• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

GOLDEN NEWS / خبرهای طلایی شنبه 5 اردیبهشت

گلدICTPRESS - خبرهای طلایی امروز5 اردیبهشت 94 به اطلاع شما مخاطبان عزیز می رسد.

ICTPRESS گزارش می دهد :

خبر:  ماه نزدیکترین همسایه زمین می شود
 امروز، پنجم اردیبهشت برابر با ۲۵ آوریل ۲۰۱۵، روز جهانی ستاره شناسی است که این روز ، روز نجوم نام گرفته و در آن ماه در نزدیکترین فاصله با زمین قرار می گیرد.
مسعود عتیقی - مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با اشاره به روز جهانی ستاره شناسی گفت: درحد فاصل ۱۵ آوریل تا ۱۵ می هر سال روزی که به تربیع اول ماه نزدیک باشد، به عنوان روز جهانی ستاره شناسی انتخاب می شود.وی به تاریخچه روز ستاره شناسی اشاره کرد و گفت: در سال ۱۹۷۳ میلادی ( ۵۳ – ۵۲ خورشیدی) فردی بنام داگ برگر در یکی از ایالات امریکا با هدف آشنایی مردم با دانش ستاره شناسی تاکید  کرد رصد خانه ها و تلسکوپهای آنها به همراه کارشناسان نجوم به میان مردم در کوچه و بازارها بیایند تا رشته ستاره شناسی همواره دانشی عمومی و در اختیار همگان قرار گیرد.وی اظهار داشت: از این رو شعار " برشما باد کشف کائنات " در سال ۲۰۰۹ میلادی( چهارصدمین سال بکارگیری تلسکوپ توسط، گالیله در عصر نوین اختر شناسی) نیز همگانی و روز ستاره شناسی بر همین پایه استوار شد.عتیقی عنوان کرد: همچنین ایالتهای مختلف آمریکا نسبت به مرور روز ستاره شناسی اقدام کردند که با همراه شدن برخی از کشورهای جهان، این مناسبت، به روز نجوم نام گرفت و به یک حرکت جهانی تبدیل شد.وی با بیان اینکه بدین روش نجومی هر سال در روز نجوم جرم ماه نزدیکترین همسایه زمین و جرم دوست داشتنی زمینی ها می شود، گفت: طی حدود ۱۵ سال اخیر، از دوشنبه قبل از روز جهانی ستاره شناسی تا یکشنبه بعد از این مناسبت به عنوان "هفته نجوم" شناخته می شود.عتیقی با اشاره به اینکه هدف از این روز، بردن نجوم به میان توده مردم است، افزود: امیدواریم که در کلان شهری همچون تهران فقط برنامه های روز ستاره شناسی ويژه یک منطقه خاص نباشد و مردم هم در این مناسبتها به تماشای آسمان و ماه بپردازند.وی در ادامه اظهار داشت: مردم در شهر می توانند تلسکوپ و یا هر ابزار رصدی خود را برداشته و به یک پارک و یا محل عمومی بروند تا جرم زیبایی همچون ماه تابان را از درون آسمان رصد کنند.مدیر انجمن نجوم آماتور ایران این حرکت مردم برای تماشای ماه را گامی جهانی برای برای ترویج دانش کهن ستاره شناسی دانست و افزود: تقسیم عشق به آسمان با بقیه مردم، آشنا کردن آنها با اطلاعات نجومی، پرهیز دادن از خرافه ها و تفکیک آن از این دانش جذاب، معرفی مفاخر کشور و جهان، توزیع نشریات مرتبط برای ماندگار کردن اطلاعات اختصاصی این روزهای نجومی، می تواند بخشی از اقدامات افراد، گروهها و مراکز باشد.وی گفت: بدیهی است در هر زمینه، ارایه دانش محض و کار آکادمیک وظیفه دانشگاهها و مراکز علمی معتبر دنیاست و قطعاً حوزه آماتوری و آکادمیک می بایست از یکدیگر کاملاً تفکیک و باز شناسی شده و جایگاه حرکتهای خود جوش علمی به دور از تایید و رد دانشگاهی مورد ملاحظه جدی قرار گیرد.عتیقی افزود: بنا داریم در روز ستاره شناسی این دانش جذاب را به میان روستاییان ببریم.
.................................
خبر: این عطر بوی شما را می دهد
  محققان دانشگاهی در فرانسه پروژه مرموزی را به پیش می برند. آنها توانسته اند عطر ویژه هر فردی را تولید کنند که بوییدن آن، فرد را به یاد شخص مورد نظر می اندازد.
 به یاد آوردن افرادی که از دنیا رفته اند به هر وسیله صورت می گیرد، گردآوری عکس ها و وسایل شخصی وی و یا پرداخت پول به بنگاههای خیریه. اکنون محققان دانشگاه لوهاور فرانسه دست به ابتکارعملی جالب و در عین حال مرموزی زده اند و طی آن تنها با استفاده از یک تکه پارچه از لباس فرد، عطر مخصوص وی را تولید می کنند.ایده اولیه این فناوری به زنی ۵۲ ساله مربوط می شود که برای زنده نگاه داشتن یاد پدرش به فکر تولید عطری افتاد که همواره بوی او را بدهد. وی به طور اتفاقی متوجه شد که محققان دانشگاه لوهاور نیز بر روی ایده مشابهی کار می کنند.درحالی که هنوز هیچگونه جزئیاتی درباره این پروژه منتشر نشده است اما یکی از محققان این دانشگاه گفته است تنها چیزی که برای تولید این عطر نیاز است تنها یک تکه از لباس فرد مورد نظر است.به گفته وی، از این تکه لباس مولکولهای مشخصی استخراج می شود که در خود ویژگیهای رایحه هر فرد را دارند.در عین حال می توان متصور شد که در این فرآیند از روشهای نوین تولید عطر نیز استفاده می شود.در یکی از این روشها با عبور دادن جریان بسیار داغی از بخار، رایحه ویژه ای از شیی مورد نظر منتشر می شود که از آن برای تولید عطر استفاده می شود.
.................................
خبر:  هواپیمای آینده با ویژگی پاکسازی هوای زمین!
به تازگی از طرح اولیه هواپیمایی رونمایی شده که به جهت تنوع فناوری های به کار رفته در ساختار آن احتمالا هیچگاه تولید نشود با این حال آگاهی از جزئیات این طرح خالی از لطف نخواهد بود. این هواپیمای فوق مدرن Progress Eagle نام دارد و گفته می شود سیستم پروازی نسل آینده خواهد بود. این ایده توسط اسکار واینایلز ارائه شده و با استقبال قابل توجه کارشناسان صنعت هوانوردی نیز همراه شده است.از مهمترین ویژگیهای این هواپیمای خاص می توان به صفحات خورشیدی و توربین بادی غول پیکر آن اشاره کرد.نگاهی به طراحی ساختاری این هواپیما گویای آن است این فناوری با استفاده از تجهیزات و دانش امروز بشری قابلیت ساخته شدن را ندارد.در ساختار این هواپیما از گرافن ارزان تر، مؤثرتر و قدرتمندتری استفاده می شود که نسبت به نمونه های فعلی قابل قیاس نیست.همچنین به کارگیری سلول سوختی از دیگر ویژگیهای فنی این فناوری خاص به شمار می آید.اسکار واینالز ضمن ابراز امیدواری از ارایه فناوریهای لازم در آینده ای نه چندان دور پیش بینی کرد که تا دهه ۲۰۳۰ این هواپیما به مرحله تولید برسد، هر چند با توجه با ساختار بسیار خاصی که دارد، چنین چیزی بعید به نظر می رسد.وی در ایده خود چنین تصور کرده که این هواپیما با جذب بخش قابل توجهی از دی اکسید کربن موجود در اتمسفر، ابزاری مناسب برای پاکسازی هوای زمین در نظر گرفته شود.این  هواپیما قابلیت حمل تا ۸۰۰ مسافر را خواهد داشت و جالب اینکه پهنای بالهای آن نزدیک به یکصد متر است.
.................................
خبر:نخستین واکسن مالاریای جهان ساخته شد
به لطف رونمایی از آنچه که نخستین واکسن مالاریای جهان عنوان شده است به زودی با این بیماری مهلک خداحافظی خواهیم کرد. مالاریا در هر روز ۱۳۰۰ کودک را در بسیاری از مناطق آفریقا از پای درمی آورد. اما حالا جای امیدواری وجود دارد که نخستین واکسن ضدمالاریای جهان پایانی باشد بر یکی از اسف بارترین بیماری های انگلی جهان.تولید کنندگان این فناوری جدید پزشکی امیدوارند که تا پایان سال ۲۰۱۵، مجوزهای لازم برای تأیید محصول جدیدشان را دریافت کنند، هرچند ممکن است آغاز استفاده از آن در بسیاری از مناطق آفریقا یک سال یا حتی بیشتر زمان ببرد.بررسیهای صورت گرفته نشان می دهد نوزادانی که در حد فاصل ۵ تا ۱۷ ماهگی و کودکان ۶ تا ۱۲ ساله ای که نخستین سری از واکسیناسیون را انجام می دهند به ترتیب ۳۶ و ۲۶ درصد کمتر از آنهایی که این واکسن را دریافت نمی کنند احتمال ابتلا به مالاریا را خواهند داشت.این واکسن جدید توسط محققان مدرسه سلامت و پزشکی حاره ای لندن ابداع شده است. برین گرین وود که هدایت محققان را در این مطالعه بر عهده داشته است، می گوید: به این نکته توجه کنید که تنها در سال ۲۰۱۳ بالغ بر ۱۹۸ میلیون نمونه ابتلا به مالاریا مشاهده شده است اما با استفاده از این واکسن جدید با این ارقام خداحافظی خواهیم کرد.این واکسن تاکنون بر روی بیش از ۱۴ هزار کودک در ۷ کشور آفریقایی مورد آزمایش قرار گرفته است، کشورهایی که شیوع مالاریا در آنها غوغا می کند.محققان ضمن ابراز رضایت از نتایج به دست آمده در انتظار کسب مجوزهای پزشکی لازم برای شروع فرآیند واکسیناسیون سراسری هستند.
................................
خبر: اطلاعات باریک‌ترین تبلت سامسونگ لو رفت
سامسونگ تا ماه های آینده از باریک‌ترین تبلت ساخته شده در این کمپانی با ضخامت ۵.۵ میلی متر رونمایی خواهد کرد. خبر عرضه باریک ترین تبلت سامسونگ در حالی لو رفته که این کمپانی هنوز به طور رسمی این خبر را اعلام نکرده اما از ماه های گذشته، اخباری مبنی بر تولید تبلت هایی با ضخامتی باریک از سوی این کمپانی منتشر شده بود. اطلاعات لو رفته بیانگر این موضوع هستند که Galaxy Tab S۲ باریک ترین تبلتی خواهد بود که تاکنون از وی این کمپانی عرضه شده است.از مشخصات این تبلت می توان به مواردی مانند صفحه نمایش ۹.۷ اینچی و ابعاد ۲۳۷.۱۷ * ۱۶۹.۵۸*  ۵.۵* میلی متر را نام برد.  Galaxy Tab S۲  مجهز به قابی فلزی و شیشه ای خواهد بود. سامسونگ درصدد است تا باریک ترین تبلت دنیا را به نام خود ثبت کرده و انحصار باریک ترین تبلت هایی که در دستان اپل است را برباید.طراحی Galaxy Tab S۲ شبیه به طراحی اسمارت فون Galaxy S۶ و در دو مدل متفاوت ۸ اینچی و ۹.۷ اینچی و نسبت تصویر  ۴:۳ خواهد بود. این نسبت تصویر در حالی برای این محصول جدید عنوان شده که این نسبت تصویر مختص محصولات اپل است.
.................................
خبر: فرمول دردناک ناسا برای خداحافظی همیشگی با هابل
ناسا از هم اکنون به روزی فکر می کند که چگونه باید با تلسکوپ فضایی هابل خداحافظی کند! دو گزینه وجود دارد: شیرجه مرگبار در اقیانوس آرام یا رهاسازی در فضا!
تلسکوپ فضایی هابل اکنون ۲۵ ساله شده است اما قرار نیست "چشم بیدار زمین" همیشه پابرجا بماند. دانشمندان ناسا برآورد می کنند که این تلسکوپ حداقل تا سال ۲۰۲۰ همچنان به فعالیتهای رصدی خود ادامه دهد اما از آن زمان به بعد دیگر نباید انتظار آن را داشت که عملکرد این دستگاه ارزشمند همچون گذشته باکیفیت باشد.هابل در آوریل سال ۱۹۹۰ به همراه شاتل دیسکاوری راهی فضا شد و طی یک ربع قرن ضمن تهیه تصاویر دیدنی از اعماق کیهان، دانش اخترشناسی را دگرگون کرده است.تأیید این واقعیت که رشد و توسعه عالم در حال سرعت یافتن است از مهمترین دستاوردهای این تلسکوپ فضایی به شمار می آید.در حد فاصل سالهای ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۹ در مجموع ۵ مأموریت تعمیر و نگهداری برای این تلسکوپ فضایی انجام شد و پس از بازنشسته شدن شاتلهای فضایی که تنها وسیله رسیدن فضانوردان به این تلسکوپ به شمار می آمد، ناسا دیگر راهی برای رسیدن به آن در اختیار ندارد. از این رو عملا می توان گفت شمارش معکوس برای خداحافظی با هابل آغاز شده است.تا لحظه ای که هابل رسما بازنشسته می شود ناسا زمان دارد تا درباره چگونگی خداحافظی با آن تصمیم بگیرد. این تلسکوپ فضایی در ارتفاع ۵۶۸ کیلومتری از سطح زمین قرار دارد اما با گذشت زمان و به جهت  تأثیرپذیری از کشش اتمسفری، مدار آن تغییر می کند. این بدان معناست که ناسا باید به زودی تصمیم نهایی خود را اتخاذ کند.یک راه پیش رو این است که با کم شدن ارتفاع، نهایتا هابل در اقیانوس آرام منهدم شود. اما راه دومی نیز وجود دارد و آن اینکه با افزایش ارتفاع مداری، این تلسکوپ فضایی در فضا رها شود. در این صورت برای چندین دهه شاهد غوطه ور خوردن هابل در فضای اطراف زمین خواهیم بود.
.................................
خبر:  نجات زمین با نسل جدید فوتوسنتز مصنوعی
 گروهی از محققان در آمریکا طی اقدامی بی سابقه سیستم هیبریدی ارائه کرده اند که از فرآیند فوتوسنتز تقلید می کند. این سیستم جدید ترکیبی از باکتری و نانوسیمهای نیمه هادی است.این دستاورد جدید توسط محققان آزمایشگاه ملی لارنس برکلی و دانشگاه کالیفرنیا در برکلی ارائه شده است و به نظر می رسد تحولی بزرگ در الگوبرداری از فرآیندهای طبیعی باشد.به گفته محققان در سیستم مصنوعی جدید آب، نور خورشید و دی اکسید کربن به واحدهای سازنده پلاستکیهای تجزیه پذیر استفاده می شود. همچنین می توان از آن برای تولید داروهای جدید و حتی سوخت زیستی استفاده کرد.در حال حاضر گرایش به استفاده از انرژیهای تجدیدپذیر به طرز فزاینده ای در سراسر جهان در حال گسترش است و هم اکنون در بسیاری از کشورها به این سطح از منابع انرژی نگاه جدی می شود اما دانشمندان به این واقعیت نیز اشاره می کنند که روشهای فعلی تولید گاز دی اکسید کربن می تواند پیامدهای نگران کننده خاص خود را نیز داشته باشد. آنها حتی معتقدند این نتایج اسف بار سریعتر از آنچه که پیش بینی می شود روی خواهد داد.در حال حاضر یک شیوه مؤثر برای حل این مشکل به تحت کنترل درآوردن آلاینده های کربنی است تا بدین ترتیب بتوان دی اکسید کربن تولید شده در کارخانجات و خودروها را با استفاده از مواد شبه اسفنج و پلیمر جذب کرد.با این حال برخی دانشمندان یک گام بلندتر برداشته و بر روی فناوری کار می کنند که قابلیت تبدیل این گاز گلخانه ای به محصولات مفیدی نظیر کربنات کلسیم یا سوختهای زیستی نظیر متانول و ایزوبوتانول را داشته باشد. اما این روشها نیز کارایی چندانی ندارند.حالا محققان در آمریکا با الگوبرداری از فرآیند طبیعی فوتوسنتز گیاهی، سیستم مدونی را ابداع کرده اند که از نور خورشید و آب برای تبدیل دی اکسید کربن به مواد شیمیایی مفید استفاده می کند.این فرآیند که فوتوسنتز مصنوعی نام دارد گرچه ابداع چندانی جدیدی نیست اما روش نوینی که این محققان ارائه کرده اند بازدهی قابل توجهی دارد.
.................................
خبر:  رونمایی از طرح مفهومی خودروی لوکس ولوو
 کمپانی ولوو از طرح مفهومی خودروی جدیدش رونمایی کرده تا قابلیت های متفاوتی را در اختیار مصرف کنندگانش قرار دهد. نمایشگاه بین المللی خودروی شانگهای در حالی در روزهای آینده برگزار می شود که کمپانی های خودروسازی به معرفی برترین های خود در این حوزه می پردازند. کمپانی ولوو، یکی از خودروسازانی است که با رونمایی از طرح های مفهومی محصولاتش سعی در برانگیختن احساسات مخاطبانش دارد. یکی از طرح های مفهومی این کمپانی متعلق به فضای داخل اتومبیلی با نام "Lounge Console" است.همانطور که در تصاویر زیر دیده می شود، در طراحی داخلی این خودرو، یکی از صندلی های جلو حذف شده تا فضای بیشتری در اختیار سرنشینان قرار گرفته و داخل اتومبیل به یک فضای لوکس تر تبدیل شود. به جای صندلی جلو، یک کنسول متفاوت برای پذیرایی یا استراحت تعیبه شده تا سرنشینان از فضای آزاد و بیشتری بهره مند شوند.این کنسول کاملا اتومات بوده و با فشردن یک دکمه تبدیل به مکانی برای قرارگرفتن لپ تاپ یا آئینه می شود. یا حتی سرنشینان می توانند با چرخش صفحه ای که در برابر آنها باز می شود به تماشای فیلم های مورد علاقه خود بپردازند.کارشناسان و مهندسان داخلی این خودرو معتقدند، حذف صندلی سرنشین جلو نه تنها فضای بیشتری را در اختیار سایر سرنشینان قرار می دهد بلکه به طراحان نیز اجازه می دهد تا بتوانند از ایده ها و طرح های متفاوتی برای استفاده بهینه تر از فضای داخلی خودروها بهره ببرند.این طرح مفهومی داخلی در خودرو مدل XC۹۰ کمپانی ولوو کار گذاشته شده و در نمایشگاه شانگهای رونمایی خواهد شد. ولوو می تواند از این طرح در سایر خودروهایش نیز بهره بگیرد. اما اطلاعات دقیق تری در این رابطه منتشر نشده است.
.................................
خبر:کل اینترنت در چند صفحه جای می‌گیرد؟
محاسبات دانشجویان دانشگاه لستر در انگلیس نشان داد، چاپ کل اینترنت بر روی کاغذ نیازمند 136 میلیارد برگه A4 خواهد بود. جورج هاروود و اوانجلین واکر از دانشگاه لستر در ابتدا به تخمین تعداد صفحات لازم برای چاپ کل صفحات اینترنتی ویکی‌پدیا پرداختند که نشان می‌دهد، ویکی‌پدیا به 70 میلیون و 859 هزار و 865 ورق کاغذ نیاز خواهد داشت. آن‌ها سپس این میزان را به تعداد کل صفحات اینترنت - حدود 4.5 میلیارد  تعمیم داده و با بهینه ‌سازی حدس نهایی خود بر اساس اندازه‌های متغییر سایت‌ها دریافتند که چاپ کل اینترنت به 136 میلیارد برگه A4 نیاز خواهد داشت. اگرچه این محققان به تعیین اندازه، نوع یا فاصله‌گذاری‌های چاپی مورد استفاده در این برگه‌ها نپرداخته‌اند و در نظرگرفتن این موارد، می‌تواند نتیجه نهایی را تغییر دهد. به گفته محققان، خمیر کاغذ مورد استفاده برای تولید این برگه‌ها می‌تواند از انواع درختان چوب نرم از جمله توس و بلوط و همچنین درختان پهن‌برگ مانند صنوبر و کاج ساخته شود. می‌توان حدود 17 بند کاغذ از هر درخت قابل استفاده بدست آورد. در هر بند، حدود 500 ورق کاغذ وجود دارد. محاسبات سریع نشان می‌دهد که برای چاپ 136 میلیارد ورق A4 باید 16 میلیون درخت را برید. این میزان برابر با 0.002% جنگ آمازون است.
.................................
خبر:ساخت نخستین سوئیچ نوری جهان به اندازه یک مولکول
 محققان آلمانی توانستند نخستین سوئیچ الکتریکی جهان را که با نور فعال می‌شود، در ابعاد یک مولکول بسازند. محققان دانشگاه کنستانس و آزمایشگاه Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf توانسته‌اند این موتور را به دلیل ابعاد بسیار کوچک آن با نور بکار بیندازند. این دستگاه جدید سه نانومتری از یک ترکیب موسوم به diarylethene ساخته شده که در مواجهه با نور واکنش نشان می‌دهد. بخشی از مولکول حلقه‌ای شکل diarylethene در زمان نبود نور باز مانده و در مواجهه مجدد، متصل می‌شود. این اتصال با نانوسیم‌های طلای بسیار کوچکی که در ساختار آن تعبیه شده، جریان برق را ممکن می‌سازد. به باور محققان، این ترکیب جدید در مقیاس مولکولی می‌تواند فرصتهایی را برای ساخت دستگاه‌های الکترونیکی کارآمد بسیار کوچکتر فراهم سازد. به ادعای محققان، قابلیت فعالسازی یک مولکول برای هدایت کردن جریان برق تا پیش از این بطور کامل اثبات نشده بود زیرا این کار نیازمند مولکولی بود که بطور عادی از یک پیوند قوی بین اتمها برخوردار بوده اما بتواند این ارتباط را حذف کرده و مجددا با اعمال انرژی خارجی، آن‌ را بازگرداند. مولکول جدید که در یک مایع و در لوله آزمایشگاهی قرار داشت، در معرض پرتو نور فرابنفش قرار گرفت تا ساختار آن از حالت باز به بسته تغییر کند. اگرچه اکنون غیرفعالسازی مولکول‌ها با معکوس کردن اتصال تاحدی با مشکل روبرو بوده، اما دانشمندان معتقدند که با گذشت زمان این امر نیز محقق خواهد شد.


شماره خبر: 22198
تاریخ: شنبه 5 اردیبهشت 1394  1:31 PM

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط