• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

قوانین و مقررات صدور مجوز ناشران و پروانه انتشار بازی‌های رایانه‌ای منتشر شد

قوانین و مقررات صدور مجوز ناشران و پروانه انتشار بازی‌های رایانه‌ای منتشر شدICTPRESS - از امروز با انتشار دستورالعمل‌های جدید مربوط به صدور مجوز نشر و پروانه انتشار، روند ثبت‌نام ناشرین بازی‌های موبایلی تجاری خارجی برای دریافت مجوزها مربوط آغاز شد.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS ، قوانین و مقررات صدور مجوز ناشران و پروانه انتشار بازی‌های رایانه‌ای که برای بهبود شرایط صنعت بازی به سود بازی‌سازان داخلی تدوین شده‌اند شامل سه دستورالعمل مصوب هیات مدیره بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای تحت عناوین "دستور العمل صدور مجوز و پروانه انتشار بازی‌های رایانه‌ای"، "دستورالعمل نحوه رسیدگی به تخلفات تولید و توزیع بازی‌های رایانه‌ای"، "دستورالعمل نحوه نظارت و بازرسی تولید و توزیع بازی‌های رایانه‌ای" و یک دستورالعمل مصوب کارگروه مورد نظر شورای عالی فضای مجازی در راستای ردیف مربوطه در قانون بودجه سال 97 کشور، تحت عنوان "دستورالعمل اجرایی دریافت 10 درصد از درآمدهای حاصل از نشر و عرضه تجاری و رسمی بازی‌های رایانه‌ای خارجی" است.

 

دستور العمل صدور مجوز و پروانه انتشار بازی‌های رایانه‌ای

در اجرای بخش دوم، سوم و ششم و همچنین براساس ماده 41 "ضوابط تولید و توزیع بازی‌های رایانه‌ای" مصوب وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ در هیات مدیره بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌‎‌ای تصویب شده و از امروز لازم الاجراست.

این دستور العمل شامل چهاربخش تعاریف و کلیات، شرایط صدور مجوز نشر بازی‌های رایانه‌ای، شرایط صدور پروانه انتشار بازی‌های رایانه‌ای و شرایط فعالیت ناشران بازی‌های رایانه‌ای است.

 

دستورالعمل نحوه رسیدگی به تخلفات تولید و توزیع بازی‌های رایانه‌ای

در اجرای مواد 38، 39 و 41 «ضوابط تولید و توزیع بازی‌های رایانه‌ای» مصوب وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ جهت رسیدگی به تخلفات واحدها، مراکز و اشخاص دارای پروانه یا مجوز تولید و توزیع بازی‌های رایانه‎‌ای تصویب شده و از امروز لازم الاجرا است. این دستورالعمل شامل 5 بخش تحت عناوین "تعاریف و کلیات"، "هیات رسیدگی به تخلفات"، "نحوه تشکیل پرونده»، «انواع تخلفات مراکز و اشخاص دارای مجوز یا پروانه بنیاد" و "رسیدگی به تخلفات" است.

 

دستورالعمل نحوه نظارت و بازرسی تولید و توزیع بازی‌های رایانه‌ای

 در اجرای مواد 36، 37 و 41 "ضوابط تولید و توزیع بازی‌های رایانه‌ای" مصوب وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ برای نظارت و بازرسی تولید و توزیع بازی‌های رایانه‌ای در هیات مدیره بنیاد ملی‌ بازی‌های رایانه‌ای تصویب شده و این دستورالعمل نیز از امروز لازم الاجرا است.

این دستورالعمل شامل چهاربخش "تعاریف و کلیات"، "حدود وظایف و اختیارات ستاد و کارگروه‌های استانی وشهرستانی"، "وظایف مراکز و واحدهای تولید و توزیع بازی‌های رایانه‌ای در ارتباط با بازرسی و نظارت" و "نحوه نظارت و بازرسی بر مراکز و واحدهای تولید و توزیع بازی‌های رایانه‌ای" است.

نهایتا چهارمین دستورالعمل منتشر شده، دستورالعمل اجرایی دریافت 10 درصد از درآمدهای حاصل از نشر و عرضه تجاری و رسمی بازی‌های رایانه‌ای خارجی است که در اجرای ردیف درآمدی 160178 قانون بودجه عمومی سال 97 کل کشور مصوب مجلس شورای اسلامی تحت عنوان "درآمد حاصل از 10 درصد از فروش بازی‌های رایانه‌ای برخط خارجی و بازی‌های رایانه‌ای خارجی» ابلاغ شده و دستورالعمل مربوط  به روش اجرایی وصول 10 درصد نشر و عرضه تجاری بازی‌های خارجی توسط کارگروه مورد نظر شورای عالی فضای مجازی در راستای قانون بودجه عمومی سال 97 تصویب شده است.

این دستورالعمل نیز شامل 7 ماده مختلف است.

بنابراین گزارش، متن مشروح این چهار دستورالعمل و همچنین "ضوابط تولید و توزیع بازی‌های رایانه‌ای" که سه دستورالعمل نخست برای اجرای آن تصویب شده‌اند، به شکل جداگانه در ادامه برای دریافت و مطالعه در اختیار قرار می‌گیرند.

 

 


قوانین و مقررات صدور مجوز ناشران و پروانه انتشار بازی‌های رایانه‌ای منتشر شد

 

 

شماره خبر: 36584
تاریخ: سه شنبه 1 خرداد 1397  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط