• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

همایش ملی مناسب‌سازی اماکن و معابر: انتقاد وزیر کار از برج‌سازی در کوچه‌های سه متری / حضور موسسه محام در نمایشگاه جانبی

photo_2017-02-13_13-04-13ICTPRESS - معلولان نه تنها به لحاظ حرکت فیزیکی با مشکل مواجهند که آرامش روانی آنها در جامعه نیز کم است.

علی ربیعی در "همایش ملی مناسب‌سازی اماکن و معابر جهت تسهیل در تردد و دسترسی آسان" که هم اکنون در مجتمع آدینه تهران درحال برگزاری است، گفت: باید اخلاق و روش رفتار با معلولان را در جامعه مورد توجه قرار دهیم.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه جامعه ایرانی رو به سالمندی است، ادامه داد: با جمعیت سالمندی روبرو هستیم که مدت زیادی را با استرس و کار نامناسب گذرانده است و این شرایط سالمندهای جامعه ما را به نوعی معلولیت ناخواسته نزدیک خواهد کرد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین با بیان اینکه باید مساله مناسب‌سازی را بر الزمات حقوقی خود لحاظ کنیم خاطرنشان کرد: امروز مناسب سازی را امری تحمیلی و هزینه‌ای اضافی می‌دانند و باید به این موضوع توجه کنیم که در سازوکارها چقدر از فضای شهری را به تاراج می‌گذاریم؟.
وزیر رفاه افزود: اگر به برج‌هایی که در کوچه‌های سه متری ایجاد شده‌اند توجه کنیم این سوال پیش می‌آید که اگر حادثه‌ای بروز کند چه اتفاقی در این معابر خواهد افتاد؟ همانطور که به قول یکی از دوستانم پلاسکو فرو نریخت پلاسکو برخاست، لذا باید با جدیت بیشتری در الزامات ساخت و ساز و اصلاح وضع موجود اقدام کنیم.
ربیعی در ادامه با بیان اینکه باید شرایط طوری باشد که معلول بدون احساس خطر در معابر تردد کند، افزود: باید مسئله عبور بی‌خطر را بیشتر دنبال کنیم و برای تسهیل تردد در اماکن عمومی اقدامات بیشتری انجام دهیم هر چند که این موضوع در برخی از اماکن عمومی در حال شکل‌گیری است.
وزیر رفاه در ادامه با اشاره به آنکه دربرخی از تالارهای اجتماعی خود نیز کمتر به مساله مناسب‌سازی توجه کرده‌ایم، پیشنهاد داد: می‌توانیم به افرادی که مناسب‌سازی اجتماعی را دنبال می‌کنند پاداش‌های فرهنگی دهیم و از چنین افرادی تقدیر کنیم و این موضوع باعث می‌شود برای بهبود زندگی آنان که توان کمتری دارند جریان اجتماعی شکل بگیرد.
ربیعی همچنین با تاکید بر اینکه صد هزار بیماری روانی مزمن مرتبط با سازمان بهزیستی در جامعه وجود دارد که نیازمند حمایت هستند اظهار کرد: در این شرایط 2 درصد از افراد جامعه ما نیز نیازمند حمایت فیزیکی و مناسب‌سازی هستند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: چه خوب است که هر روز از خود سوال کنیم که برای زندگی بهتر دیگران چه کرده‌ایم؟

 


به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، در نمایشگاه جانبی این همایش «مؤسسه محام» حضوری فعال دارد.
این موسسه با کسب مجوز از وزارت کشور و با مشارکت و همیاری جمعی از افراد خَیّر؛ متخصص و علاقمند رفع مشکلات معلولان و سالمندان فعالیت میکند.
اصلاح نگرش مردم به معلولان و سالمندان و در نظر گرفتن آنها به عنوان بخشی از جمعیت انسانی جامعه با نیازها و حقوق شهروندی ویژه، دستیابی به محیط زندگی امن و بدون مانع برای افراد دارای توانایی ویژۀ ذهنی ، جسمی و همچنین مناسب‌سازی منازل معلولان از جمله اهداف مهمی است که این مؤسسه دنبال میکند.
مؤسسه محام در تلاش است تا با استفاده از فرصت های فرهنگی و رسانه‌ای‏، اقدامات حقوقی و اداری، فعالیت‌های فنی و مهندسی، و ساخت ابزار ویژۀ ، تحولی در مناسب‌سازی امکانات شهری و دسترس‌پذیری معلولان و سالمندان و همچنین امن و آسان کردن زندگی آنان پدید آورد.
به گزارش آی‌سی‌تی پرس، این مؤسسه برای دستیابی به اهداف بزرگ خود و یاری رساندن به قشر معلول و سالمند جامعه، نیازمند عزم همگانی ، تلاش مردم و نگاه جدی مسئولان است.

شماره خبر: 31983
تاریخ: دوشنبه 25 بهمن 1395  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط