانکی در عصر ارتباطات نوین» است که روزهای ۱۳ و ۱۴ دی ماه در مرکز همایش‌های برج میلاد تهران برگزار می‌شود.

ابعاد سیاستی و نهادی؛ نقش و جایگاه شبکه بانکی؛ زیرساخت‌های فناوری اطلاعات؛ الزامات بین‌المللی و مدل‌های نوظهور از محورهای ششمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت است.

در بخش ابعاد سیاستی و نهادی به موضوعات نقش و جایگاه بانک مرکزی، نظام اطلاعاتی بانک‌ها، قوانین و مقررات مورد نیاز، بازمهندسی نظام پرداخت و بانکداری الکترونیک کشور و استانداردسازی فرآیندهای بانکی پرداخته خواهد شد.

در محور نقش و جایگاه شبکه بانکی به موضوعاتی پرداخته خواهد شد که از جمله آنها نقش بانک‌ها در مواجهه با مدل‌های کسب و کار نوظهور؛ هوشمندسازی عملیات و خدمات بانکی؛ هم افزایی یا واگرایی ذی‌نفعان؛ تبیین جایگاه شرکای تجاری نوظهور؛ مسئولیت اجتماعی در بانکداری؛ مدل‌های مطلوب کسب و کار PSPها؛ بازتعریف ساختار مدیریتی و نیروی انسانی در بانک‌ها؛ بازطراحی الگوهای مدیریتی و شیوه‌های اعتبارسنجی مشتریان و ... هستند.

هوشمندسازی سیستم‌های امنیتی؛ طراحی پلتفرم‌های جدید پرداخت؛ سخت افزار و شبکه و شبکه‌های مخابراتی و اپراتورها موضوعات محور زیرساخت‌های فناوری اطلاعات این همایش هستند.

یکی دیگر از محورهای ششمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک، الزامات بین‌المللی است که در این بخش به موضوعاتی مانند تحولات مورد نیاز نظارتی و قانون گذاری، تطابق با استانداردهای بین المللی، کشف تقلب و مبارزه با پولشویی و چالش‌ها و فرصت‌های اتصال به نظام‌های پرداخت بین المللی پرداخته خواهد شد.

در محور مدل‌های نوظهور نیز به موضوعات فین تک(Fintech)، بانکداری اجتماعی و پول‌های دیجیتال پرداخته خواهد شد.

شماره خبر: 31433
تاریخ: سه شنبه 7 دی 1395  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط