• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

مدیرعامل «بیمه بازار» در واکنش به اعتراضات نمایندگان صنعت بیمه به فعالیت بازاریابان آنلاین: این همانند سازی با اسنپ اشتباه است

140978ICTPRESS - اعتراض بخش سنتی بازار به صنایع و استارت‌آپ‌های آنلاین هر روز شکل تازه‌ای به خود می‌گیرد.

 به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، بازار خرده فروشی کالا با فروشگاه‌های آنلاینی مثل دیجیکالا درگیر‌ است، هر روز خبرهای تازه‌ای از مقابله با فعالیت اسنپ می‌شنویم که حتی به حد حمله به دفتر این شرکت و تخریب اموال و ضرب و جرح کارکنان آن نیز کشیده و حالا هم برای یک شرکت عرضه کننده بیمه آنلاین شاهد شکل گیری اعتراض‌های مشابهی هستیم.

در روزهای اخیر تصاویری منتشر شد از اعلان‌های هشدار فعالان بخش سنتی صنعت بیمه که به در و دیوار شرکت «بیمه بازار» زده بودند. مضمون این اعلان هم این بود که «قبل از اینکه نماینده‌ها را نابود کنید، ما شما را نابود می‌کنیم.»

این هشدار نشان از آغاز درگیری‌های بیشتری می‌دهد که برای بررسی بیشتر موضوع با محمدصادق منتظری، مدیرعامل شرکت بیمه بازار گفت‌وگویی انجام دادیم.

منتظری درباره سابقه فعالیت «بیمه بازار» گفت: ما خرداد سال 1395  بیمه بازار را به منظور پر کردن خلاء موجود در فصل مشترک دو صنعت بیمه و صنعت فناوری اطلاعات ایجاد کردیم و فروش اینترنتی را بهترین فصل مشترک این دو صنعت شناسایی کردیم. هم اکنون نیز به عنوان بازاریاب آنلاین بیمه مشغول فعالیت هستیم. در واقع بیمه بازار یک تجمیع کننده (Aggregator) خدمات بیمه است که به کاربر امکان می‌دهد با مقایسه خدمات بیمه‌ای از بین گزینه‌های موجود بهترین انتخاب را انجام دهد. به گفته منتظری، بیمه بازار هم اکنون با تعدادی از نمایندگی‌ها و کارگزاری‌ها طرف قرارداد است و بیمه‌های شخص ثالث، بدنه، آتش سوزی،  زلزله، بیمه عمر و سرمایه‌گذاری را بازاریابی می‌کند.

وی با اشاره به ساختار بازار فروش بیمه، گفت: محصولات بیمه‌ای یا بصورت مستقیم از طریق شرکت‌های بیمه به فروش می‌رسد و یا از طریق نمایندگی شرکت‌های بیمه و کارگزاری‌های بیمه عرضه می‌شود. در مورد بازاریاب‌های آنلاین در آغاز فعالیت بیمه‌بازار ضوابطی وجود نداشت، تا اینکه بیمه مرکزی با تدوین و انتشار ظوابط بازاریاب‌های بیمه آنلاین خطاب به شرکت‌های بیمه‌گر، به ساماندهی این فعالیت پرداخت که ما هم در بیمه بازار تمامی الزامات مورد نظر بیمه مرکزی را رعایت کرده‌ایم. در واقع با انتشار این ضوابط، عملا بیمه مرکزی، فعالیت بازاریاب‌های آنلاین بیمه را به عنوان یک فناوری در صنعت بیمه به رسمیت شناخته است.

منتظری درباره مقاومت‌هایی که در برابر فعالیت استارت‌آپ‌های آنلاین بیمه بروز کرده است نیز گفت: این مقاومت‌ها از چند جنبه صورت می‌گیرد. اول اینکه صنایع و کسب‌وکارهای سنتی در صنایعی که به سمت آنلاین شدن می‌روند، یک مقاومت ذاتی از خود نشان می‌دهند که ناشی از ترس از دست رفتن بازار است که نمونه‌های این اتفاق را در مورد تاکسی‌های اینترنتی شاهد بوده‌ایم.

وی افزود: اما نکته دیگر مربوط به ذات صنعت بیمه می‌شود‌. در این صنعت، مسیر خرید برای بیمه‌گذار مطلوبیت ایجاد نمی‌کند، بنابراین مشتری ترجیح می‌دهد که به ساده‌ترین روش بیمه خود را تهیه کند و از آنجا که خرید آنلاین از این بابت مزیت ایجاد می‌کند، گرایش مشتریان به این فعالیت آنلاین، کسب و کارهای سنتی صنعت بیمه را با هراس از دست دادن سهم بازار مواجه می‌کند.

مدیرعامل بیمه بازار در توضیح افزود: بیمه، صنعتی 30 هزار میلیارد تومانی است که بازاریاب‌های آنلاین حتی اگر20 درصد سهم از این بازار بزرگ بگیرند، همچنان سهم کوچکی در اختیار خواهند داشت. اما آنچه که کارگزاری‌ها و نمایندگی‌های سنتی را می‌ترساند، از دست دادن سهم بیمه‌های اجباری، به ویژه بیمه شخص ثالث است که سهم بزرگی از کل بازار بیمه کشور دارد.

وی تاکید کرد که نمایندگی‌ها با توجه به سهمی که اسنپ از بازار خدمات تاکسی‌رانی گرفته و با «این همان پنداری» دچار ترس از دست رفتن بازارشان شده‌اند، در حالی که ساختار بازار بیمه  از اساس با تاکسی‌رانی متفاوت است و این ترس بی دلیل است.

منتظری با بیان اینکه در پی لابی‌های انجمن صنفی نمایندگان بیمه ایران، این شرکت بیمه‌گر در نامه‌ای خطاب به «بیمه بازار» دستور حذف فروش بیمه‌های این شرکت را صادر کرده است، افزود: این درحالی است که انتظار می‌رود شرکت‌های بیمه‌گر افزایش سهم بازار و سود و رضایت مشتریان‌شان را در اولویت قرار دهند که در این مورد، اقدام بیمه ایران در تضاد با منافع خود این شرکت قرار می‌گیرد.

وی همچنین تاکید کرد که بیمه مرکزی همواره با درک ضرورت ورود فناوری به صنعت بیمه، از بازاریابی آنلاین و الکترونیکی شدن این صنعت حمایت کرده است.

منتظری درباره برخورد بیمه بازار با اتفاقات اخیر نیز گفت: همکاری شرکت‌های بیمه گر با شرکت‌های آنلاین، یک همکاری اختیاری است و از این نظر تصمیم با خود آنهاست ولی با توجه به استقبال بالای مشتریان از خرید اینترنتی بیمه، قطعا عدم همکاری هریک از شرکت‌های بیمه با بازاریاب‌های آنلاین باعث کاهش سهم از بازار شرکت بیمه خواهد شد.

 

 

 

شماره خبر: 36093
تاریخ: یکشنبه 27 اسفند 1396  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط