• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

GOLDEN NEWS / خبرهای طلایی یکشنبه 3خرداد

16101610j98jqICTPRESS - خبرهای طلایی امروز 3 خرداد 94 به اطلاع شما مخاطبان عزیز می رسد.

ICTPRESS گزارش می دهد :
خبر:  تبدیل مستقیم سلول‌های خون انسان به نورون
محققان دانشگاه مک‌مستر توانسته‌اند سلول‌های بالغ خون انسان را مستقیما به نورون‌های سیستم عصبی مرکزی و نورون‌های سیستم عصبی محیطی که مسئول درک درد، دما و خارش هستند، تبدیل کنند.
این دستاورد بدان معنی است که می‌توان چگونگی واکنش نشان دادن سلول‌های سیستم عصبی انسان در مقابل محرک را از خون وی تعیین کرد.
در حال حاضر دانشمندان و پزشکان از درک محدودی در مورد مسأله پیچیده درد و چگونگی درمان آن برخوردارند. سیستم عصبی محیطی از انواع مختلف عصب ساخته شده که برخی مکانیکی بوده و فشار را حس می‌کنند و برخی به شناسایی دما می‌پردازند. در شرایط وخیم، درد یا بی‌حسی توسط مغز و با استفاده از سیگنالهای ارسالی از این عصبهای محیطی درک می‌شود.
فناوری انقلابی ثبت اختراع شده دانشمندان برای تبدیل مستقیم سلول‌ها به یکدیگر، از کاربردهای آنی و گسترده‌ای برخوردار بوده و به محققان در درک بیماری‌ها و ارتقای درمان‌ها کمک خواهد کرد. این فناوری همچنین راه را برای کشف داروهای جدید مسکن که فقط محل درد را بی‌حس نمی‌کنند، هموار خواهد کرد.
این محققان فرآیند خود را نه تنها با خون تازه، بلکه حتی بر روی خون منجمد شده نیز با موفقیت آزمایش کرده‌اند. از آنجایی که نمونه‌های خون برای کارآزمایی‌های بالینی از بیماران گرفته شده و منجمد می‌شوند، این امر به محققان اجازه می‌دهد تا بر روی نورون‌های تولید شده از نمونه خون قدیمی بیماران که در زمان کارآزمایی، واکنش‌ها و نتایجشان ثبت شده‌اند، آزمایش کنند.
این فرآیند در آینده ممکن است از پتانسیل پیش‌آگاهی نیز برخوردار باشد. برای مثال ممکن است با آزمایش نمونه خون یک فرد مبتلا به دیابت نوع دو بتوان امکان تجربه نوروپاتی (آسیب به اعصاب محیطی) را با انجام آزمایشاتی در آزمایشگاه توسط سلول‌های عصبی تولید شده توسط نمونه خون خود فرد پیش‌بینی کرد.
..................................
خبر:  میزی که خانه را گرم می‌کند
دو طراح فرانسوی یک میز را طراحی کرده‌اند که گرما را گرفته و آزاد می‌سازد.
میز Zero Energy Furniture به هیچ وجه از برق استفاده نکرده، بلکه در عوض موم زیر سطح آن در اثر گرم شدن هوا آب شده و گرما را جذب می‌کند. این موم سپس در زمان سرما محکم شده و گرما را آزاد می‌کند.
این کار باعث ثابت ماندن دمای اتاق و کاهش 60 درصدی هزینه‌های انرژی می‌شود.
میز مذکور توسط ژان سباستین لاگرانژ و رافائل مینارد ساخته شده است. به گفته آن‌ها، این میز می‌تواند مسائل آب و هوا و انرژی را در مقیاس لوازم خانگی بجای مقیاس ساختمانی مورد خطاب قرار دهد.
در زیر سطح میز، ردیف‌هایی از آلومینیوم چین‌دار قرار دارد که از یک ماده تغییردهنده فاز که نوعی موم است، پشتیبانی می‌کند.
زمانی که دمای اتاق به 22 درجه سانتیگراد برسد، موم آب شده و با جذب گرمای محیط، دما را کاهش می‌دهد. سپس با کاهش دما، این موم محک شده و با برگرداندن دما با اتاق، محیط را مجددا گرم می‌کند. در این حالت میز مذکور مانند یک اسفنج حرارتی، دمای اتاق را نزدیک به ثابت نگه می‌دارد.
به گفته طراحان، این میز بیشتر برای اتاقهایی با دمای نوسان‌دار مانند اتاق ملاقات که تا 15 نفر در آن جا می‌گیرند، مناسب است. زمانی که دمای هوا در جلسه گرم می‌شود، میز می‌تواند گرمای اضافی از بدنهای درون اتاق را گرفته و پس از خالی شدن اتاق، آن را بازگرداند.
این میز در نمایشگاه هفته طراحی میلان به نمایش درآمده، اما هنوز هزینه ساخت یا زمان ورود آن به بازار مشخص نیست. طراحان اکنون قصد دارند سایر محصولات با قابلیت صرفه‌جویی در انرژی را مانند لامپهایی که می‌توانند گرما را ضبط و آزاد کنند، تولید کنند.
..................................
خبر: پایان پرواززدگی با هدست واقعیت مجازی
تیمی از مهندسان انگلیسی یک هدست واقعیت مجازی طراحی کرده‌اند که به مسافران کمک می‌کند بر پرواززدگی در طول پرواز غلبه کنند.
هدست Flow VR که توسط شرکت Flow IFE طراحی شده، به مسافران یک تصویر مجازی از افق را ارائه می‌کند که از حرکت هواپیما تقلید می‌کند.
این دستگاه می‌تواند به قطع ارتباط بین چشم و حس تعادل در گوش داخلی فرد کمک کرده و از حالت تهوع در زمان پرواز جلوگیری کند.
این سیستم همچنین می‌تواند برای مسافران تصاویر سه بعدی باکیفیت از مقصدشان را نمایش دهد که زمان روز را بازسازی کرده و به فرد در خو گرفتن به منطقه زمانی جدیدش کمک می‌کند.
نمونه پیش‌ساخت این هدست در نمایشگاه بین‌المللی هواپیما در هامبورگ ارائه شد. هدست Flow VR از شتاب‌سنج‌ها برای تشخیص حرکت هواپیما و نمایش یک خط افق استفاده می‌کند که با حرکت همراهی می‌کند.
هشدارهای خدمه پرواز نیز می‌تواند روی نمایشگر به نمایش درآمده و به مسافران در زمان استفاده از هدست برای تماشای فیلم یا بازی اطلاع‌رسانی کند.
انتظار می رود که قیمت این هدست‌ها بین 300 تا 500 دلار باشد.
البته هدست‌های واقعیت مجازی در حال حاضر به بخشی از سیستم تفریحی درون پروازی هواپیماها تبدیل شده‌اند.
شرکت هواپیمایی کانتاس اولین خط هوایی بود که هدست‌های واقعیت مجازی را به مسافران بخش درجه یک پرواز خود ارائه کرد.
برای سالها، هدست‌های واقعیت مجازی از مشکلات تهوع ناشی از حرکت برخوردار بودند زیرا گرافیک آن‌ها نمی‌توانست با حرکت کاربران همگام شود؛ اما دستگاه‌های جدید با استفاده از گرافیک و نرخ بازآوری نمایشگر سریع‌تر توانسته‌اند بر این مشکل غلبه کنند.
همچنین پژوهش اخیر دانشگاه پوردو نشان داد که قرار دادن بینی مجازی انسان در یک تصویر واقیت مجازی می‌تواند به کاهش احساس تهوع کمک کند.
..................................
خبر: اختاپوس‌ها با پوستشان می‌بینند‍!
اختاپوسها یکی از انطباق‌پذیرترین موجودات جهان هستند که قادر به حل معما، عبور از مازهای پیچیده و تغییر رنگ برای سازگاری با محیط هستند، اما اکنون دانشمندان با کشف یک قابلیت جدید دیگر در این حیوان دریافته‌اند که اختاپوسها می‌توانند با پوستشان ببینند.
محققان دانشگاه کالیفرنیا در سانتاباربارا دریافته‌اند که این موجودات هشت‌پا علیرغم برخورداری از چشم‌های بزرگ بسیار حساس، می‌توانند نور محیطشان را با استفاده از مولکول‌های درون عصب پوستشان تشخیص دهند.
پوست این حیوانات دریایی مملو از پروتئین‌های حساس به نور Opsin است که در چشم نیز وجود دارند. این امر می‌تواند به توضیح قابلیت اختاپوس‌ها برای تغییر سریع رنگ و طرح پوست برای ادغام شدن با محیط اطرافشان کمک کند.
پروتئین‌های حساس به نور، سیگنالهایی را به اندام‌های رنگدانه‌دار در پوست موسوم به chromatophore می‌فرستند که برای تغییر ظاهرشان منبسط و منقبض می‌شوند.
در این تحقیق، دانشمندان به بررسی اختاپوس‌های دو خال کالیفرنیایی پرداختند. آن‌ها با تاباندن نور سفید به نمونه پوست این حیوانات دریافتند که chromatophoreها گسترش یافته و تغییر رنگ می‌دادند.
زمانی که نور خاموش می‌شد، این اندام شل شده و پوست به رنگ اولیه خود بازمی‌گشت. محققان همچنین دریافتند که chromatophoreها در زیر نور آبی، سریعتر واکنش نشان می‌دهند.
آن‌ها با استفاده از تحلیل مولکولی کشف کردند که نورون‌های نزدیک به سطح پوست از پروتئین حساس به نور rhodopsin برخوردار هستند که معمولا در چشم وجود دارند.
محققان بر این باورند که سیگنالهای واکنش‌دهنده به نور از این عصب‌ها، به تحریک chromatophoreها برای تغییر رنگ می‌پردازند.
پیش از این دانشمندان تصور می‌کردند که اختاپوس‌ها از طریق ارسال اطلاعات از چشمها به مغز و سپس به پوستشان می‌توانند خود را با محیط اطرافشان استتار کنند.
..................................
خبر:  پژوهشگران دانشگاه پیام نور مرکز اصفهان، با استفاده از نوعی ابریشم طبیعی موفق به ساخت داربست‌های نانوکامپوزیتی شدند. این داربست‌ها زیست سازگار و زیست تخریب پذیر بوده و در آزمایش‌های صورت گرفته هیچ گونه سمیت سلولی از خود نشان نداده‌اند.
فیبروین ابریشم، یک پلیمر طبیعی است که توسط حشرات مختلفی تولید می‌شود. این ماده به دلیل خواص مکانیکی و سازگاری مناسب خود، به عنوان ماده‌ای زیستی در ساخت داربست‌های مهندسی بافت قابل استفاده است. همچنین می‌توان از آن در ساخت پوست مصنوعی و یا سایر مواد دارویی استفاده کرد.
دکتر عباس تیموری، لزوم استفاده از داربست‌های نانوکامپوزیتی را این گونه تشریح کرد: "این داربست‌ها به منظور ترمیم مؤثر و سریع در منطقه‌ آسیب دیده استفاده می‌شوند. در واقع داربست‌ها به همراه بذر سلول‌های مناسب موجود در خود، رشد بافت جدید را افزایش می‌دهد."
در این طرح داربست نانوکامپوزیتی فیبروین ابریشم/کیتوسان/آلومینا به روش خشک کردن انجمادی تهیه شده است. ساختار داربست تهیه شده همگن بوده و حفراتی با اندازه‌ی 148-135 میکرون دارد.
تیموری در ادامه افزود: "به دلیل حضور نانوذرات سرامیکی آلومینا در سنتز این داربست نانوکامپوزیتی، اندازه‌ تخلخل‌ها کاهش می‌یابند. از طرفی با افزودن سرامیک آلومینا به زمینه‌ پلیمری، در کنار خواص زیست سازگاری مطلوب، خواص مکانیکی آن نیز افزایش یافته است. لذا داربست نانوکامپوزیتی پیشنهادی، از نظر مقدار و توزیع تخلخل‌ها به منظور رشد سلول‌های فیبروبلاست لثه‌ای مناسب است."
به گفته‌ این محقق، در این طرح، استحکام مکانیکی، میزان تخریب پذیری، جذب آب و توانایی زیست فعالی معدنی داربست نانوکامپوزیتی تهیه شده توسط آزمون‌های مختلفی نظیر آزمون MTT و تخلخل سنجی جابه جایی مایع بررسی شده است. طبق نتایج، برهم کنش بین فاز آلی و معدنی باعث افزایش خواص مکانیکی و جذب آب داربست فیبروین ابریشم/کیتوسان/ آلومینا شده است. همچنین در محیط آزمایشگاهی نشانی از سمیت سلولی در داربست تهیه شده یافت نشده است.
این تحقیقات از همکاری دکتر عباس تیموری عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور مرکز اصفهان، راحله ابراهیمی- دانشجوی کارشناس ارشد این دانشگاه، دکتر رحمت الله عمادی و دکتر علیرضا نجفی- اعضای هیأت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان حاصل شده است. نتایج این کار در مجله‌ RSC Advances (جلد 5، شماره 35، سال 2015، صفحات 27558 تا 27570) به چاپ رسیده است.
..................................
خبر: استفاده از نانوکامپوزیت برای بازیافت اکسیژن داخل فضاپیما
ناسا به دنبال ساخت دستگاه بازیافت اکسیژن با استفاده از نوعی نانوکامپوزیت است. این دستگاه برای سفر انسان به مریخ که 8 ماه به طول خواهد انجامید مورد استفاده قرار می‌گیرد.
ناسا، دانشگاه تگزاس را به عنوان یکی از چهار موسسه همکار خود برای پروژه بهبود بازیافت اکسیژن و استفاده مجدد آن در فضاپیما، انتخاب کرد. این فناوری برای سفر انسان به مریخ ضروری است. در این راستا، ناسا 513356 دلار به دانشگاه تگزاس برای همکاری در توسعه این برنامه پرداخت کرد. دانشگاه تگزاس به همراه سه موسسه دیگر باید بتوانند کارایی بازیافت اکسیژن را به بالای 75 درصد برسانند. برایان دنیس محقق ارشد این پروژه بوده با کریشنان راجشوار روی این پروژه کار خواهند کرد.
این گروه قصد دارند روی ساخت راکتور الکتروشیمیایی میکروسیالی برای جدا کردن اکسیژن از دی‌اکسید کربن کار کنند. این راکتور که قرار است در طول سال آینده ساخته شود اکسیژن را از هوای بازدم افراد داخل کابین جدا می‌کند. دنیس می‌گوید: " بعد از 15 ماه کار روی فاز اول این پروژه، ما نمونه اول این دستگاه را به ناسا تحویل خواهیم داد. اگر برای فاز دوم نیز انتخاب شدیم، روی ساخت واحد اصلی کار خواهیم کرد. ما امیدواریم که این فناوری بتواند در ایستگاه‌ بین المللی فضایی نصب شود."
دنیس می افزاید:"این دستگاه از آب و دی‌اکسید‌کربن به عنوان مواد اولیه استفاده کرده تا اکسیژن و هیدروکربن‌هایی نظیر متان تولید کند. گازهای هیدروکربنی به بیرون از کابین فرستاده شده و اکسیژن برای تنفس مورد استفاده قرار می‌گیرد."
دنیس می‌گوید: "ما الکترود نانوکامپوزیتی ساختیم که با پتانسیل‌های بسیار پایین می‌تواند به سرعت اکسیژن ایجاد کند. این بدان معناست که این نانوالکترود می‌تواند در زمان کم، با مصرف انرژی بسیار کم مقدار اکسیژن زیادی را تولید کند. مصرف انرژی در فضاپیماها اهمیت زیادی دارد زیرا انرژی در انجا از پنل‌های خورشیدی تامین شده و مقدار تولید انرژی کم است. بنابراین این دستگاه باید کوچک و کم‌مصرف باشد."
در حال حاضر از فناوری در ایستگاه‌های فضایی استفاده می‌شود که نرخ بازیافت آن 50 درصد است. با افزایش این نرخ می‌توان مقدار اکسیژن حمل شده را کاهش داد و به جای آن اسباب و تجهیزات مورد نیاز را به فضا منتقل کرد که با این کار زمان ماموریت‌های فضایی افزایش می‌یابد.
..................................
خبر:  ساخت نخستین پمپ مولکولی تمام مصنوعی جهان
تیمی از دانشمندان دانشگاه نورث‌وسترن نخستین پمپ مولکولی تمام‌مصنوعی جهان را خلق کردند که شیوه‌ای برای انتقال انرژی از مولکولی به مولکول دیگر است.
این پمپ از مولکول‌های کوچک آزمایشگاهی ساخته شده و نیروی خود را از واکنش‌های شیمیایی شامل انتقال انرژی از یک وضعیت‌ کم‌انرژی به وضعیت پرانرژی می‌گیرد؛ پمپ مزبور از انرژی بدست‌آمده برای حرکت‌دادن مولکول‌ها از حالت تعادل استفاده می‌کند.
این انرژی اضافی برای عملکرد این پمپ ضروری است زیرا مولکول‌های حلقوی به طور معمول مانند آهنرباهای دارای قطبیت یکسان، یکدیگر را دفع می‌کنند.
با این حال، این پمپ مصنوعی قادر به استفاده از انرژی است و در طول یک واکنش شیمیایی بدست‌آمده و از این انرژی برای متصل‌کردن حلقه‌های مولکول‌ها به یکدیگر استفاده می‌کند. این ماشین سپس این حلقه‌ها را در طول محوری به یکدیگر متصل کرده و آن‌ها را به هم فشرده می‌سازد.
هم‌اکنون پمپ مصنوعی جدید می‌تواند فقط دو حلقه مولکول را به یکدیگر فشرده سازد و محققان مدعی‌اند بزودی می‌توانند این فرآیند را با ده‌ها حلقه و همچنین ذخیره‌سازی انرژی بیشتر انجام دهند.
این فناوری در مقایسه با مکانیسم‌های طبیعی اندام‌های زنده ابتدایی به نظر می‌رسد و برای این که این پمپ عضلات مصنوعی و ماشین‌های مولکولی دیگر را نیرودهی کند، زمان لازم است؛ با این حال، موفقیت جدید گامی بزرگ به سوی حل چالش‌های اصلی علم در قرن بیست‌و‌یکم به شمار می‌آید.
دانشمندان معتقدند فرآیند طراحی ماشین‌های مولکولی مانند ماشین‌های مکانیکی نیست و باید همه چیز را از دید مولکولی نگاه کرد.
..................................
خبر: طراحی ابرلنزی با دید سه برابر بهتر از چشم سالم
یک دانشمند کانادایی نوعی لنز بیونیکی طراحی کرده که نه تنها بینایی را بازیابی می‌کند، بلکه همچنین دید سه برابر بهتر از چشم سالم را ارائه می‌دهد.
قرار دادن این لنز کاشتی در چشم که توسط دکتر گارث وب ساخته شده، طی یک عمل جراحی بدون درد هشت دقیقه‌ای انجام می‌شود و دید طی چند ثانیه بعد آن، اصلاح خواهد شد.
در این روش، لنز بیونیکی Ocumetic درون سرنگی از محلول سالین قرار گرفته و در چشم قرار داده می‌شود. پس از بازشدن آن در چشم که حدود 10 ثانیه طول می‌کشد، دید فرد اصلاح شده و به ادعای وب، سه برابر بهتر از چشم سالم خواهد بود.
حدت بینایی یا قابلیت دیدن جزئیات ریز مکانی، معمولا توسط چارت اسنلن اندازه‌گیری می‌شود که در سراسر جهان توسط چشم‌پزشکان مورد استفاده است. این چارت به نمایش حروفی می‌پردازد که به تدریج کوچکتر می‌شوند.
معیاری که بر اساس آن، فرد از دید سالم و عادی برخوردار است، به عنوان 20/20 طبقه‌بندی می‌شود.
برای مثال، دید 20/40 به این معنی است که فرد مورد آزمایش می‌تواند چیزی را از فاصله شش متری ببیند که یک انسان سالم از فاصله 12 متری می‌بیند.
نابینایی در گروه 20/200 طبقه‌بندی می‌شود و در مقابل، 20/15 نشان‌دهنده بینایی بهبودیافته است.
وب مدعی است که با این لنز بیونیکی، فرد دچار مشکل بینایی می‌تواند مانند یک انسان دارای بینایی سالم و عادی از فاصله شش متری حروف را درست ببیند.
این لنز از مواد پلیمری زیست سازگار بی‌اثر ساخته شده که هیچ تغییر بیوفیزیکی در چشم ایجاد نمی‌کند.
..................................
خبر: پیشگیری از بازگشت افکار مزاحم به مغز با آدامس جویدن
نتایج تحقیقات جدید دانشمندان دانشگاه ریدینگ انگلیس حاکی از آن است که جویدن آدامس می‌تواند ذهن را از افکار ناخواسته منحرف کند.
 زمان‌های زیادی پیش می‌آید که آهنگ یا فکر خاصی در ذهن انسان تکرار می‌شود و خلاصی از آن به سختی صورت می‌گیرد؛ اما اکنون محققان دریافته‌اند که جویدن آدامس می‌تواند راه‌حل ساده‌ای برای این معضل باشد.
بر اساس این یافته‌ها، جویدن آدامس می‌تواند همچنین برای جلوگیری از عود خاطرات آزاردهنده در مغز مورد استفاده قرار بگیرد.
به گفته "فیل بیمان" مولف ارشد این پژوهش، اکثر مردم ممکن است این حالت را برای دوره‌های کوتاه‌مدت و شاید چند دقیقه‌ای تجربه کنند، برخی نیز ممکن است این افکار مزاحم را برای چندین روز داشته باشند که این امر به بشدت خسته‌کننده و گاهی فلج‌کننده است.
شرکت‌کنندگان در این پژوهش به چند آهنگ گوش کردند؛ سپس از آن‌ها خواسته شد تا به این آهنگ‌ها گوش نکنند و با هر بار یادآوری، یک کلید را فشار دهند. افرادی که آدامس می‌جویدند، بسیار کمتر از سایرین این کلیدها را فشار می‌دادند.
به گفته محققان، دخالت در سخنرانی درونی از طریق یک نسخه پیچیده‌تر از روش جویدن آدامس ممکن است به طور گسترده‌ای کاربرد داشته باشد، اما به تحقیقات بیشتر برای مشاهده سودمند بودن آن در مقابله با علائم وسواس اجباری و اختلالات مشابه نیاز است.
..................................
خبر:  ضرورت راه‌اندازی "آکواریوم دریایی" و توسعه "پژوهشکده ملی اقیانوس شناسی" در بوشهر
رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی پیشنهادهایی را در رابطه با طرح آکواریوم تونل و برنامه ریزی جهت توسعه پژوهشکده ملی اقیانوس شناسی در بوشهر با حمایت پژوهشگاه و استانداری بوشهر ارائه داد.
دکتر ناصر حاجی زاده ذاکر طی دیدار با دکتر مصطفی سالاری، استاندار بوشهر با بیان این که این پژوهشگاه دارای ظرفیت‌های مهمی در حوزه تحقیقات و پژوهش است، اظهار کرد: استان بوشهر با داشتن ساحل زیبا و امکانات مهمی توریستی ظرفیت فراوانی برای راه‌اندازی آکواریوم تونلی دارد.
حاجی زاده ذاکر تصریح کرد: ایجاد طرح راه‌اندازی آکواریوم تونلی نیاز به طراحی، برآورد هزینه و مکان‌یابی دریایی دارد که با تکمیل طرح مطالعاتی آن برای اجرا به مسئولان استان بوشهر ارائه می‌شود.
سالاری، استاندار بوشهر بر حمایت از راه‌اندازی آکواریوم دریایی در بوشهر تاکید کرد و گفت: با توجه به این که این استان دارای جاذبه‌های مهم توریستی ساحلی است، راه‌اندازی آکواریوم دریایی در ساحل بوشهر بر این جذابیت می‌افزاید.
استاندار بوشهر درخصوص تعیین برآورد اعتبار برای این مهم گفت: پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی باید برای اجرای طرح آکواریوم دریایی در بوشهر اقدامات لازم را انجام دهد تا در کوتاه‌ترین زمان بتوان با مشارکت این پژوهشگاه و بخش خصوصی آن را اجرایی کرد.
سالاری با تاکید بر راه‌اندازی پژوهشکده ملی اقیانوس شناسی در بوشهر گفت: برای اجرای طرح‌های آزمایشگاهی این پژوهشکده، امکانات و زیرساخت‌های لازم فراهم است.
وی با اشاره به این که استان بوشهر موقعیت مناسبی برای اجرای طرح‌های این پژوهشگاه است، اظهار کرد: استان بوشهر موقعیت بی‌نظیری برای اجرای طرح‌های دریایی و پژوهش دریایی فراهم کرده که اکنون زیرساخت‌های اجرای طرح‌های مختلف در حال اجرا است.
استاندار بوشهر با بیان این که در حوزه‌های پژوهشی، فناوری و تحقیقاتی طرح‌های گوناگونی تدوین شده است، تصریح کرد: علاوه بر دهکده گردشگری بوشهر، دهکده‌های اداری، دانایی و منطقه خلاق در ساحل شهر بوشهر طراحی و جانمایی شده است.
سالاری در خصوص طراحی دهکده دانایی در بوشهر و استقرار تمامی مراکز آموزش عالی، پژوهشی، تحقیقاتی و کارآفرینی در این دهکده، گفت این منطقه موقعیت بی‌نظیری برای طرح‌های مختلف پژوهشی، دریایی و تحقیقاتی فراهم کرده است.
وی با تاکید بر راه‌اندازی پژوهشکده ملی اقیانوس شناسی در بوشهر افزود: برای اجرای طرح‌های آزمایشگاهی این پژوهشکده امکانات و زیر ساخت‌های لازم فراهم است.

شماره خبر: 22656
تاریخ: یکشنبه 3 خرداد 1394  3:09 PM

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط