• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

نانوذرات به‌عنوان پادزهر برای مقابله با سم مار

filereaderICTPRESS -محققان نانوذراتی برای خنثی کردن سم مار را ساختند. این نانوذرات که به نوعی پادزهر هستند، قابل تزریق به بدن بوده و اثر آلرژیک ندارد. عملکرد این فناوری روی موش‌های آزمایشگاهی موفقیت‌آمیز بوده است.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، نیش مار هر ساله 500 هزار آمریکایی را راهی بیمارستان می‌کند که برخی از آن‌ها جان خود را از دست می‌دهند. هر چند پادزهر می‌تواند جان آن‌ها را نجات دهد، اما پادزهر پرهزینه بوده و دسترسی به آن در کشورهای فقیر بسیار دشوار است.

محققان در حال آزمایش روی نانوذراتی هستند که می‌تواند زهر مار را خنثی کند. البته این فناوری هنوز در مراحل اولیه بوده و تا تجاری‌سازی مسیر درازی در پیش دارد. با این حال محققان کالیفرنیایی و سم‌شناسان کاستریکایی پیشرفت‌ قابل توجهی در این مسیر داشته‌اند. آن‌ها نانوذراتی قابل تزریق به بدن ساخته‌اند که زهر ما را را خنثی می‌کنند. این ترکیب به‌گونه‌ای طراحی شده که بتوان آن را در کوله‌پشتی حمل کرد و نیاز به شرایط ویژه‌ای ندارد.

این گروه تحقیقاتی در مقاله‌ای که اخیراً در PLOS Neglected Tropical Diseases به چاپ رساندند، نشان دادند که این نانوذرات روی موش‌های آزمایشگاهی تأثیر محافظتی داشته است و از تأثیر منفی سم مار روی بافت‌ها و زوال ساختاری بافت در اثر زهر جلوگیری می‌کند. آن‌ها نشان دادند که این نانوذرات هیچ واکنش آلرژیکی در بدن ایجاد نمی‌کنند.

در کشورهای ثروتمند مارها افراد بدشانسی را که به کوهنوردی می‌روند یا سربازان را هدف قرار می‌دهند. در کشورهای آفریقایی، آسیایی و آمریکای لاتین، بیشتر قربانیان زهر مار، روستاییان هستند، به‌طوری ‌که سالانه بیش از 2 میلیون نفر در این مناطق قربانی سم مار می‌شوند. در حدود 100 هزار نفر از این قربانیان در اثر سم مار جان خود را از دست می‌دهند و 400 هزار نفر نیز با مشکلاتی نظیر ناتوانی‌های جدی و آسیب به اعصاب روبرو می‌شوند که این مشکلات موجب ناتوانی دائمی در حرکت دست یا پا می‌شود.

شماره خبر: 38836
تاریخ: چهارشنبه 23 آبان 1397  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط