• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

تولید اسکلت‌بندی قابل کنترل با فرمان صوتی برای افراد معلول

13960410000480_PhotoAICTPRESS- افزایش توان حرکتی افراد معلول یکی از دغدغه‌های مهم محققان بوده و با ابداع یک اسکلت‌بندی قابل هدایت توسط هوش مصنوعی الکسا گام مهمی در این زمینه برداشته شده است.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، هوش مصنوعی الکسا امروزه برای کنترل صوتی بسیاری از ابزار و وسایل اعم از لامپ، ساعت، یخچال و غیره مورد استفاده قرار می گیرد، اما دنیای رباتیک کمتر از این فناوری بهره گرفته است.

شرکت رباتیک Bionik Laboratories می گوید برای اولین بار یک دستیار دیجیتال برای اسکلت بندی قدرتمند خود طراحی کرده که به افراد معلول کمک می کند برای تسهیل جابجایی از آن استفاده کنند.

این اسکلت بندی که Arke نام دارد به معلولان اجازه می دهد با صدای خود آن را هدایت کنند. به عنوان نمونه اگر فرد معلول تصمیم بگیرد از جای خود برخیزد با بیان جمله " الکسا، من آماده ام که بایستم" Arke را فعال می کند. اگر فرد بخواهد با کمک Arke قدمی رو به جلو بردارد تنها کافیست که جمله "الکسا، قدم بردار" را بیان کند.

Arke هنوز در مرحله انجام آزمایش های بیمارستانی است و برای تسهیل کنترل آن می‌توان از یک برنامه نرم افزاری که بر روی تبلت نصب می شود هم استفاده کرد. حسگرهای این ابزار می توانند به طور خودکار حرکات بدن فرد معلول را هم شناسایی کنند و برای کمک به وی کل سیستم را فعال کنند. به عنوان مثال، اگر فرد معلول بخواهد از جای خود برخیزد و بدین منظور بدنش را تکان دهد موتورهای این دستگاه فعال شده و به وی یاری می رسانند.

استفاده از این دستگاه برای افرادی که در مرحله توانبخشی به سر برده یا تمرین های فیزیوتراپی را انجام می دهند نیز بسیار مفید است.

شماره خبر: 34311
تاریخ: چهارشنبه 18 مرداد 1396  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط