• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

پهپاد ویژه گرده افشانی بر روی گل‌ها هم ساخته شد

13951126000598_PhotoAICTPRESS - کاهش جمعیت زنبورهای عسل در جهان، باعث کاهش گرده افشانی آنها بر روی گل‌ها شده که این امر می‌تواند تکثیر گل‌ها و ادامه حیات برخی از آنها را دچار مشکل کند.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، به منظور غلبه بر این مشکل گروهی از محققان ژاپنی پهپادهای ویژه ای را طراحی و ابداع کرده اند که قادر به گرده افشانی بر روی گل ها هستند و از این طریق کاهش جمعیت زنبورهای عسل در جهان را تا حدی جبران می کنند.

این محققان چندسال قبل هم یک ربات کوچک پرنده طراحی کرده بودند تا آن را جایگزین زنبورهای عسل کنند، اما این کار چندان موثر نبود. زیرا یک زنبور عسل می کند هر روز  بر روی هزاران گل گرده افشانی کند، اما ربات یاد شده به هیچ وجه قادر به رقابت با زنبورهای عسل نبود.

اما پیشرفت علم رباتیک موجب طراحی پهپادهای سبک و کوچکی شده که می توانند تقریبا به همان دقت زنبورهای عسل گرده افشانی کنند و هم از دقت و هوش مصنوعی بالا برای جلوگیری از برخورد به انبوه موانع طبیعی برخوردارند. پهپادهای یاد شده به جلوگیری از وقوع بحران های زیست محیطی و کشاورزی جدی کمک شایانی خواهند کرد.

تشدید آلودگی های زیست محیطی و برخی مشکلات دیگر موجب کاهش سریع تعداد زنبورها در جهان شده و حالا دانشمندان در تلاش هستند برای نجات جان زنبورهای باقی مانده در جهان ضمن تلاش برای کاهش مواد شیمیایی خطرناک و قاتل زنبورها، از طریق ساخت پهپاد از حجم کار و فشار وارده به آنها برای گرده افشانی بکاهند.

به دست و پای این ربات های پرنده ژل خاصی مالیده شده که جذب و انتقال گرده گل ها را تسهیل می کند. ایجیرو میاکو شیمی دان ژاپنی و از مجریان این طرح می گوید ژل یاد شده رساناست و به اندازه کافی چسبناک است تا گرده گل ها را انتقال دهد.

شماره خبر: 31997
تاریخ: سه شنبه 26 بهمن 1395  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط