• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

گوگل از همکاری با پنتاگون عقب نشینی کرد

ICTPRESS - شرکت گوگل در پی اعتراض داخلی کارمندان خود و فشار افکار عمومی نسبت به قرارداد افشا شده با وزارت دفاع آمریکا، تصمیم به عدم تمدید این قرارداد گرفته است.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، دیان گرین، مدیر گوگل، روز شنبه گفت که این تصمیم در جلسه جمعه صبح با کارمندان این شرکت اتخاذ شده است.

طبق این قرارداد که مارس ۲۰۱۸ امضا شده بود و تا مارس ۲۰۱۹ اعتبار دارد، محققان گوگل در زمینه تحلیل مبتنی بر هوش مصنوعی تصاویر پهپاد‌های پنتاگون همکاری دارند. پروژه وزارت دفاع ایالات متحده که با عنوان پروژه ماون (Project Maven) شناخته می‌شود، از هوش مصنوعی برای افزایش بهره‌وری پهپادهای این وزارتخانه کمک می‌گیرد.

زمانی که مفاد این قرارداد به رسانه‌ها درز کرد، ۴ هزار تن از کارکنان گوگل در اعتراض به آن بیانیه‌ای را امضا کردند و خواستار سیاست شفافی شدند که طی آن «نه گوگل و نه طرف‌های قرارداد این شرکت هرگز به ساخت فن‌آوری نظامی دست نمی‌زنند.» ده‌ها عضو این شرکت نیز در واکنش به همکاری وزارت دفاع آمریکا از کار خود استعفا دادند.

منتقدان می‌گویند پردازش تصاویر جمع‌آوری شده توسط پهپادها باید به وسیله عوامل انسانی انجام بگیرد و این کار نباید به عهده الگوریتم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی گذاشته شود. چرا که که این مسئله با جان انسان‌ها سر و کار دارد ضمن آن‌که گوگل هرگز نباید وارد مسائل نظامی شود.

 

 

یک مدیر اجرایی گوگل پیش‌تر به روزنامه نیویورک‌ تایمز گفته بود که مبلغ این قرارداد چشمگیر نبوده است و «تنها ۹میلیون دلار» ارزش داشته است. با این حال ایمیل‌های داخلی درز کرده از شرکت گوگل که توسط یک سایت ویژه اخبار فن‌آوری به نام گیزمو فاش شد نشان می‌داد که مبلغ اولیه توافق شده بالغ بر ۱۵ میلیون دلار بوده و در مفاد قرارداد پیش‌بینی شده است که این مبلغ در مراحل بعدی تا ۲۵۰ میلیون دلار افزایش یابد.

بحث بر سر ابعاد همکاری شرکت‌های فن‌آوری با نهادهای نظامی پس از آن شدت گرفت که شرکت آمازون اعلام کرد تصمیم گرفته است تکنولوژی تشخیص چهره خود را با نهادهای محلی اطلاعاتی آمریکا به اشتراک بگذارد. امری که نگرانی نهادهای حافظ حقوق شهروندی را برانگیخت.

مدیر گوگل اعلام کرده است که این شرکت هفته آینده از منشور اخلاقی خود برای استفاده از هوش مصنوعی رونمایی خواهد کرد.

شماره خبر: 36720
تاریخ: یکشنبه 13 خرداد 1397  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط