• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

ایران در اجلاس جهانی کوپوس در وین: مطالعات تغییر اقلیم با فناوری فضایی انجام شود

ICTPRESS - رییس سازمان فضایی ایران با ارایه پیشنهاد ایجاد سامانه پایش و اندازه گیری میان غلظت گرد و غبار در ایران، گفت: جمهوری اسلامی پیشنهاد می کند «مطالعات تغییر اقلیم با استفاده از فناوری فضایی» به عنوان یکی از اولویت های آموزشی دفتر امور فضای ماورای جو سازمان ملل متحد در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، اجلاس کمیته استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو سازمان ملل متحد (کوپوس)، طی دو روز پایانی خرداد امسال با حضور مقامات فضایی کشورهای عضو در وین اتریش برگزار شد.

 

 

بنابراین گزارش، با توجه به حضور مقامات عالی‌رتبه همه کشورهای عضو سازمان ملل متحد و نیز به دلیل طرح راهبردهای کلان حوزه فضایی برای دهه های آتی، این رویداد بسیار حائز اهمیت است؛ امسال شصت و یکمین دوره این اجلاس با پنجاهمین سالگرد کنفرانس کاوش و استفاده صلح‌‎آمیز از فضای ماورای جو سازمان ملل متحد موسوم به UNISPACE+۵۰ همزمان شد.

مرتضی براری رییس سازمان فضایی ایران به عنوان رییس هیات ایرانی در این اجلاس با قرائت بیانیه ای با تاکید بر تسهیل و تقویت فرصت‌ها و خلق ظرفیت‌های جدید برای کشورهای در حال توسعه با توجه به فاصله فضایی این کشورها با کشورهای دارای فناوری پیشرفته، گفت: هیچ موضوعی از دستور کار، عملکرد و کمیته های فرعی کوپوس نباید به گونه ای تفسیر شود که موجب رویکرد تبعیض آمیز در همکاری میان کشورها شود و به زیان فعالیت های صلح آمیز فضایی کشورهای درحال توسعه باشد.

وی با بیان اینکه هرگونه مکانیسم فعالیت‌های فضایی باید بر اساس پیشرفت فناوری و لحاظ شدن نگرانی ها ومنافع همه کشورها بر اساس اصل اجماع و بدون هیچ تبعیضی اجرایی شود، افزود: دسترسی آزاد همه کشورها به تمامی اطلاعات و مطالعات انجام شده در خصوص «تغییر اقلیم با استفاده از فناوری های فضایی» تحت نظارت دفتر امور فضای ماورای جو سازمان ملل متحد (اوسا) ضروری است.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اهمیت و نقش اساسی ماهواره های کوچک در توسعه فعالیت های صلح آمیز فضایی کشورهای در حال توسعه و عدم پذیرش هرگونه محدودیتی برای این کشورها در طراحی، ساخت، پرتاب و بهره برداری از این ماهواره ها، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان دفتر حامی منطقه ای UN-SPIDER ضمن اعلام آمادگی همکاری های آتی با اوسا در زمینه ظرفیت سازی، پیشنهاد می کند «مطالعات تغییر اقلیم با استفاده از فناوری فضایی» به عنوان یکی از اولویت های آموزشی اوسا در دستور کار این دفتر قرار گیرد.

براری، پیشنهاد ایجاد سامانه منطقه ای پایش گرد و غبار و اندازگیری میزان غلظت آن تحت حمایت و نظارت اوسا در جمهوری اسلامی ایران را مطرح کرد.

 

نشست دوجانبه سازمان فضایی ایران و سازمان فضایی آفریقای جنوبی 

نشست دو جانبه سازمان فضایی ایران و سازمان فضایی آفریقای جنوبی در حاشیه نشست مقامات عالی‌رتبه فضایی کشورهای عضو در شصت و یکمین اجلاس کمیته استفاده صلح‌آمیز از فضای ماورای جو سازمان ملل متحد (کوپوس) برگزار شد.

معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران، در حاشیه این اجلاس، نشستی دو جانبه با مسئولان سازمان فضایی آفریقای جنوبی حاضر در این اجلاس داشت.

در این نشست، مرتضی براری ضمن اعلام آمادگی سازمان فضایی ایران در جهت توسعه روابط علمی و فنی میان دو کشور اظهار کرد: سازمان فضایی ایران در حوزه فضایی دستاوردهای علمی و فنی بسیار ارزشمندی را کسب کرده است و هم اکنون این آمادگی را دارد تا به تبادلات علمی و فنی با دیگر کشورها بپردازد.

رئیس سازمان فضایی ایران تبادل تجربیات فناورانه و صادرات علمی به دیگر کشورها را از اهداف توسعه روابط بین المللی سازمان فضایی ایران دانست و گفت: هم اکنون جمهوری اسلامی ایران از نظر علمی در منطقه رتبه اول را دارد و جزو معدود کشورهای صاحب چرخه کامل فناوری فضایی است و آفریقای جنوبی نیز یکی از توسعه یافته ترین کشورهای قاره آفریقا در حوزه فضایی است که تا کنون دستاوردهای ارزشمندی در زمینه ساخت و پرتاب نانوماهواره و ساخت تلسکوپ رادیویی داشته است.

وی ادامه داد: توسعه همکاری ها و صادرات علمی و فنی میان دو کشور، گامی عملی در جهت توسعه روابط و دیپلماسی بین المللی سازمان فضایی ایران خواهد بود.

در پایان این جلسه دکتر وال مونسامی، رئیس اجرایی سازمان فضایی آفریقا نیز از برگزاری این دیدار ابراز خرسندی کرد و از هیات ایرانی جهت انجام مذاکرات بیشتر و بازدید از دستاوردهای کشور خود در حوزه فضایی دعوت نمود.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، این دعوت را آغازی برای توسعه روابط علمی و فناوری دو کشور دانست و متعاقبا از همتای خود جهت سفر به ایران و برگزاری نشست های همکاری دعوت به عمل آورد.

 

توسعه همکاری های سازمان فضایی ایران و اپسکو 

 رئیس سازمان فضایی ایران و دبیرکل سازمان همکاری های فضایی آسیا-اقیانوسیه (اپسکو)، در حاشیه اجلاس کوپوس دیدار و گفتگو کردند.

براری در این نشست گفت: فعالیت ها و مشارکت های سازمان فضایی ایران در اپسکو با جدیت و بطور منظم پیگیری و دنبال می شود و تدام این همکاری، برای سازمان فضایی ایران بسیار حائز اهمیت است.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: با توجه ویژه و حمایت وزیر ارتباطات، در اجلاس آتی اپسکو و رویدادهای مهم دیگر آن مشارکت جدی خواهیم داشت و امیدواریم دهمین سالگرد تاسیس اپسکو، دوره‌ جدید شکوفایی آن سازمان را به دنبال داشته باشد.

رئیس سازمان فضایی ایران ضمن تایید و حمایت از عضویت های جدید در اپسکو مطابق با سیاست های نظام جمهوری اسلامی ایران افزود: حضور در پروژه‌های اپسکو مانند پروژه های ماهواره دانشجویی کوچک(SSS)، پ‍روژه منظومه ماهواره‌های کوچک چند ماموریتی (SMMS) و فاز دوم پروژه سیستم اپتیکی زمین پایه رصد اجرام فضایی (APOSOS) و ... با کمک و همکاری دانشگاه ها و مؤسسات مربوطه در ایران میسر شده است و به دنبال توسعه روابط و همکاری با اپسکو هستیم.

دکتر براری برنامه بورسیه های اپسکو را از فعالیت های مهم آن سازمان دانست و گفت: سازمان فضایی ایران همواره از این برنامه استقبال کرده است و اطمینان داریم پیوستن دو دانشگاه دیگر (هاربین و NPU) به این برنامه نیز باعث پیشبرد اهداف اپسکو در زمینه تحصیلات تکمیلی کشورهای عضو خواهد شد.

 

شماره خبر: 36886
تاریخ: جمعه 1 تیر 1397  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط