• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

معجزه برقراری ارتباط موبایلی توسط همراه اول در روستای سیل زده فاقد برق و گاز

1080970_641ICTPRESS - اهالی روستای سیل زده مورانی که حتی برق و گاز برای شان برقرار نشده، از عملکرد زودهنگام همراه اول در برقراری ارتباط موبایلی، ابراز شادمانی و رضایت کردند.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، سیل آمد و همه چیز را در روستای مورانی با خود برد. وسایل زندگی مردم در امواج خشونت بار سیل اخیر به یغما رفت و بحران، روستای مورانی را فرا گرفت.

با وجود انبوه سیلاب و امواج خروشان آب اما گل و لای نگذاشت که مردم حتی آب آشامیدنی داشته باشند چه رسد به برق و گاز یا حتی ارتباط موبایلی که در فکرها هم نمیگنجید.

مورانی روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان پل‌دختر در استان لرستان ایران است.

همان روستایی که همانند بسیاری نقاط دیگر کشورمان طعمه سیل خروشان اخیر شد.

روستایی که بشدت در سیل روزهای گذشته آسیب دید و مردم خانه هایشان را نیز از دست دادند.

 

همدلی و پایمردی بموقع حرف "اول"

در این شرایط اما همدلی و پایمردی بموقع، حرف اول را زد و آنان که پای کار آمدند و در این شرایط طاقت فرسا به میدان آمدند تا مشکلی از مشکلات هموطنشان حل کنند، گل کاشتند.

هر کدام از مسئولان و سازمان های ارائه دهنده خدمات، به نوعی و در این بین متخصصان دلسوز، مهندسان توانمند کشور در عرصه ارتباطات که مجاهدانه کوشیدند تا ارتباط میان مردمان روستاها را با نقاط دیگر دوباره برقرار کنند تا این شریان حیاتی از بین نرود و امیدی باشد برای زندگی در بحران و پس از آن.

روستای مورانی در مسیر پلدختر - خرم‌آباد و در ۱۵ کیلومتری پلدختر واقع است.

جاده یاد شده بر اثر سیل اخیر تخریب شد و اکنون از سمت خرم آباد مسدود است اما در بخش هایی که امکانی برای تعمیر وجود داشت با ایجاد جاده های خاکی امکان دسترسی به این روستا فراهم شد.

 این روستا دارای آب و هوای معتدل در زمستان و گرم در تابستان است.

منبع درآمد اهالی این روستا غالبا از طریق کشاورزی و دامپروری تامین می شود.

این روستا دارای پوشش جنگلی بیشتر درخت بلوط، بنه (کلین)، بادام… است.

روستای مورانی دارای جمعیت 2623 نفری است؛ بخشی از جمعیت این روستا نیز به پلدختر مهارجت کردند اما جمعیت این روستا همچنان دستخوش تغییرات فراوانی نشده است.

این روستا از طوایف دیناروند، رشنو، پاپی، قباد، میرزاوند و چندین طایفه دیگر تشکیل شده است. تپه باستانی مورانی یکی از آثار ملی ثبت شده ایران است. روستای مورانی در ارتفاع 752 متری از سطح دریا قرار دارد و دمای هوای آن معمولا 10 درجه سانتی گراد و میزان بارش سالانه آن 521 میلی متر است. این روستا معمولا 18 روز را در حالت یخبندان طی می‌کند.

روستای مورانی در حاشیه رودخانهٔ کشکان قرار دارد؛ در مجاورت این روستا یک چاه نفت و گاز طبیعی وجود دارد که به پالایشگاه کرمانشاه پمپاژ می‌شود.

این ها وصف روستایی است که حالا با خروش سیلاب های ناگهانی به منطقه ای بحران زده مبدل شده است که مردمانش به سختی روزها را پشت سر میگذارند و برای آب و غذا و اسکانشان هم در مضیقه اند.

 

برقراری ارتباط موبایلی زودتر از برق و گاز 

در این روستا که بعد از بحران سیل فاقد برق و گاز است، شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) با اعزام نیروهای متعهد، با ایجاد یک سایت پورتابل بعلاوه دیزل ژنراتور و لینک ماهواره توانست ارتباط سیار را برای روستائیان دوباره برقرار کند.

این موضوع همانند روییدن چشمه ای در میان کویر، معجزه ای برای اهالی این روستا شد.

برقراری ارتباطات موبایلی در این روستا در حالی صورت گرفته است که مسیرهای ارتباطی آن نیز قطع شده و متخصصان سخت ترین شرایط را برای رسیدن به آن و رفع عیوب ایجاد شده متحمل شدند اما با تلاش بی وقفه شان توانستند ارتباطات را به مردم این منطقه هدیه کنند.

این مساله بسیار مهم است و دست مریزاد دارد، آفرین بر دلاور مردان متخصص ایران زمین.

 

شماره خبر: 41322
تاریخ: پنجشنبه 22 فروردین 1398  

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط