• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

تداوم معاملات بیش از 1 میلیارد ورقه‌ای در بازار‌های فرابورس ایران

borsICTPRESS - در میانه آخرین هفته معاملاتی شهریور‌ماه شاخص کل فرابورس ایران در پی تجربه یک صعود 42 واحدی در پایان معاملات در پله 1837 واحدی قرار گرفت که ارتفاعی تاریخی برای آیفکس محسوب می‌شود؛ بخشی از این افزایش تحت تاثیر معاملات مثبت در گروه پتروشیمی‌ها اتفاق افتاد و در نهایت یک میلیارد و 340 میلیون ورقه بهادار به ارزش 6 هزار و 865 میلیارد و 586 میلیون ریال در نزدیک به 114 هزار نوبت معاملاتی در مجموع بازار‌های نُه‌گانه فرابورس میان معامله‌گران دست‌به‌دست شد.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS ،رشد بیش از 2 درصدی آیفکس در معاملات امروز دوشنبه 26 شهریور‌ماه 97 در پی تاثیر مثبت از جانب نماد‌های «مارون»، «ذوب» و «دماوند» اتفاق افتاد که حقیقی‌ها مشارکت حدود 90 درصدی در سمت خرید این سهام معاملات داشتند. از سوی دیگر نماد «سمگا» شاهد بیشترین افزایش قیمت بود و نماد «وسبحان» بیشترین افت قیمت را تجربه کرد.معاملات سهام نیز در روزی که گذشت با داد‌و‌ستد 543 میلیون سهم به ارزش یک هزار و 813 میلیارد ریال در دو بازار اول و دوم و خرید و فروش 777 میلیون سهم به ارزش یک هزار و 443 میلیارد ریال در بازار پایه پیگیری شد.

در میان همه نماد‌های معاملاتی (به جز معاملات بلوکی)، نماد شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان با حجم معاملات به میزان بیش از 182 میلیون سهم به ارزش بیش از 469 میلیارد ریال به لحاظ ثبت بیشترین حجم و ارزش معاملاتی در میان بازار‌های فرابورس صدر‌نشین شد.

در این میان به گفته مدیر نظارت بازار و بازرسی فرابورس ایران از روز یکشنبه اول مهر‌ماه 97 بازار دوم شاهد تغییر دامنه نوسان قیمت در نماد «اوان1» متعلق به شرکت مبین وان کیش خواهد بود که این تغییر با توجه به فرارسیدن موعد بازنگری پارامتر‌های بازارگردانی و درخواست «صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی تدبیرگران فردا» که بازار‌گردان این سهم محسوب می‌شود، اتفاق می‌افتد. بدین ترتیب دامنه نوسان قیمت (که در مقاطع سه‌ماهه قابل بازنگری است) در این نماد معاملاتی از 10 درصد به دامنه مجاز نوسان قیمت سهام در بازار دوم فرابورس ایران تغییر خواهد کرد و دامنه مظنه معادل 4 درصد و حداقل معاملات روزانه برابر با 100 هزار سهم باقی خواهد ماند.

از طرف دیگر، معاملات اوراق بدهی، اوراق گواهی تسهیلات مسکن و ETF در بازار ابزار‌های نوین مالی در روز جاری با دست‌به‌دست شدن 20 میلیون ورقه به ارزش سه هزار و 610 میلیارد ریال به پایان رسید.

در نهایت، از دیگر رخدادهای آتی بازار فرابورس ایران می‌توان به عرضه اولیه 10 درصد از سهام شرکت تجارت الکترونیک پارسیان کیش معادل 40 میلیون سهم در معاملات شنبه مورخ 31 شهریور‌‌ماه در بازار دوم فرابورس ایران اشاره کرد. این سهام در بازه قیمتی 1600 تا 1700 هزار ریال به مدیریت کارگزاری پارسیان عرضه خواهد شد که حداکثر سهام قابل خریداری توسط هر شخص حقیق یا حقوقی 800 سهم اعلام شده است.

 

 

شماره خبر: 37763
تاریخ: دوشنبه 26 شهریور 1397  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط