• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

تحول بزرگ در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات با افزایش 2.5 برابری ظرفیت شبکه انتقال

_DSC2338ICTPRESS - رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت، بهره برداری از پروژه توسعه لایه انتقال شبکه ارتباطات زیرساخت (تلاش 3) را تحولی بزرگ در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرد که با حمایت وزیر ارتباطات، نقش موثر بخش خصوصی و تلاش مجدانه همکاران شرکت ارتباطات زیرساخت محقق شده است.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، محمدجواد آذری جهرمی در مراسم بهره برداری از پروژه «تلاش 3» كه صبح امروز شنبه 16 بهمن 95 با حضور دكتر واعظي وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات، معاونين وزير ، مديران و كاركنان حوزه ICT كشور در سالن اجتماعات شهيد قندي برگزار شد با اشاره به اینکه این پروژه ادامه مسیر اجرای پروژه تدبیر است  اظهار داشت: مطابق با حکم وزیر ارتباطات مبنی بر سند توسعه شبکه زیرساخت ارتباطی کشور و نزدیک کردن این ریل توسعه به چارچوب شبکه ملی اطلاعات، پروژه تدبیر را به تلاش 3 تبدیل کردیم.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به همکاری قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) به عنوان پیمانکار این پروژه گفت: با همکاری صورت گرفته موفق شدیم این پروژه را به یک سوم قیمتی که وندورهای خارجی در مناقصه پیشنهاد داده بودند، اجرایی کنیم؛ این کاهش هزینه در نهایت سبب بهره‌مندی بیشتر مردم از سرویس و ارزان‌تر شدن آن خواهد شد.

 

 

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت، با بیان اینکه با اجرای پروژه «تلاش ۳» شاهد پایداری بهتر اینترنت در کشور با چهار گذرگاه فعال از تهران، تبریز، مشهد و شیراز و در بستر شبکه ملی اطلاعات خواهیم بود تاکید کرد: با بهره برداری از سومین پروژه توسعه لایه انتقال شبکه ارتباطی کشور (تلاش ۳) افزایش ۲.۵ برابری ظرفیت شبکه انتقال اطلاعات را شاهد هستیم که ظرفیت ایجاد شده می‌تواند زیرساختی برای ارائه خدمات ویدئویی و مجوزهایی که هم‌اکنون از سوی صدا و سیما برای راه‌اندازی تلویزیون اینترنتی (IP TV ) و سرویس رسانه تعاملی (VOD) اعطا شده است، فراهم شود.

وی افزایش تعداد نقاط حضور شبکه زیرساخت در استان‌های کشور را از دیگر ویژگیهای این پروژه برشمرد و گفت: تا پیش از این امکان ارائه سرویس به اپراتورها از طریق ۶۶ پاپ (نقطه) ممکن بود که هم‌اکنون با اجرای پروژه «تلاش ۳» این نقاط به ۱۰۴ شهر افزایش یافته است و امیدواریم به هدفمان که افزایش ۱۷۰ پاپ است، دست یابیم.

معاون وزیر ارتباطات ، تغییر مدل تکنولوژی در انتقال اطلاعات را از جمله دستاوردهای اجرای پروژه «تلاش ۳» برشمرد و گفت: تا پیش از این ظرفیت انتقال اطلاعات با توجه به نیاز بازار ۱۰ گیگابیت بر ثانیه بود که با بروزرسانی این تکنولوژی، بازار ایران ظرفیت انتقال اطلاعات تا ۱۰۰ گیگابیت بر ثانیه را خواهد داشت. همچنین بهبود کیفیت در مسیرهای شهری و استانی در ارتباطات داخلی و نیز کاهش هزینه اجرای قرارداد که به یک سوم هزینه سابق پروژه‌هایی از این دست، رسیده است، از دیگر ویژگی‌های اجرای پروژه «تلاش ۳» بوده است.

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه با اجرای پروژه «تلاش ۳» در لایه انتقال به ظرفیت ۱۴ ترابیت بر ثانیه رسیده‌ایم، خاطرنشان کرد: مطابق با مصوبه مجمع ارتباطات زیرساخت، تا پایان سال ۹۶ این ظرفیت به ۲۰ ترابیت بر ثانیه می‌رسد.

وی با بیان اینکه بر اساس فرمول مد نظر، برای افزایش حفظ بازار باید قیمت ارائه سرویس در حوزه انتقال اطلاعات و اینترنت کاهش یابد ادامه داد: : استدلال ما بر این است که با توجه به حجم سرمایه‌گذاری که انجام می‌شود و میزان بازار، نرخ پهنای باند باید مشخص شود؛ به همین دلیل با بزرگتر شدن بازار ارتباطی کشور و افزایش حجم ترافیک اطلاعات، کاهش قیمت پهنای باند یک روال منطقی است. به همین جهت بنابر دستور وزیر ارتباطات، موضوع کاهش قیمت پهنای باند اینترنت در دستور کار قرار گرفته است.

آذری جهرمی توضیح داد: در این راستا سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در حال بررسی این موضوع است و با شرکت ارتباطات زیرساخت نیز مذاکراتی در این زمینه صورت گرفته، اما میزان محاسبه این کاهش قیمت و مدل تعیین آن باید بر اساس هزینه‌ها و میزان بازار مصرف پهنای باند باشد که در این زمینه هنوز فرمول و قیمت نهایی تعیین نشده است.

وی خاطرنشان کرد: این کاهش تعرفه مربوط به پهنای باند اینترنتی است که از سمت دولت به شرکت‌های ارتباطی واگذار می‌شود و با این تصمیم، می‌خواهیم بگوییم که دولت به دنبال توسعه درآمد خود در بخش ارتباطات کشور نبوده و قصد دارد زیرساخت‌ها را برای توسعه ارتباطات کشور ایجاد کند.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت با اشاره به مقیاس شاخص‌های ترافیکی ارتباطات گفت: 3 سال پیش، ۹۰ درصد ترافیک ارتباطات، خارجی و ۱۰ درصد داخلی بود، اما امروز ۶۰ درصد ترافیک ارتباطی کشور، خارجی و ۴۰ درصد آن داخلی است که امیدواریم با افزایش شاخص‌های شبکه ملی اطلاعات و مصرف اینترنت در بستر این شبکه، شاهد افزایش میزان ترافیک داخلی باشیم.

آذری جهرمی با اشاره به اقتصاد فضای ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور گفت: این حوزه در چهار بخش فناوری ارتباطات، فناوری اطلاعات، نرم‌افزار و سخت‌افزار مورد بررسی قرار می‌گیرد. برآوردها نشان می‌دهد که ۳۰ هزار میلیارد تومان از این بازار مربوط به بازار فناوری ارتباطات و ۱۰ هزار میلیارد تومان مربوط به سایر حوزه‌ها است؛ از این رو برآورد شده است که ۲۵ هزار میلیارد تومان سهم بازار همراه اول (۱۰ هزار میلیارد تومان)، مخابرات (پنج هزار میلیارد تومان)، ایرانسل (پنج هزار میلیارد تومان)، رایتل (یک هزار میلیارد تومان)، اپراتورهای FCP (یک هزار میلیارد تومان و شرکت ارتباطات زیرساخت (دو هزار میلیارد تومان) است.

معاون وزیر ارتباطات گفت: این موضوع نشان می‌دهد که دولت حرکت خود را به سمت برون‌سپاری بخش‌های دولتی آغاز کرده و کمتر از هشت درصد بازار فناوری ارتباطات کشور در اختیار زیرساخت و سایر آن در اختیار بخش‌های غیردولتی است.

وی با بیان اینکه طی سه سال گذشته شرکت ارتباطات زیرساخت ۵۰۰۰ میلیارد تومان در این حوزه سرمایه‌گذاری کرده است، افزود: نگاه ما به بزرگتر شدن بازار فناوری اطلاعات است و امیدواریم با توسعه شبکه ملی اطلاعات، حوزه فناوری اطلاعات در داخل کشور و منطقه با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی رونق چشمگیری پیدا کند.

پیش از سخنرانی مهندس آذری جهرمی در این مراسم مهندس سبوحی معاون طرح و توسعه و فناوریهای نوین شرکت ارتباطات زیرساخت طی سخنانی گفت : با اجرای پروژه تلاش 3 , ظرفیت شبکه انتقال از 4000 گیگابیت بر ثانیه به 10000 گیگابیت برثانیه توسعه می یابد .

وی افزود : با راه اندازی این پروژه از سوی این شرکت که با استفاده فناوری جدید از توان بومی متخصصان داخلی صورت گرفته است , این امکان فراهم شده است که در مقایسه با گذشته دسترسی به مسافت های طولانی تر با کاهش بازسازی سیگنال فراهم شود و این ویژه گی به نوبه خود سبب کاهش هزینه های اجرای این پروژه است .

شماره خبر: 31859
تاریخ: شنبه 16 بهمن 1395  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط