• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

تولید نانوفیلم با قابلیت ذخیره اطلاعات هزاران دی وی دی

13950407000005_PhotoAICTPRESS - همانطور که می دانید 90 درصد از کل داده های موجود در جهان در دو سال اخیر تولید شده است و هر روز 2.5 کوانتیلیون بایت اطلاعات جدید به این مجموعه اضافه می شود.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS به نقل از دیجیتال ترندز، ذخیره سازی این حجم از اطلاعات یک چالش جدی برای انسان ها تلقی می شود و حالا با ابداع یک فناوری جدید ذخیره سازی اطلاعات امیدها به حل این مشکل افزایش یافته است.

محققان چینی موفق به ابداع نوعی نانوفیلم شده اند که 80 برابر باریک تر از موی انسان است و قادر به ذخیره سازی حجم زیادی از اطلاعات به صورت هولوگرامی است.

تنها می توان بر روی یک بخش از این نانوفیلم در ابعاد 10 سانتیمتر در 10 سانتیمتر اطلاعات بیش از 1000 دی وی دی را ذخیره کرد که معادل 8.5 ترابایت داده می باشد. انتقال اطلاعات به این نانوفیلمها نیز به سرعت اتفاق می افتد. این سرعت برابر با یک گیگابایت در ثانیه است که 20 برابر بیشتر از سرعت قرائت اطلاعات در حافظه های فلاش جدید است.

برای انتقال و نگارش اطلاعات بر روی این نانوفیلم ها از اشعه لیزر استفاده می شود. سطح نانوفیلم های یادشده متشکل از نانوذرات نقره ای و یک نیمه هادی از جنس دی اکسید تیتانیوم است. ذخیره سازی اطلاعات در این روش در قالب هولوگرام های سه بعدی صورت می گیرد که به فضای ذخیره سازی اندکی نیاز دارد. یکی دیگر از مزایای این روش باثبات بودن ذخیره سازی اطلاعات است که ماندگاری طولانی مدت آنها راممکن می‌کند. چینی‌ها می گویند تا تجاری سازی این روش مدت زمان زیادی باقی نمانده است.

شماره خبر: 36235
تاریخ: یکشنبه 26 فروردین 1397  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط