• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

زنان نخبه علمی ایران تجلیل می شوند

DSC_2851ICTPRESS - زنان نخبه علمی ایران در رویداد جایزه زنان در علم که روز شنبه 28 مرداد در تهران برگزار می شود تجلیل می شوند.

 به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، این خبر در نشست رسانه ای نخستین دوره جایزه زنان در علم، صبح سه شنبه 24 مرداد 1396 در مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، با حضور دكتر الهه حجازی مشاور وزير علوم در امور زنان و خانواده و دبير علمي جايزه زنان در علم و عضو شورای گروه ترويج علم مركز تحقيقات سياست علمي كشور، دكتر اكرم قديمی دبير اجرايي جايزه زنان در علم، مدير گروه ترويج علم و رئيس انجمن ترويج علم ايران و تعدادی از اعضای شورايی سياستگذاری جايزه زنان در علم برگزار شد، در جمع خبرنگاران رسانه های ارتباط جمعی اعلام شد.

 


نخستین دوره جایزه زنان در علم، شنبه 28 مردادماه 1396 ساعت 16 تا 19، در سالن قلم کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران با حضور دکتر فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر معصومه ابتکار معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده و تعدادی از مقامات برجسته کشور برگزار خواهد شد.

در ابتدای این نشست خبری، دکتر الهه حجازی به بیان کلیاتی از نحوه شکل گیری این جایزه پرداخت و گفت: ایده جایزه زنان در علم، با پیشنهاد دکتر اکرم قدیمی، در دومین جلسه شورای سیاستگذاری امور زنان و خانواده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مطرح شد تا با توجه به بررسی های صورت گرفته که نشان دهنده  فعالیت های خوب اعضای هیأت علمی زنان در دانشگاه ها ست، سهم زنان در حوزه علمی کشور هر دو سال یک بار به جامعه شناسانده و از آنها تقدیر شود. در حال حاضر حدود 17 درصد اعضای هیأت علمی دانشگاه های کشور را زنان تشکیل می دهند و هدف مجموعه ما این است که با شناسایی و معرفی اعضای برگزیده که تولیدکننده دانش واقعی هستند، فرصت های ارتقای بیشتری برای آنها ایجاد کند و به این ترتیب، با داشتن منابع کافی، روند پیشرفت را با عدالت بیشتر بپیمایند.

مشاور وزير علوم در امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه شیوه نامه  تدوین و شاخص های ارزیابی با دقت زیاد زیر نظر دکتر محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، تعیین شد تصریح کرد: شاخص ها در جهت ارزیابی سه گروه از افراد تعیین شده اند: 1. افرادی که در زمینه علمی، پیشنهاد طرح های پژوهشی برتر، شرکت در کنفرانس ها، نوشتن مقالات و کتاب ها  فعالیت دارند، 2. افرادی که در حوزه فناوری، ابداع، شرکت های دانش بنیان، کرسی های نظریه پردازی و پتنت فعال هستند و 3. افرادی که در تاسیس انجمن های علمی، راه اندازی نشریه ها و رشته های علمی حضور و فعالیت داشته و با وارد کردن دانش خود در چرخه تولید، باعث قوی شدن بعد ترویجی علم می شوند.

در ادامه این نشست، دكتر اكرم قديمی دبير اجرايي رویداد جايزه زنان در علم افزود: برای تعیین شاخص ها، تمام شاخص های موجود مثل  شاخص های پژوهشگران برتر و ارتقا مورد بررسی قرار گرفتند و با انطباق آنها با شیوه نامه، برای هر یک از سه شاخص بیان شده، به ترتیب امتیازهای 40، 30 و 30 در نظر گرفته شد. در مجموع از حدود 250 شرکت کننده در این رویداد ، 216 نفر بعد از پالایش اولیه واجد شرایط شرکت تشخیص داده شدند. از این 216 نفر، 28 استاد تمام، 41 دانشیار، 63 استادیار و 84 نفر کارشناس و مربی (در قالب کارشناسی ارشد و دکترا) حضور داشتند.

دکتر حجازی همچنین، مراحل بعد از تعیین شاخص ها را ارسال فراخوان هایی به روسای دانشگاه ها از طریق اتوماسیون و سپس تشکیل شورای سیاست گذاری علمی، عنوان کرد و افزود: متاسفانه در بعضی از دانشگاه ها این فراخوان از دفتر ریاست بیرون نرفت و باعث حضور محدود شرکت کنندگان از بعضی دانشگاه های بزرگ شد.

 

 

مشاور وزير علوم در امور زنان و خانواده در رابطه با گروه های مورد ارزیابی و تعداد برگزیدگان گفت: ارزیابی در گروه های آموزشی، شامل، علوم کشاورزی و صنایع غذایی، علوم پایه، فنی و مهندسی، علوم انسانی و هنر صورت گرفته است. در این دوره، دانشگاه های علوم پزشکی با موافقیت دکتر فرهادی، وزیر علوم، وارد چرخه ارزیابی نشدند، زیرا برای ارزیابی آنها، نیاز است کمیته تخصصی در این زمینه حضور داشته باشد. همچنین به دلیل ارسال اتوماسیونی فراخوان ها، حوزه های علمیه و دفاتر مطالعات آن ها نیز مورد ارزیابی قرار نگرفتند. به طور کلی در هر یک از این گروه ها، از سه برگزیده با رتبه بندی اول تا سوم و یک نفر نیز به عنوان برگزیده جوان، با اعطای مدال، لوح و جایزه نقدی تقدیر خواهد شد؛ اما به دلیل سختگیری های ارزیابی دوره اول و در نظر گرفتن حداقل امتیاز 70، تعداد برگزیدگان این دوره حدود 20 نفر است.

دکتر حجازی در ادامه به بیان ویژگی های این جایزه پرداخت و گفت: جایزه بخش جوان که در تمام گروه های مورد بررسی وجود دارد، به نام مریم میرزاخانی که یک چهره برجسته علمی است نامگذاری شده است. ویژگی دیگر این است که این جایزه علاوه بر دانشگاه ها به برگزیدگان موسسات و مراکز پژوهشی که از وزارت علوم مجوز دارند نیز تعلق می گیرد.

وی در انتهای توضیحات خود تأکید کرد: ما امیدواریم برای ادامه یافتن این روند، یک بنیاد غیر دولتی تشکیل شود تا به این ترتیب تمام پیشنهادهای سازنده مثل در نظر گرفتن نخبگان خارج از کشور و یا تقدیر از پیشکسوتان، در شورای سیاستگذاری مورد توجه قرار گیرد.

همچنین در این نشست دکتر نیره اعظم خوش خلق سیما، عضو شورای سیاستگذاری امور زنان و خانواده وزارت علوم، عضو شورای علمی جایزه زنان در علم و مسئول کمیته کشاورزی و صنایع غذایی، به بررسی و ارزیابی صورت گرفته در گروه علوم کشاورزی و صنایع غذایی، نحوه انتخاب برگزیدگان و روند طی شده پرداخت. دکتر راضیه ظهره وند، عضو شورای سیاستگذاری امور زنان و خانواده وزارت علوم، عضو شورای علمی جایزه زنان در علم و یکی از تدوین کننده گان شیوه نامه، نیز در جهت پاسخ دادن به سئوالات خبرنگاران حاضر، قسمتی از شیوه نامه تدوین شده را توضیح داد.

در این نشست اعلام شد که جایزه برگزیدگان این رویداد، سکه بهار آزادی، مدال ویژه، از جمله مدال برگزیده بخش جوان مزین به تصویر مریم میرزاخانی، لوح و تقدیر نامه از سوی وزیر علوم و دبیرکل یونسکو می باشد.

در انتهای این نشست خبری، دکتر ابراهیم خدایی عضو شورای سیاستگذاری جایزه و رییس سازمان سنجش آموزش کشور ضمن تأیید روش های سنجش گفت: امیدواریم شاخص ها به صورت جامع، مداوم و پیوسته اعمال شوند و بنیادی که مخصوص زنان قرار است تاسیس شود تبدیل به حالت گلوبال شده و همه افراد واجد شرایط را در بر گیرد.

 

 

شماره خبر: 34381
تاریخ: سه شنبه 24 مرداد 1396  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط