• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

GOLDEN NEWS / خبرهای طلایی شنبه 19 اردیبهشت

گلدگلدICTPRESS - خبرهای طلایی امروز 19 اردیبهشت 94 به اطلاع شما مخاطبان عزیز می رسد.

ICTPRESS گزارش می دهد :

خبر: آشکارسازی اسرار میدان مغناطیسی عطارد توسط مسنجر
 دانشمندان به رهبری دانشگاه بریتیش‌ کلمبیای کانادا، پس از تحلیل داده‌های فضاپیمای مسنجر که در طول نزدیک‌ترین عبور آن از کنار عطارد در اوایل سال جاری میلادی مخابره شده بود، میدان مغناطیسی این سیاره را آشکارسازی کردند.  افشای این میدان مغناطیسی که چهار میلیارد سال قدمت دارد، چگونگی تکامل عطارد در طول عمر 4.5 میلیارد ساله آن را افشا می‌کند. در سال 1974، سامانه فضایی "مارینر 10" حین عبور از کنار عطارد، میدان مغناطیسی کلی این سیاره و هسته عظیم و غنی از آهن آن را شناسایی کرد. در آن زمان، "مارینر 10" شدت این میدان را حدود صد برابر ضعیف‌تر از زمین اعلام کرد. از زمان پرتاب مسنجر به فضا در سال 2011، این کاوشگر به فاصله 200 کیلومتری عطارد رسید اما اواخر سال 2014 و اوایل سال 2015، این فضاپیما در ارتفاع 15 کیلومتری عطارد قرار گرفت. در طول این عبور بود که مغناطیس‌سنج مسنجر، مغناطیسم صخره‌های موجود بر روی سطح این سیاره را بررسی و داده‌هایی جمع‌آوری کرد که برای نخستین بار، عمر میدان مغناطیسی عطارد را بین 3.7 تا 3.9 میلیارد سال نشان داد. چنانچه دانشمندان داده‌های اخیر مسنجر از میدان مغناطیسی عطارد را در اختیار نداشتند، هرگز قادر به تعیین چگونگی تکامل آن در طول زمان نبودند.
حرکت آهن مایع در درون هسته عطارد، میدان مغناطیسی آن را تولید می‌کند و درک بازه زمانی وجود این آهن، به دانشمندان کمک خواهد کرد که تصویر کاملی از تاریخ، زمین‌شناختی و ترکیب شیمیایی عطارد در اختیار داشته باشند. فضاپیمای مسنجر ناسا روز پنج‌شنبه (دهم اردیبهشت) پس از مدت‌ها پرده‌برداری از رازهای عطارد، سرانجام با برخورد به سطح این سیاره، خودکشی کرد. این کاوشگر طی بیش از چهار سال مدارگردی‌حول عطارد، دیدگاه‌های بی‌سابقه‌ای درباره مشخصه‌های این سیاره از جمله ترکیب، ساختار و ماهیت مگنتوسفر آن ارائه داد. مسنجر که سوخت پیشرانه‌اش به پایان رسیده بود و در گرانش خورشید رها شده بود، انتخابی به جز پایان دادن به عمر خود نداشت. در زمان برخورد با عطارد، این فضاپیما نسبت به زمین، در سمت دورتر سیاره قرار داشت و بنابراین، تیم ماموریت که سال‌ها هدایت فضاپیما را بر عهده داشت، قادر به مشاهده این برخورد نبود. مسنجر با سرعت 14 هزار کیلومتر به سطح عطارد برخورد کرد و دهانه‌ای به قطر 16 متر را به عنوان گور خود کند. سیاره عطارد از دهانه‌های برخوردی زیادی پوشیده شده، اما دهانه ناشی از برخورد مسنجر بسیار مورد توجه دانشمندان خواهد بود. کاوشگر 450 میلیون دلاری مسنجر در اوت 2004 به فضا پرتاب شد. مسنجر تنها کاوشگری است که تاکنون در مدار عطارد گردش کرده و دومین فضاپیمایی است که از فاصله نزدیک به بررسی داخلی‌ترین سیاره منظومه شمسی پرداخته است. کاوشگر مارینر 10، سه‌بار در سال‌های 1974 و 1975 از کنار عطارد گذر کرد.
..............................................................
خبر: فضاپیمای روسیه در جو زمین منهدم شد
 فضاپیمای باری بدون‌سرنشین روسیه به نام پروگرس 59 (M-27M)، پس از ناکامی در رسیدن به ایستگاه بین‌المللی فضایی، در جو زمین و بر فراز مرکز اقیانوس آرام منهدم شد.  روس‌ها روز پنجشنبه انهدام و سوختن این فضاپیما را اعلام کردند و نیروی هوایی امریکا نیز آن را تایید کرد. از آن جا که پروگرس به صورت کنترل‌نشده وارد جو زمین شد، مکان و زمان دقیق سوختن آن قابل‌پیش‌بینی نبود. در این بین، این نگرانی وجود داشت که قطعاتی از فضاپیمای روسی از جو زمین نجات یابند؛ با این حال، سقوط آن بر فراز اقیانوس آرام بدین معناست که قطعات به جامانده از آن در اقیانوس آرام فرود آمده‌اند. نابودی پروگرس به معنای نابودی 2722 کیلوگرم غذا، سوخت و اقلام دیگر است. بر اساس اعلام ناسا هر دو بخش عملیاتی ایالات متحده و روسیه در ایستگاه بین‌المللی فضایی فعالیت عادی‌شان را دارند و هنوز تجهیزات غذایی کافی در ایستگاه وجود دارد، بنابراین خدمه می‌توانند تا ماموریت تجهیز ایستگاه توسط سامانه CRS-7 متعلق به شرکت اسپیس‌ایکس در ماه ژوئن، به فعالیت‌های خود ادامه دهند. کپسول باری پروگرس 59 حامل اکسیژن، آب، ابزار یدکی، تجهیزات و سخت‌افزارهای علمی آزمایشگاهی برای سکنه ایستگاه فضایی، روز سه‌شنبه گذشته (هشتم اردیبهشت) از پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان به فضا پرتاب شد و مدت کوتاهی پس از آن دچار نقص فنی شد. تیم کنترل زمینی در تلاش بود تا دستوری را از طریق سیستم مخابره داده، برای اطمینان از این که آیا آنتن‌های پروگرس آرایش شده‌اند، برای فضاپیما ارسال کند، اما به دلیل بروز مشکلاتی در بارگیری دستورات، اپراتورها قادر به دریافت تایید از سوی فضاپیما نشدند.
در حالی که این فضاپیما به طور مکرر در مدار زمین از فراز ایستگاه‌های زمینی عبور می‌کرد، اپراتورهای روس در تلاش برای در اختیارگرفتن کنترل آن بودند؛ سرانجام دانشمندان دریافتند که الحاق پروگرس به ایستگاه فضایی غیرممکن است و آن را به حال خود رها کردند. نقص فنی در موتور پرواز پروگرس در سال 2011 نیز منجر به قطع تماس کامل و نرسیدن آن به مدار شد. مدت زمان کوتاهی پس از پرتاب، این موشک در صحرای سیبری سقوط کرد و نماد یکی از بزرگ‌ترین ناکامی‌های روسیه در عرصه فضا شد. پروگرس روسیه بخشی از ناوگان فضایی رباتیک است که تجهیزات لازم را به ایستگاه فضایی منتقل می‌کند. کپسول‌های باری رباتیک ژاپن و اروپا، همچنین کپسول دراگون متعلق به اسپیس‌ایکس و سیگنوس متعلق به اوربیتال‌ساینس آمریکا نیز وظیفه انتقال تجهیزات به فضا را برعهده دارند. گفته می‌شود گزارش دقیق از این سانحه انهدام پروگرس 59 در جو زمین، روز 13 ماه جاری میلادی (23 اردیبهشت) ارائه خواهد شد.
..............................................................
خبر: کشف تپ‌اختری با وسیع‌ترین مدار تاکنون توسط دانش‌آموزان دبیرستانی
تیمی از دانش‌آموزان دبیرستانی یک تپ‌اختر را شناسایی کرده‌اند که از وسیع‌ترین مدار شناخته‌شده تاکنون برخوردار است.
این کشف با بررسی داده‌های تلسکوپ بانک سبز رابرت سی برد (GBT) بنیاد ملی علوم آمریکا انجام شد. رصدهای بیشتر توسط ستاره‌شناسان و با استفاده از این تلسکوپ نشان داد که این تپ‌اختر با نام رسمی PSR J1930-1852 از وسیع‌ترین مدار مشاهده شده تاکنون در مقایسه با سایر ستاره‌های نوترونی برخوردار بوده و بخشی از تعداد انگشت‌شمار سیستم‌های ستاره نوترونی دوتایی است. این دانش‌آموزان در کارگروه جست‌وجو برای تپ‌اختر شرکت کرده بودند که شرکت‌کنندگان در آن برای هفته‌ها و ماه‌ها به بررسی داده‌های تلسکوپی به منظور شناسایی نشانه‌های منحصربفرد از تپ‌اختر می‌پردازند. کسانی که کاندیدهای تپ‌اختر نیرومندی را شناسایی کنند، به بانک سبز دعوت می‌شوند تا با ستاره‌شناسان به تائید کشف خود بپردازند. تپ‌اخترها بقایای متراکم ستارگان غول‌پیکر پس از انفجار آن‌ها به شکل ابرنواختر هستند که به دلیل چرخش بسیار سریعشان، پرتوهای امواج رادیویی را مانند چراغ فانوس دریایی به اطراف می‌فرستند. حدود 10 درصد از تپ‌اخترهای شناخته‌شده، در سیستم‌های دوتایی هستند که از این میان، بسیاری از آن‌ها در اطراف ستارگان باستانی کوتوله سفید خود گردش می‌کنند. تنها تعداد محدودی از این تپ‌اخترها به دور ستارگان نوترونی یا ستاره‌های رشته اصلی مانند خورشید می‌چرخند. تپ‌اختر PSR J1930-1852 در سال 2012 توسط سسیلیا مک‌گو که در آن زمان دانش‌آموز دبیرستان استراسبورگ در ویرجینیا بود و دیشانگ ری از دبیرستان پل لاورنس دونبار در مریلند کشف شد. به گفته ستاره‌شناسان، مدار این تپ‌اختر دو برابر بزرگتر از سایر سیستم‌های دوتایی ستاره نوترونی شناخته‌شده تاکنون است.
..............................................................
خبر: موفقیت دانشمندان در بازیابی‌ یک سلول بیمار
محققان مدرسه پزشکی دانشگاه کالیفرنیا در سان‌دیگو، موفق به تنظیم‌ دوباره رفتارهای سلولی از طریق دستکاری‌ مرکز کلیدی شبکه‌های ارتباطاتی سلول‌ها شدند.
دستکاری این مرکز ارتباطاتی، امکان بازبرنامه‌ریزی‌کردن بخش‌های مهمی از شبکه سیگنال‌دهنده سلول را به جای هدف‌قراردادن یک گیرنده منفرد یا گذرگاه سیگنال‌دهنده آن، فراهم کرد. دانشمندان در مطالعه جدید، مرکز ارتباطاتی را در شبکه سیگنال‌دهنده سلول هدف قرار دادند تا سیگنال‌دهی سلولی ناهنجار ناشی از گذرگاه‌ها و گیرنده‌های چندگانه را دوباره تنظیم کنند. تعدادی از گیرنده‌های مجهز به پروتئین G (که معمولا در سطح سلول‌ها یافت می‌شوند) سلول‌ها را قادر می‌سازند آنچه را که در پیرامونشان رخ می‌دهد حس کنند و به آن واکنش نشان دهند. حدود 30 درصد از داروهای تجویزشده از طریق گیرنده‌های جفت‌شده با پروتئین G، بر سلول‌ها اثر می‌گذارند. دانشمندان حاضر در این تحقیق دریافتند پروتئین‌های G می‌توانند توسط گیرنده‌های دیگر از جمله پروتئینی موسوم به GIV در درون سلول‌ها و نه در سطح آن‌ها نیز فعال شوند. تیم علمی، به ویژه دو پپتید (قطعات پروتئینی) را برای "روشن" یا "خاموش‌کردن" فعالیت پروتئین‌های G تولید کرد. هر دو پپتیدها از قطعه‌ای از گیرنده پروتئین GIV تولید شده بودند. در مجموعه‌ای از آزمایش‌های کشت سلولی، پپتیدهای "روشن‌کننده" فعالیت پروتئین‌های G، توانایی سلول‌ها برای مهاجرت‌کردن به محل خراش یا زخمی در پوست به منظور ترمیم آن را سرعت بخشیدند. پپتید "خاموش‌کننده" فعالیت پروتئین مزبور نیز بدخیم‌بودن سلول‌های سرطانی را کاهش داد. ارزش بالقوه این دستاورد علمی ایجاد توانایی‌های لازم برای تولید داروی مورد نیاز با رویکرد ژن‌درمانی است که بتواند پیشرفت بیماری‌هایی مانند سرطان را کند یا معکوس کند. سرطان، از طریق سیگنال‌دهی ناهنجار سلولی در طول چندین گذرگاه‌ سلولی ایجاد می‌شود.
..............................................................
خبر:  رصد نخستین شواهد از تغییرات جوی بر روی یک ابرزمین
 محققان دماهای متغیر را بر روی یک ابرزمین کشف کرده‌اند و این نخستین باری است که تغییرات جوی بر روی یک سیاره صخره‌ای در آن سوی منظومه شمسی مشاهده شده‌ است.  دانشمندان به رهبری دانشگاه کمبریج معتقدند این تغییرات جوی می‌تواند به دلیل وجود فعالیت آتشفشانی بالا بر روی سطح سیاره 55 Cancri e باشد.
تیم علمی، تغییر جوی سه ‌برابری را طی بازه زمانی دو ساله بر روی این سیاره صخره‌ای مشاهده کرده است. آن‌ها با استفاده از تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا، انتشارات گرمایی ناشی از سیاره مزبور را مشاهده کردند. این برای نخستین بار است که شرایط جوی به سرعت در حال تغییر با دمای بین 1000 تا 2700 درجه سانتی‌گراد بر روی چنین سیاره‌ای رصد شده‌اند. این جرم کیهانی در فاصله 30 سال نوری، حول ستاره‌ای خورشید‌مانند می‌چرخد و در صورت فلکی سرطان واقع شده است.
دانشمندان معتقدند این تغییرپذیری در دمای آن احتمالا به دلیل توده‌های عظیم گاز و غبار ناشی از فعالیت آتشفشانی باشد که گاهی سطح سیاره را می‌پوشانند.
فعالیت‌های آتشفشانی بر روی این سیاره بسیار بالاتر از فعالیت‌هایی از این دست بر روی یکی از قمرهای مشتری به نام آیو است. ابرزمین 55 Cancri e یک سیاره فراخورشیدی صخره‌ای است که جرم آن هشت برابر جرم زمین است. این صخره کیهانی یکی از پنج سیاره‌ای است که حول یک ستاره‌ خورشیدمانند می‌چرخد. این سیاره به اندازه‌ای به سیاره والد خود نزدیک است که هر سال آن فقط 18 ساعت طول می‌کشد. توانایی بررسی جو ابرزمین‌های صخره‌ای و مشاهده شرایط موجود بر روی سطح آن‌ها، پیشرفت مهمی در راستای شناسایی سیارات زیست‌پذیر خارج از منظومه شمسی است.
..............................................................
خبر: شگرد تازه دانشمندان برای شکستن مقاومت باکتری‌ها در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها
دانشمندان با همکاری محققانی از دانشگاه کالیفرنیا شیوه‌ای را برای بازگرداندن باکتری‌ها به وضعیت پیش از مقاومت در مقابل آنتی‌بیوتیک‌ها ارائه داده‌اند.
افزایش مقاومت باکتری‌ها در مقابل آنتی‌بیوتیک به مشکلی عمده در دنیا تبدیل شده و یافته‌های جدید محققان زیست‌شناسی تکاملی و ریاضیات می‌تواند به پزشکان در برخورد بهتر با مشکلات بالینی ناشی از این موضوع کمک کند. زمانی که باکتری‌ها به اندازه‌ کافی قدرتمند می‌شوند، آنتی‌بیوتیک‌ها روی آن‌ها تأثیری نمی‌گذارند و این امر به موضوع مرگ و زندگی تبدیل می‌شود. محققان شیوه‌ای را برای معکوس‌کردن مقاومت باکتری به آنتی‌بیوتیک ارائه داده‌اند و این کار را با ترکیب‌کردن ریاضیات و فناوری رایانه انجام داده‌اند. تیم علمی پس از تولید باکتری‌هایی در محیط آزمایشگاه، آن‌ها را در معرض 15 آنتی‌بیوتیک مختلف قرار دادند و سرعت رشدشان را اندازه‌گیری کردند.
دانشمندان سپس با استفاده از نرم‌افزاری موسوم به "ماشین زمان" (Time Machine)، احتمال جهش‌هایی را برای بازگرداندن باکتری‌ها به وضعیت بی‌ضرر محاسبه کردند. مدیریت‌کردن مقاومت باکتری‌ها در هر محیط دارویی بی‌نهایت دشوار است زیرا باکتری‌ها به سرعت تکامل می‌یابند و پس از جهش‌های بسیار به شدت مقاوم می‌شوند.
برای یافتن استراتژی‌های چرخه‌ای بهینه، محققان در هر بار، شش دارو را به صورت چرخشی آزمایش کردند و طرح‌های بهینه‌ای را برای معکوس‌کردن تکامل باکتری‌های مقاوم به دارو یافتند. آن‌ها امیدوارند در مرحله بعد این رویکرد درمانی را در محیط‌های بالینی آزمایش کنند. تحقیقات بیشتر در این زمینه، امکان بررسی انتخاب‌های درمانی را به صورت جامع‌تر فراهم می‌کند. در ایالات متحده هر سال، بیش از دو میلیون‌ نفر به عفونت‌هایی مبتلا می‌شوند که در مقابل آنتی‌بیوتیک مقاوم هستند و دست‌کم 23 هزار تن در نتیجه این امر می‌میرند.
..............................................................
خبر:  ساخت مقر جدید گوگل با کمک ربات‌ها
شرکت گوگل قصد دارد مقر بعدی خود را با استفاده از رباتها بسازد.
طراحی‌های مقر جدید گوگل با دیوارهای شفاف و سقف موجدار می‌تواند یک آرمانشهر آینده باشد که توسط ارتشی از ربات‌ها ساخته خواهد شد.
این غول فناوری اینترنتی قصد دارد از ربات‌هایی موسوم به Crabots برای قرار دادن مواد در جایگاهشان بهره ببرد. این ربات‌ها در حقیقت جرثقیل‌های هیبریدی منعطف رباتیک هستند که اجزای پیش‌ساخته با وزن تا 10 تن مانند دیوارها و اسباب سنگین را در جایگاهشان در زیر سایبان‌های گسترده شیشه‌ای قرار خواهند داد.
بر اساس طرح گوگل، این دستگاهها در تمام طول عمر ساختمان مورد کاربرد خواهند بود تا در صورت نیاز، طرح‌بندی ساختمان را تغییر دهند.
زمین این سازه شبیه یک شبکه بوده، از این رو جرثقیل‌ها خواهند توانست دیوارها و سطوح را مانند یک مجموعه سازه غول‌پیکر درون مناطق مشخص قرار دهند.
قطعات کف از سینی‌های فولادی با عرض پنج متر و طول 14 متر خواهند بود، از این رو اگر شرکت گوگل روی هر پروژه‌ای از خودروی خودران گرفته تا فناوری‌های بزرگ کار کند، فضا به تناسب پروژه تغییر می‌کند. این ساختمان توسط توماس هیترویک، شرکت BIG و AKTII طراحی شده و تا 20 هزار کارمند را در خود جای خواهد داد.
جرثقیل‌های رباتیک مذکور هنوز ابداع نشده‌اند، اما پس از دریافت مجوز ساخت، گوگل زمان کافی برای ساخت آن‌ها خواهد داشت. جزئیات برنامه‌های این غول فناوری اینترنتی برای آرمانشهر شیشه‌ای آن زمانی رونمایی شده که شورای شهر به شبکه مجازی حرفه‌ای لینکداین (LinkedIn) نزدیک به 130 هزار متر مربع زمین در منطقه شمال بی‌شور در ماونتین ویو برای ساخت دفتر نسبتا ساده آن اعطا کرده، در حالیکه سهم گوگل برای ساخت آرمانشهرش تنها 47 هزار و 390 متر مربع است و تنها برای کسری از سازه آن کافی خواهد بود.
..............................................................
خبر: آزمایش‌ ربات‌های زیرآبی متفکر تصمیم‌گیرنده
 مهندسان دانشگاه ام‌آی‌تی چندین ربات خودکار زیرآبی که دارای قدرت برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری به صورت خودکار هستند را با موفقیت آزمایش کردند.
 فضا همواره مکان خوبی برای الهام‌گرفتن دانشمندان جهت طراحی و ساخت ربات‌های خودکار بوده است. در واقع نیازهای فضایی موجب می‌شود فضاپیماها به تجهیزات متفکر مجهز شوند. "برایان ویلیامز"، پروفسور هوانوردی و فضانوردی در دانشگاه ام‌آی‌تی به همراه تیم علمی‌اش، ربات‌های زیرآبی ارائه داده‌اند که با الهام از تجهیزات فضایی مدلبندی شده‌اند. این ربات‌ها تمامی مسئولیت‌های محوله را به صورت خودکار انجام می‌دهند و بنابراین سامانه‌های دریایی که از آن‌ها استفاده می‌کنند، بدون کنترل‌ از راه دور اپراتورهای انسانی عمل خواهند کرد. دانشمندان دانشگاه ام‌آی‌تی، در واقع، الگوریتم‌هایی طراحی کردند که به ربات‌ها امکان برنامه‌ریزی و اجرای ماموریت‌های زیرآبی را با حداقل دخالت انسانی می‌دهند. این محققان توانایی عملکرد ربات‌های جدید را در آن سوی سواحل غربی استرالیا با موفقیت آزمایش کردند. این دستاورد علمی، دریچه جدیدی را به روی تفحص خودکار نواحی دورافتاده اقیانوس‌های سطح زمین می‌گشاید.
..............................................................
خبر: عصایی که نزدیکان نابینایان را از 10 متری شناسایی می‌کند
 دانشجویان دانشگاه بیرمنگهام سیتی، عصای هوشمندی به نام XploR ارائه داده‌اند که با استفاده از گوشی هوشمند، به افراد و بویژه نابینایان کمک می‌کند تا از حضور دوستان و آشنایان در نزدیکی خود آگاهی یابند. این عصا دارای پایگاه ‌داده‌ای است که حاوی تصاویر چهره نزدیکان کاربر بوده و این تصاویر، بر روی یک کارت اس‌دی داخلی، ذخیره شده‌اند. ابزار XploR با استفاده از تصاویر صورت و همچنین الگوریتم شناسایی چهره، می‌تواند تصاویر آشنایان کاربر را از فاصله 10 متری شناسایی کند.
زمانی که عصا، فردی آشنا را شناسایی می‌کند، با مرتعش‌ شدن خود، شخص نابینا را از حضور وی آگاه می‌کند. فناوری مزبور سپس با استفاده از سیستم راهبری جی‌پی‌اس، فرد نابینا را به سمت شخص آشنا راهنمایی کرده و جهت‌ راه رفتن برای رسیدن به وی را به صورت کلامی و با استفاده از نوعی سمعک بلوتوثی، در اختیار کاربر می‌گذارد.
اجزای الکترونیکی XploR گران نیستند و این سامانه نوعی فناوری سازگار با گوشی هوشمند است. دانشجویان به دنبال آزمایش ابداع خود در "مرکز بیکن" انگلستان جهت آزمایش آن برای نابینایان هستند و امیدوارند بتوانند این سیستم را بازاریابی کنند.
..............................................................
خبر: تشخیص انگل‌خونی با تلفن همراه در کمتر از سه دقیقه
 تیمی از محققان دانشگاه کالیفرنیا در برکلی، یک پروژه میکروسکوپ آیفون را راه‌اندازی کرده‌اند که انگل‌های خونی را در کمتر از سه دقیقه تشخیص می‌دهد.
دستگاه CellScope Loa در اصل یک جعبه چاپی سه‌بعدی است که یک تلفن‌همراه هوشمند در بالای آن قرار گرفته و فیلم‌های پنج ثانیه‌ای از نمونه‌های خون ضبط می‌کند.
سپس یک برنامه مرتبط در تلفن هوشمند به بررسی نشانه‌های حرکتی در کرم‌های میکروسکوپی می‌پردازد که در صورت درمان نشدن، می‌تواند منجر به کوری و بیماری پافیلی یا آلفانتیازیس شود. داروی لازم برای درمان این دو بیماری نسبتا رایج هستند، اما مشکل دیگری که وجود دارد این است که اگر بیمار به بیماری لوا لوا نیز که نوعی انگل آفریقایی چشم است، مبتلا باشد، در آن زمان این درمان می‌تواند منجر به آسیب مغزی شدید یا مرگ شود. خوشبختانه اجزای مورد نیاز برای ساخت دستگاه CellScope Loa مانند صفحه مدار آردوینو، ماژول بلوتوث و آرایه ال‌ای‌دی کاملا ارزان هستند. محققان در حال حاضر در حال توسعه کارآزمایی این سخت‌افزار بر روی 40 هزار نفر در کشور کامرون هستند. در صورت موفقیت، این کیت را می‌توان برای غربالگری مبتلایان به لوا لوا مورد استفاده قرار داده و به تعداد بیماران بی‌شمار دیگری که در صورت عدم درمان می‌میرند، کمک کرد.
..............................................................
خبر: فضاپیمای روسیه در جو زمین منهدم شد
 فضاپیمای باری بدون‌سرنشین روسیه به نام پروگرس 59 (M-27M)، پس از ناکامی در رسیدن به ایستگاه بین‌المللی فضایی، در جو زمین و بر فراز مرکز اقیانوس آرام منهدم شد. روس‌ها روز پنجشنبه انهدام و سوختن این فضاپیما را اعلام کردند و نیروی هوایی امریکا نیز آن را تایید کرد. از آن جا که پروگرس به صورت کنترل‌نشده وارد جو زمین شد، مکان و زمان دقیق سوختن آن قابل‌پیش‌بینی نبود. در این بین، این نگرانی وجود داشت که قطعاتی از فضاپیمای روسی از جو زمین نجات یابند؛ با این حال، سقوط آن بر فراز اقیانوس آرام بدین معناست که قطعات به جامانده از آن در اقیانوس آرام فرود آمده‌اند. نابودی پروگرس به معنای نابودی 2722 کیلوگرم غذا، سوخت و اقلام دیگر است. بر اساس اعلام ناسا هر دو بخش عملیاتی ایالات متحده و روسیه در ایستگاه بین‌المللی فضایی فعالیت عادی‌شان را دارند و هنوز تجهیزات غذایی کافی در ایستگاه وجود دارد، بنابراین خدمه می‌توانند تا ماموریت تجهیز ایستگاه توسط سامانه CRS-7 متعلق به شرکت اسپیس‌ایکس در ماه ژوئن، به فعالیت‌های خود ادامه دهند. کپسول باری پروگرس 59 حامل اکسیژن، آب، ابزار یدکی، تجهیزات و سخت‌افزارهای علمی آزمایشگاهی برای سکنه ایستگاه فضایی، روز سه‌شنبه گذشته (هشتم اردیبهشت) از پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان به فضا پرتاب شد و مدت کوتاهی پس از آن دچار نقص فنی شد. تیم کنترل زمینی در تلاش بود تا دستوری را از طریق سیستم مخابره داده، برای اطمینان از این که آیا آنتن‌های پروگرس آرایش شده‌اند، برای فضاپیما ارسال کند، اما به دلیل بروز مشکلاتی در بارگیری دستورات، اپراتورها قادر به دریافت تایید از سوی فضاپیما نشدند.
در حالی که این فضاپیما به طور مکرر در مدار زمین از فراز ایستگاه‌های زمینی عبور می‌کرد، اپراتورهای روس در تلاش برای در اختیارگرفتن کنترل آن بودند؛ سرانجام دانشمندان دریافتند که الحاق پروگرس به ایستگاه فضایی غیرممکن است و آن را به حال خود رها کردند. نقص فنی در موتور پرواز پروگرس در سال 2011 نیز منجر به قطع تماس کامل و نرسیدن آن به مدار شد. مدت زمان کوتاهی پس از پرتاب، این موشک در صحرای سیبری سقوط کرد و نماد یکی از بزرگ‌ترین ناکامی‌های روسیه در عرصه فضا شد. پروگرس روسیه بخشی از ناوگان فضایی رباتیک است که تجهیزات لازم را به ایستگاه فضایی منتقل می‌کند. کپسول‌های باری رباتیک ژاپن و اروپا، همچنین کپسول دراگون متعلق به اسپیس‌ایکس و سیگنوس متعلق به اوربیتال‌ساینس آمریکا نیز وظیفه انتقال تجهیزات به فضا را برعهده دارند.
گفته می‌شود گزارش دقیق از این سانحه انهدام پروگرس 59 در جو زمین، روز 13 ماه جاری میلادی (23 اردیبهشت) ارائه خواهد شد.
.............................................................
خبر:ساخت سریع‌ترین دوچرخه دنیا با ضریب ایمنی بالا 
 یک شرکت نوآوری در لندن، به دنبال ساخت سریع‌ترین دوچرخه دنیا با قابلیت ارائه ایمنی بالا به دوچرخه‌سواران است.
این دوچرخه که Babel Bike نام دارد، توسط شرکت Crispin Sinclair Innovation ارائه خواهد شد. این دوچرخه نیمه‌خوابیده، مجهز به قفسه‌ای حفاظتی حول دوچرخه‌سوار خواهد بود و در دو مدل پدال غیرالکتریکی و پدال الکتریکی تولید می‌شود. کاربران می‌توانند خود پدال بزنند و در صورت نیاز از پدال الکتریکی کمک بگیرند.
علاوه بر قفسه گرد آن، ویژگی‌های ایمنی دیگر دوچرخه شامل کمربند ایمنی، محافظ‌های فولادی پا، بوق خودرو، آینه‌های عقبی و یک بسته نوردهی است که حاوی چراغ‌های جلو و عقب بوده و این چراغ‌ها به صورت خودکار فعال می‌شوند. این دوچرخه مجهز به چراغ‌های راهنمای چرخشی، چراغ‌های خطر و چراغ‌های ترمز است و در آزمایش‌های انجام‌شده، قفسه این دوچرخه، هنگام ضربه‌خوردن توسط کامیون‌های حمل‌ونقل، امکان حفاظت از دوچرخه‌سوار و ممانعت از تصادف را فراهم کرد. یکی دیگر از ویژگی‌های دوچرخه جدید، یک پیشرانه مهر و موم‌شده داخلی، ترمزهای هیدرولیک Shimano، جای گوشی هوشمند بر روی دسته دوچرخه و یک بسته امنیتی انتخابی است. مدل پدال الکتریکی دارای یک موتور Shimano STEPS و 250 واتی است که با یک باتری لیتیم یون 11.6 آمپرساعت، 36 ولتی و قابل‌حذف‌شدن نیرودهی می‌شود. شارژ چهارساعته بسته به سطح مقاومت الکتریکی برای طی 80 تا 129 کیلومتر مناسب است؛ سرعت الکتریکی حداکثر دوچرخه 32 کیلومتر در ساعت برای آمریکا یا 25 کیلومتر در ساعت در اروپاست. شرکت سازنده در حال جمع‌آوری بودجه برای تجاری‌سازی سریع‌ترین دوچرخه دنیاست.
.............................................................
خبر:چمدان‌های مسافرتی هم هوشمند می‌شوند
شرکت سامسونگ و سامسونیت در پروژه‌ای مشترک، به زودی تراشه‌های جی‌پی‌اس کوچک و فناوری‌های هوشمند دیگر را به چمدان‌های مسافرتی اعمال خواهند کرد.
با استفاده از جی‌پی‌اس، کاربران قادر خواهند بود از مکان چمدان خود به هنگام بازرسی از آن توسط ماموران فرودگاه آگاهی یابند. این موضوع نه تنها به پیداکردن آسان چمدان‌ها توسط صاحبان‌ آن‌ها پس از بازرسی کمک می‌کند، بلکه امکان آگاهی از زمان ورود چمدان بر روی تسمه نقاله را ممکن می‌سازد. یک چمدان هوشمند همچنین می‌تواند اطلاعاتی مانند بازشدن یا خارج‌شدن احتمالی آن از هواپیما را به گوشی هوشمند کاربر مخابره کند. البته این موضوع نیازمند فناوری اضافی برای برقرای ارتباط از راه دور یا بلوتوث است. سامسونگ و سامسونیت همچنین در نظر دارند یک فناوری را بر روی چمدان‌ها اعمال کنند که با استفاده از یک تراشه قابل‌برنامه‌ریزی، خود را بازرسی کنند. این تراشه حاوی اطلاعات مسافر، هواپیما و مقصد خواهد بود. این موضوع به مسافران امکان گذاشتن چمدان‌ها بر روی تسمه نقاله را بدون تعامل با ماموران فرودگاه می‌دهد. اطلاعات لازم از وضعیت چمدان به گوشی هوشمند مسافر ارسال خواهد شد. سامسونگ و سامسونیت به آینده‌ای فکر می‌کنند که در آن، چمدان‌های هوشمند به دلیل داشتن نوعی موتور ویژه، در فرودگاه به دنبال صاحبانشان حرکت می‌کنند.

شماره خبر: 22412
تاریخ: شنبه 19 اردیبهشت 1394  1:28 PM

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط