• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

شباهت رفتاری معتادان شبکه های اجتماعی با مصرف کنندگان مواد مخدر!

1397-10-24 Social Mediaحمید نیک روش - ICTPRESS - تحقیقات جدید نشان می‌دهد افرادی که بیش از اندازه از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند در تصمیم‌گیری‌ هایشان خصوصیات و رفتاری مشابه با معتادان مواد مخدر و قماربازان را بروز می‌دهند.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS به نقل از ایندیپندنت، محققان دانشگاه دولتی میشیگان در تحقیقات خود متوجه ارتباط میان استفاده زیاد از شبکه‌های اجتماعی و تصمیم‌گیری‌های پرخطر که در سایر گونه‌های اعتیاد نیز شایع است، شدند.
این نخستین بار است که رابطه بین این نوع از توانایی‌ در تصمیم‌گیری با شبکه‌های اجتماعی مورد بررسی قرار می‌گیرد و مجددا شاهد معطوف شدن نگاه‌ها به اثرات شبکه اجتماعی روی سلامت روانی هستیم.
«دار مِشی»، سرپرست محققان و پروفسور دستیار دانشگاه MSU، درخصوص این تحقیقات در مجله Journal of Behaviour Addictions می‌نویسد: حدود یک سوم از انسان‌های کره زمین از شبکه های اجتماعی استفاده می‌کنند و برخی از آنها ناهنجاری بیش از اندازه‌ای را در رابطه با این شبکه‌ها از خود نشان می دهند. امیدواریم یافته‌های ما موجب شود که استفاده فراوان از شبکه های اجتماعی با شدت و جدیت بیشتری تحت‌نظر قرار گیرد.
وی می افزاید: تصمیم‌گیری می‌تواند در افرادی که از مواد توهم‌زا استفاده می‌کنند، دستخوش تغییرات زیادی شود. گاهی این افراد نمی‌توانند از اشتباهاتی که قبلا مرتکب شده‌اند درس بگیرند و همان مسیر اشتباهی را که پیش گرفته بودند، ادامه می‌دهند. اما تا پیش از این، کسی این موضوع را به ‌عنوان رفتاری که تحت‌تأثیر شبکه اجتماعی است، بررسی نکرده بود. مِشی تصریح کرد: به‌همین دلیل تصمیم گرفتیم این پارالل احتمالی بین کاربرانی که بیش از حد از شبکه اجتماعی استفاده می‌کنند و مصرف کنندگان مواد مخدر را مورد بررسی قرار دهیم. البته هدف ما تست علل تصمیم‌گیری‌های ضعیف نبود؛ بلکه هدف اصلی بررسی رابطه آن با استفاده افراطی از شبکه اجتماعی بود.

 

 
مؤسسات خیریه بهداشت و سلامت به‌طور فزاینده‌ای در حال آشکار کردن تأثیرات رسانه های اجتماعی روی مواردی مانند خواب، سلامت روانی و حتی ارتباط با دیگران هستند.
به عنوان مثال، مؤسسه The Royal Society for Public Health نخستین همایش بزرگ "یک ماه به‌دور از شبکه اجتماعی" را در ماه سپتامبر با هدف تشویق کاربران به کنار گذاشتن شبکه‌هایی مانند فیسبوک، اینستاگرام و توییتر راه‌اندازی کرد.
تقریبا در بریتانیا حدود 320 هزار نفر در این کمپین شرکت کردند؛ از طرف دیگر، شرکت‌های فناوری مهم و بزرگ، روش‌های جدیدی را برای کمک به‌ کاربران در مدیریت مدت زمانیکه صرف استفاده از شبکه اجتماعی می‌کنند، معرفی کرده‌ است.
اخیرا هم شبکه محبوب اینستاگرام داشبورد جدیدی را به‌نام Your Activity راه‌اندازی کرده که به‌کاربران امکان می‌دهد تا مدت زمان حضورشان در این شبکه‌ اجتماعی را مدیریت کنند.
پروفسور «مشی» می‌گوید: با توجه به اینکه تعداد افراد زیادی در سراسر دنیا از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند، دانستن فواید آن برای ما مهم و حیاتی است. شخصا اعتقاد دارم که شبکه‌های اجتماعی مزیت‌های فوق‌العاده‌ای برای تک‌تک کاربران دارند؛ اما نقطه سیاه آن مربوط به زمانی است که آنها نمی‌توانند از این شبکه‌ها فاصله بگیرند. باید درک بهتری از این محرک داشته باشیم تا بتوانیم تشخیص دهیم که استفاده افراطی از شبکه اجتماعی می‌تواند نوعی از اعتیاد درنظر گرفته شود.

 

گزارش: مهندس حمید نیک روش

توئیترHamidNikravesh@ 

شماره خبر: 40033
تاریخ: سه شنبه 25 دی 1397  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط