• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

خبر: GOLDEN NEWS / خبرهای طلایی سه شنبه 8 اردیبهشت

گلدICTPRESS - خبرهای طلایی امروز 8 اردیبهشت 94 به اطلاع شما مخاطبان عزیز می رسد.

 ICTPRESS : گزارش می دهد 

خبر: دستگیری 11 کهکشان فراری از خانه محققان برای نخستین‌ بار 11 کهکشان فراری را کشف کرده‌اند که از خانه اصلی خود گریخته و به درون فضا پرتاب شده‌اند.

یک جسم زمانی فراری محسوب می‌شود که سریعتر از سرعت فرار حرکت کند، به این معنی که جسم مذکور، خانه خود را ترک کرده و هیچ گاه باز نگردد. در مورد یک ستاره فراری، این سرعت بسیار بیشتر ، یک میلیون کیلومتر در ساعت بوده و یک کهکشان فراری، حتی سریعتر از آن با سرعت بیش از شش میلیون کیلومتر در ساعت حرکت می‌کند.این کهکشان‌های کوچک منزوی غیرمنتظره هستند، زیرا به تصور نظریه‌دانان، آن‌ها از کهکشان‌های بزرگتری نشات گرفته‌اند که بیشتر ستارگان آن‌ها در تعامل با کهکشان‌های بزرگتر، خارج شده بودند. از این رو، کهکشان‌های کوچک باید همگی در نزدیکی کهکشان‌های بزرگ یافت شوند.این کهکشان‌های بیضوی کوچک نه تنها منزوی بودند، بلکه همچنین با سرعت بیشتری نسبت به همتایانشان در خوشه‌ها حرکت می‌کردند.این کشف، یک موفقیت برجسته در پروژه رصدخانه مجازی محسوب می‌شود که داده‌های تحقیقات نجومی بزرگ را براحتی در دسترس محققان قرار می‌دهد. این داده‌کاوی می‌تواند منجر به یافته‌هایی شود که هرگز در ابتدای جمع‌آوری آن‌ها، پیش‌بینی نشده بودند.نتایج این تحقیق در مجله ساینس منتشر شده است.

..........................

خبر: برداشت انرژی خورشیدی از فضا دانشمندان اسکاتلندی به دنبال ساخت ماهواره‌ فضایی هستند که با جذب انرژی خورشیدی و تبدیل آن به پرتوهای انرژی‌زا نیاز روزافزون بشر به انرژی را تامین کند.

محققان دانشگاه داندی اسکاتلند به دنبال تبدیل نور خورشید به پرتوهای پرانرژی لیزر هستند. "آدرین کوآرترمن" متخصص لیزر و سرپرست تیم تحقیقاتی در مورد جزئیات این پروژه تأکید کرد: این فناوری از ماهواره‌های پوشیده شده از پنل‌های خورشیدی تشکیل شده که پس از دریافت نور و تبدیل آن به پرتوهای پرقدرت لیزر، بوسیله لنز‌های مخصوص و با هدف‌گیری به سمت گیرنده‌های زمینی، انرژی را به زمین منتقل می‌کند.دانشمندان دانشگاه داندی اسکاتلند امیدوارند با توسعه این فناوری بتوانند اولین ایستگاه جذب انرژی را در این کشور راه‌اندازی کنند.برخی از صاحب‌نظران معتقدند که استفاده از این سیستم چه در جهت پاکسازی فضا از زباله‌ها و یا تولید انرژی برای ساکنان زمینی باید در جهت اهداف بشر دوستانه انجام شود، چرا که احتمال استفاده از این تجهیزات به عنوان تجهیزات نظامی و در جهت تهدید جان انسان‌ها نیز وجود دارد.

..........................

خبر: تولید نمایشگرهای ضد انعکاس با الهام از بال پروانه محققان موسسه فناوری کارلسروهه (KIT) آلمان موفق به تولید نمایشگرهای ضدانعکاس با الهام از بال‌های شفاف نوعی پروانه کمیاب شدند.

یکی از مشکلات اصلی در ساخت نمایشگرهای تلفن‌همراه جلوگیری از بازتاب نور محیط از سطح صفحه نمایش است، زیرا کاهش انعکاس نور در افزایش کیفیت تصویر نمایشگر هنگام استفاده در فضای باز اهمیت بسیاری دارد.نور منعکس شده از یک سطح شیشه‌ای اغلب بین هشت تا 100 درصد است که این مقدار باید در بین تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند تا کمترین حد ممکن کاهش یابد، چرا که در صورت ضریب انعکاس بالا مشاهده صفحه نمایش در فضای بیرون و در زیر نور خورشید امکان‌پذیر نیست. محققان موسسه فناوری کارلسروهه برای کاهش ضریب انعکاس، از بال‌های نوعی پروانه موسوم به پروانه بال‌شیشه‌ای الهام گرفتند؛ بال‌های این پروانه از کم‌ترین ضریب انعکاس نور محیط برخوردار است.در بررسی‌های انجام شده مشخص شد که بال‌های این پروانه تنها بین دو تا پنج درصد از نور محیط را از زاویه بیننده منعکس می‌کند؛ همچنین بال‌های این پروانه حتی در نور نامرئی مثل مادون قرمز و فرابنفش نیز درصد کمی را منعکس می‌کند.محققان برای شناخت ماهیت پیچیده بال‌های شفاف این پروانه از میکروسکوپ الکترونی کمک گرفتند. در مطالعات گذشته مشخص شد، ستون‌هایی با ساختار نانو در کاهش بازتاب نور محیط کمک می‌کنند، اما در بررسی‌های اخیر مشخص شد که نانوستون‌های موجود در سطح بال‌های این پروانه از ارتفاع مختلفی ساخته شده‌اند که معمولا بین 400 تا 600 نانومتر اختلاف ارتفاع دارند.محققان پس از کشف ماهیت بال‌های ضد انعکاس پروانه در گام بعدی به دنبال تولید شیشه و پلاستیک‌های شفاف، اما با کمترین ضریب انعکاس هستند، به طوری‌که بتوان به کمک آنها حتی در زیر نور مستقیم خورشید نیز صفحه نمایش را مشاهده کرد.

..........................

خبر: لمس اجسام مجازی بازی با دستکش بی‌سیم جدید محققان دانشگاه رایس اخیرا دستکش لمسی را تولید کرده‌اند که به بازیکنان بازی‌های رایانه‌ای اجازه می‌دهد اجسام را در جهان مجازی لمس و احساس کنند.

دستکش Hands Omni از طراحی بازخورد نیرو برای نزدیک شدن به حس لمس، فشار وارد کردن یا گرفتن یک سطح یا جسم استفاده می‌کند.این سیستم اختصاصی از شبکه‌ای از کیسه‌های کوچک پر از هوا در دستکش، برای انتقال فشار به سر انگشتان استفاده می‌کند. نمونه پیش‌ساخت دستکش Hands Omni بسیار سبک با وزن حدود 350 گرم بوده و به ساده‌ترین شکل ممکن طراحی شده است.این دستکش روی دست راست پوشیده شده و بدون نیاز به سیستم یا کابل کار می‌کند؛ اگرچه هنوز برای عرضه به بازار آماده نبوده و به توسعه بیشتر برای ارائه به مشتری نیاز دارد.

..........................

خبر:زمین در آستانه ششمین انقراض!

یک محقق و نویسنده در کتاب جدید خود مدعی‌ شده‌ است، نزدیک به نیمی از گونه‌های زنده زمین اواخر قرن بیست‌و‌یکم منقرض خواهند شد و بشر عامل این رویداد است.این ششمین انقراض انبوه بر روی زمین خواهد بود و می‌تواند با انقراضی رقابت کند که 65 میلیون سال پیش و بر اثر برخورد یک سیارک به زمین، دایناسورها را منقرض کرد. این درحالیست که در انقراض ششم، انسان‌ها نقش سیارک را ایفا می‌کنند."الیزابت کولبرت"، پژوهشگر محیط زیست و روزنامه‌نگار آمریکایی، در کتابش تحت عنوان "انقراض ششم: یک تاریخ غیرطبیعی" که جایزه پولیتزر 2015 را از آن خود کرد، درک انسان از انقراض در دهه 1740 تا زمان حال را رهگیری می‌کند؛ کولبرت در این کتاب مدعی شده، دانشمندان بر سر این نکته که انسان‌ها عامل انقراض ششم هستند، توافق دارند.این محقق می‌نویسد: در ابتدا زمانی که محققان با استخوان‌های قدیمی حیوانات برخورد می‌کردند، هدف نخست آن‌ها مرتبط‌کردن این استخوان‌ها با گونه‌هایی بود که وجود داشتند. به طور مثال در سال 1739، زمانی که گروهی از دانشمندان نخستین استخوان‌های Mastodon (پستانداری شبیه فیل) را حفاری می‌کردند، بر این تصور بودند که به دنبال بقایایی از دو حیوان مختلف به طور مثال، یک فیل و یک کرگدن بودند.با این حال بعدها دانشمند فرانسوی به نام "ژرژ کوویه" پیشنهاد داد که این استخوان‌هامربوط به ماقبل تاریخ بوده و بنابراین محققان برای اولین‌بار، این ایده را مطرح کردند که احتمالا یک گونه کامل وجود داشته و سپس ناپدید شده است.کولبرت بر این باور است که یکی از مجرم‌های اصلی انقراض ششم بر روی زمین آب‌وهواست، اما کشاورزی مدرن و جمعیت در حال رشد انسان نیز در این جرم نقش دارند. انسان‌ها با گرم‌کردن زمین، واردکردن گونه‌های مهاجم به نواحی مختلف و پراکنده‌کردن قارچ‌ها و ویروس‌ها، کل حیات را از بین خواهند بود.به گفته کولبرت، تاکنون هیچ موجودی، حیات بر روی زمین را به این صورت از بین نبرده است.وی می‌نویسد: تخمین زده می‌شود که یک سوم مرجان‌های تپه‌ساز، یک سوم نرم‌تنان آب‌های شیرین، یک سوم کوسه‌ها، یک چهارم تمامی پستانداران، یک پنجم خزندگان و یک ششم تمامی پرندگان به دلیل غفلت انسان‌ها از دم تیغ گذرانده و نابود شوند.

..........................

خبر: رمزعبورهای آینده در اسید معده شماست!

شرکت تجارت الکترونیکی PayPal در حال ساخت نسل جدیدی از رمز عبورهای خوردنی است که درون معده باقی مانده و به کاربر اجازه ورود می‌دهد. جاناتان لبلانک، طراح ارشد شرکت PayPal اظهار کرد که نیروی این دستگاه‌ها توسط اسید معده تامین می‌شود و شامل رایانه‌های ریز است.موج بعدی رمز عبورها خوردنی، بلعیدنی یا تزریقی خواهند بود و نیاز به روشهای منسوخ تائید هویت مانند اسکن اثرانگشت یا تایپ کردن رمز عبور را از بین خواهد برد.لبلانک در یک سخنرانی موسوم به "همه رمز عبورها را از بین ببرید" اعلام کرد که قصد دارد کاربران را مسئول ایمنی خودشان قرار دهد.به گفته وی، رمز عبورهای کنونی دیگر کارا نبوده و کاربران باید آن را با یک چیز جسمانی مطمئن‌تر کنند.کپسول‌های خوردنی می‌توانند سطوح قند یا فشار خون فرد را بررسی کرده و سپس داده‌های کدگذاری‌شده را منتشر کنند.امکانات دیگر شامل تراشه‌های سیلیکونی هستند که در زیر پوست قرار می‌گیرند یا خالکوبی‌های رایانه‌ای پوشیدنی که اطلاعات را توسط ارتباط بی‌سیم ارسال می‌کنند.نمودار یک تراشه که در این سخنرانی مورد استفاده قرار گرفته بود، به نمایش دستگاهی پرداخت که از حسگرها، فرستنده بی‌سیم، آشکارسازهای تصویر، سیم‌پیچ نیرو و حسگر دما برخوردار بود.به گفته لبلانک، شرکت PayPal در حال حاضر یک برنامه هکاتون را برای تولید فناوری‌های شناسایی رگ و نوارهای تشخیص ضربان قلب در دور کمر فرد برگزار کرده است. کاتون رویدادی است که در آن برنامه‌نویسان رایانه و افراد دیگر از حوزه‌های مرتبط، از جمله طراحان گرافیکی، طراحان واسط کاربری و مدیران پروژه گرد هم می‌آیند و در توسعه پروژه‌های نرم‌افزاری و گاهی سخت‌افزاری با یکدیگر همکاری می‌کنند.اما لبلانک متذکر شد که شرکت در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای استفاده از چنین دستگاههایی ندارد. رمز عبورهای خوردنی پس از برنامه‌هایی که با شناسایی چهره به جای رمز عبور وارد سایت می‌شوند، جدیدترین دستاورد در بیومتریک محسوب می‌شود. ..........................

خبر: کشف مکانیسم سوت زدن انسان با روش فوق‌سریع ام‌آرآی دانشمندان مؤسسه علوم و فناوری پیشرفته بکمان در آمریکا با استفاده از یک روش فوق سریع جدید ام‌آرآی توانسته‌اند مکانیسم دخیل در سوت زدن انسان را نمایش دهند.

 این روش نشان داده که برای سوت زدن یا سخن گفتن، باید حدود 100 عضله در سینه، گردن، فک، زبان و لب‌ها باید بکار بیفتند تا صدا تولید شود.صدا در حنجره که در گردن قرار دارد، تولید می‌شود. زمانی که انسان سخن می‌گوید، تارهای صوتی به یکدیگر نزدیک شده و با عبور هوا از میان آنها، مرتعش شده و صدا تولید می‌کنند.محققان با استفاده از ام‌آرآی توانستند تصاویر دینامیکی از حرکت صوتی را با سرعت 100 فریم در ثانیه مشاهده کنند که پیشرفته‌تر از هر روش ام‌آرآی دیگر در جهان است.معمولا ام‌آرآی تنها قادر به دستیابی به 10 فریم در ثانیه است اما محققان در روش جدید بدون قربانی کردن کیفیت تصاویر، توانسته‌اند 100 فریم در ثانیه را اسکن کنند.تصویربرداری پویا بویژه در بررسی سرعت حرکت زبان و همچنین سایر عضلات سر و گردن که در زمان آواز خواندن و صحبت کردن مورد استفاده قرار می‌گیرند، مفید است.محققان در حال بررسی این امر هستند که آیا تمرین آواز گروهی با کهنسالان در آسایشگاه‌ها می‌تواند ساختار حنجره را ارتقا بخشیده و به افراد، صداهای قوی‌تر و محکم‌تری ارائه کند.این پژوهش بر داده‌های قبل و بعد اسکن از جنبش حنجره توسط روش جدید ام‌آرآی تکیه دارد.نتایج حاصله این پژوهش در مجله Medicine منتشر شده است.

شماره خبر: 22262
تاریخ: سه شنبه 8 اردیبهشت 1394  1:41 PM

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط