• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

GOLDEN NEWS / خبرهای طلایی سه شنبه 2 تیر

ICTPRESS - خبرهای طلایی امروز 2 تیر 94 به اطلاع شما مخاطبان عزیز می رسد.

ICTPRESS گزارش می دهد :

خبر:   ارائه نانودارویی برای افزایش موفقیت پیوند عضو
ICTPRESS - یک شرکت آمریکایی با استفاده از نانوذرات، موفق به ارائه سیستم رهاسازی دارویی جدیدی شده که برای بیماران پیوند عضو بسیار مناسب است.
این داروی حاوی نانوذرات می تواند مانع از پس زدن عضو پیوند خورده توسط بدن بیمار شود، هدف اصلی از ارائه این سیستم دارویی آن است که بتوان میزان پس زدن اندام های کاشته شده در بدن را کاهش داد و عوارض جانبی پیوند اعضاء را به حداقل رساند.
این تیم، نانوحامل راپامسین موسوم به TRaM ساختند که مایسل راپامسین را در بدن رها سازی می کند، این دارو هنگام جراحی قابل استفاده نیست، دلیل آن اثر منفی این دارو روی جراحت و ممانعت از التیام آن است، اما رهاسازی این دارو بسیار مفید است زیرا که به کنترل سیستم دفاعی بدن کمک شایانی می کند.
این دارو مانع از تکثیر سلول های T در بدن می شود که این کار برای عضو پیوند خورده بسیار ضروری و مفید است به طوری که به بیمار کمک می کند تا در مقابل پیوند عضو عکس العمل منفی نداشته باشد.
این شرکت تا کنون سه پتنت برای این فناوری به ثبت رسانده است، اجرای فاز اول آزمون درمانی، به عنوان یک داروی تزریقی به اندام دهنده، به مدت دو سال پیش بینی شده است، اگر نتایج این آزمون موفقیت آمیز باشد آنگاه آزمون های بالینی به عنوان سیستم رهاسازی دارویی (نه داروی تزریقی) آغاز خواهد شد که این فاز نیز 7 تا 10 سال طول خواهد کشید.
..........................
خبر:  هشدار جدی دانشمندان، زمین وارد ششمین انقراض تاریخی می‌شود!
تیمی از دانشمندان مدعی‌ هستند زمین در حال ورود به ششمین انقراض خود در طول تاریخ است و حیات بشر به شدت تهدید می‌شود.
با انقراض گونه‌های مختلف، انسان خدمات زیست‌بوم آن‌ها را درحالی از دست می‌دهد که برای ادامه حیات به این گونه‌ها متکی است، بنابراین با ناپدیدشدن آن‌ها، بقای انسان نیز تا حد زیادی آسیب‌پذیر شده است.
پائول اهرلیش، استاد مطالعات جمعیتی در زیست‌شناسی و محقق ارشد موسسه محیط زیست استنفورد وودز در امریکا، در مقاله ارائه‌شده، به سوابق فسیلی گونه‌های مهره‌داران و فراوانی داده‌های منابع دیگر رجوع کرده و آن‌ها را برای تعیین سرعت انقراض خط پایه برای بازه‌های زمانی که انقراض انبوهی در آن‌ها وجود نداشته، ترکیب کرده است.
محققان با استفاده از این خط پایه توانستند سرعت کنونی انقراض مهره‌داران را تا 114 برابر بزرگ‌تر از خط پایه پیش‌بینی کنند.
بر اساس اعلام کنوانسیون طبیعت، در این نقطه تقریبا 41 درصد گونه‌های دوزیست و 26 درصد گونه‌های پستاندار در معرض خطر جدی انقراض قرار دارند. سرعت انقراض در حال حاضر از زمان انقراض کرتاسه پالئوژن در 66 میلیون سال پیش، در بالاترین نقطه خود قرار دارد.
نویسندگان این مقاله بر این باورند که یافته‌هایشان محافظه‌کارانه بوده و واقعیت امر بسیار بدتر از این حرف‌ها است. در میان عوامل اصلی سرعت انقراض ششم می‌توان به نابودی زیستگاه‌های طبیعی حیوانات توسط بشر و انتشارات کربن و تغییرات آب‌وهوایی ناشی از آن اشاره کرد.
به گفته اهرلیش و همکارانش، با این حال هنوز امیدی وجود دارد و برای جلوگیری از پیامدهای جبران‌ناپذیر باید حفاظت از زیستگاه‌ها و حیات وحشی جامعی را انجام داد.
جزئیات این مقاله با عنوان Accelerated modern human–induced species losses: Entering the sixth mass extinction در مجله Science Advances ارائه شده است.
..........................
خبر:  ساخت پوششی برای نامرئی کردن اجسام کوچک
محققان آلمانی موفق به تولید لباسی شدند که می‌تواند اجسام را پنهان کند.
این جامه به گونه‌ای طراحی شده که تنها اجسام کوچک را پنهان می‌کند. پژوهشگران موفق به ساخت لباسی نامرئی شدند که می‌تواند اجسام کوچک را از دیده شدن حفظ کند. این لباس قادر به مخفی کردن انسان نیست.
همه انسان‌ها دوست دارند که با استفاده از یک لباس یا پارچه بتوانند خود را مخفی کنند اما ما محدود به قوانین فیزیک هستیم. یافته اخیر محققان نشان می‌دهد که ساخت چنین ابزاری دور از دسترس نیست. پژوهشگران آلمانی مؤسسه فناوری کارلسرو موفق به ساخت پارچه‌ای شدند که می‌تواند اجسام کوچک را از دید انسان مخفی کند.
برای ساخت چنین پارچه‌ای باید بتوان مسیر نور را منحرف کرد به طوری که نور بتواند جسم را دور بزند. در این پروژه محققان موفق به تغییر اندکی در مسیر نور شدند بنابراین می‌توان اجسام کوچک را از دیده شدن حفظ کرد.
محققان در این پروژه از پراش نور استفاده کردند که موجب می‌شود سرعت توزیع نور هنگام عبور از یک محیط کاهش یابد. با این کار، نور می‌تواند مسیر طولانی‌تری در اطراف جسم طی کند. در این پژوهش، جسم مورد نظر که قرار است پنهان شود، درون یک سیلندر فلزی توخالی قرار می‌گیرد سیلندری که دارای پوششی از رنگ آکریلیک است. این پوشش قادر به انعکاس نور است. این لوله درون پلی‌دی‌متیل‌سیکلوزان قرار دارد که خود با استفاده از نانوذرات دی‌اکسید تیتانیوم تقویت شده است. کل این ساختار قادر است نور را پخش کند.
رابرت چیتنی، از محققان این پروژه، می‌گوید: "این پوشش دارای این مزیت است که سرعت انتشار نور در آن بسیار پایین است. با کاهش سرعت نور در هر کجا و افزایش مجدد آن، می‌توان مسیر حرکت نور را افزایش داد و جسم را پنهان کرد. اگر میانگین زمانی که طول می‌کشد نور از میان بلوک پلی دی‌متیل‌سیکلوکسان عبور کند به شکل مناسبی متناسب با زمان عبور نور از میان پوشش باشد، آنگاه هر آنچه در میان آن باشد از دیده پنهان خواهد شد."
..........................
خبر:  توزیع برق ذخیره شده در ابرخازن گرافنی در شبکه مصرف خانگی
شرکت سان والت انرژی با امضاء تفاهم‌نامه همکاری قصد دارد برق تولید شده توسط ادوات خورشیدی شرکت ادیسون پاور را با استفاده از ابرخازن گرافنی خود به ایالت آلبرتا در کانادا توزیع کند.
سان والت انرژی اعلام کرد، تفاهم‌نامه‌ای با شرکت ادیسون پاور برای فروش انرژی به امضاء رسانده است. قرار است بازار آلبرتا اولین بازار برای فروش باشد و سپس بازارهای دیگری نیز به این لیست اضافه شود.
گری موناگان، از مدیران سان‌والت، می‌گوید: "ادیسون شرکت خوشنامی در آمریکای شمالی است. با معرفی ادیسون پاور به بازار آلبرتا در واقع فرآیند معرفی فناوری ذخیره‌سازی ابرخازن گرافنی به این بازار انجام خواهد شد. این ابرخازن برای پایداری شبکه برق انجام خواهد شد."
سان‌والت از طریق یکی از شرکت‌های تابعه خود اقدام به فروش برق می‌کند. این شرکت همکاری نزدیکی با ادیسون دارد تا برنامه خرده‌فروشی انرژی را اجرا کند. در این مسیر، سان‌والت از راهبردی منحصر به فرد استفاده می‌کند تا مصرف‌کنندگان در آلبرتا از این راهبرد استفاده برده و هیچ یک از رقبا قادر به رقابت با این شرکت نباشند.
به اعتقاد مدیرعامل سان والت، ترکیب انرژی سبز و پاک با ابرخازن گرافنی برای اولین بار در آلبرتا اجرا می‌شود که این فرصت را برای نواحی دیگر برای بهره‌گیری از این فناوری ایجاد می‌کند. هزینه این فناوری اندکی بیشتر از فناوری‌های دیگر است اما حسن آن در پاک بودن است.
سان‌والت از فناوری جدید خود استفاده کرده تا انرژی تولید شده توسط ادیسون پاور را به مصرف‌کنندگان ایالت آلبرتا برساند. ادوات خورشیدی و فناوری ابرخازن گرافنی موجب شده تا مصرف‌کنندگان خانگی دیگر نیاز به شبکه برق رسانی نداشته باشند. در این فناوری از کربن استفاده شده و برخلاف باتری‌های لیتیمی یا کادمیمی خطری برای محیط زیست نداشته و قابل نصب در منزل است.
این سیستم جدید به سرعت شارژ شده و می‌تواند تأثیر به سزایی روی صنعت خودرو برقی و شبکه‌های برق رسانی داشته باشد. خودروهای برقی با استفاده از این فناوری در مدت زمان بسیار کوتاهی شارژ می‌شوند.
..........................
خبر:  حل معمای علمی پس از 30 سال/ محققان پروتئین‌ها را به حرکت درآوردند ‌
محققان دانشگاه علوم و بهداشت اورگان، پروتئین‌ها را به حرکت درآوردند.
محققان از گذشته بر این باور بودند که پروتئین‌ها برای انجام فعالیت‌های خاص حرکت کرده و تغییر شکل دارند و اکنون دانشمندان دانشگاه اورگان توانسته‌اند چگونگی این حرکت و تغییر شکل را شناسایی کرده و شکاف 30 ساله در دانش علمی را پر کنند.
تحقیقات جدید محققان دانشگاه اورگان نیز نشان داده است که چگونه پروتئین‌ها در هنگام انجام فعالیتی خاص تغییر شکل می‌دهند. نتایج این بررسی در تعیین علل مولکولی بیماری‌های انسانی مفید بوده و منجر به کشف روش‌های درمانی موثر در این مورد شده است.
محققان در گذشته ساختار پروتئین‌ها را با کمک کریستالوگرافی(روشی برای ثبت تصاویر مولکول) مشاهده می‌کردند.
آنها برای درک عملکرد طبیعی پروتئین‌ها نیاز به تصاویر پویا داشتند و از روش‌های موثر در این مورد، طیف‌سنجی رزونانس هسته‌ای (NMR) بود که فقط برای یک درصد از پروتئین‌ها کاربرد داشت، چون بسیاری از پروتئین‌ها بزرگ، پیچیده و نامحلول هستند. اما با استفاده از روش جدید محققان توانستند این حرکت را بررسی کنند.
آن‌ها یک روش رایانه‌ای را طراحی کردند که به دو تصویر متفاوت از یک ساختار پروتئین که توسط کریستالوگرافی ثبت شده بود، می‌نگریست و نقاط داغ انعطاف‌پذیری را شناسایی می‌کرد. محققان با انجام این کار توانستند این فرضیه را که پروتئین‌ها از طیف‌های مختلف حرکتی کارآمد استفاده می‌کنند، با موفقیت تائید کنند.
دانشمندان با درک ارتقاء یافته از مکانیک حرکت، می‌توانند تحلیل بهتری از تغییرات پروتئین‌ها در زمان تعامل با مولکول‌های دیگر و تنظیم عملکرد سلول ارائه کنند.
مایکل چاپمن، استاد بیوشیمی و زیست‌شناسی مولکولی دانشکده پزشکی دانشگاه اورگان اظهار کرد: بیش از 30 سال است که کتاب‌های درسی زیست‌شناسی دانشجویان پزشکی حاوی تصاویر استاتیک از ساختار بیش از 100هزار پروتئین است. این تحقیق یک گام رو به جلو برای حیات بخشیدن به برخی از این تصاویر با درک حرکات دخیل در چگونگی کاتالیز کردن واکنش‌ها توسط پروتئین‌ها یا تنظیم فرآیندهای زیستی بشمار می‌رود.
یافته‌های این بررسی در مجله Structure منتشر شده است.
..........................
خبر:  کاهش خطر تصادفات جاده‌ای با کامیون شفاف
شرکت سامسونگ دوربین‌هایی را روی جلوی یک کامیون‌ و همچنین نمایشگرهایی را درپشت آن نصب کرده تا به رانندگان خودروهای عقبی امکان داشتن نمایی واضح از سمت جاده پیش روی کامیون را بدهد.
در هنگام رانندگی در جاده‌ها و زمانی که راننده خودروها تلاش می‌کنند از کنار تریلی‌ها سبقت بگیرند، این امکان وجود دارد که خودرویی از رو به رو به آن‌ها نزدیک شده و خطر تصادف را به وجود آورد.
به منظور حل این مشکل، نمونه اولیه سیستم ویدئویی موجود سامسونگ روی "کامیون ایمنی" (Safety Truck) مجهز به دوربینی برای شکار نمایی از جاده پیش‌روی کامیون است.
به جای ارسال بی‌سیم فیلمی زنده به یک صفحه ال‌سی‌دی شفاف موجود در خودروی تریلی، فناوری سامسونگ فیلم پیوسته جاده پیش‌ روی کامیون را به نمایشگرهای خارجی نصب‌شده روی عقب کامیون مخابره می‌کند.
این نما هم در شب و هم در روز ارائه می‌شود و پتانسیل کاهش قابل‌توجه تصادفات جاده‌ای را دارد.
این فناوری همچنین به رانندگان تریلی اطلاعاتی را درباره خطرات جاده‌ پیش رو برای واکنش به موقع مناسب آن‌ها مخابره می‌کند.
پس از آزمایشات گسترده نمونه اولیه این فناوری در آرژانتین، سامسونگ قابلیت آن را تایید کرده است. با این حال، این شرکت طرح‌هایی را برای آزمایشات بیشتر در دست دارد تا بتواند از آن در بزرگراه‌ها استفاده کند.
هنوز درباره زمان دسترس‌پذیری این فناوری یا بهای آن گزارشی مخابره نشده است.
..........................
خبر:  پهپادی با قابلیت پرواز به سبک مرد عنکبوتی
نسل جدیدی از پهپادها ساخته شده که به جهت ساختار نسبتا متفاوت، حرکت شناور روان تری در آسمان داشته و در نتیجه ویدئوهایی که به وسیله آن تهیه می شود جذابیت به مراتب بیشتری دارند.
در حال حاضر پهپادهای غیرنظامی متنوعی در سراسر جهان تولید می شود که بسیاری از آنها صرفا برای تهیه تصاویر ویدئویی و تولید نماهایی از فیلمهای سینمایی به کار گرفته می شوند اما پرواز این سیستمهای هوایی همواره به دور از انعطاف و به نوعی "ربات گونه" است.
اکنون فناوری جدیدی موسوم به BlackOps tricopter توسط محققان ژاپنی ارایه شده که وضعیت پروازی آن بیشتر از آنکه شبیه ربات باشد به پرواز انعطاف پذیر مرد عنکبوتی شباهت دارد.
این پهپاد جدید که توسط شرکت دانش بنیان RcRebel تولید شده به جای چهار ملخ دارای سه ملخ و موتور متصل به هر یک از آنهاست که به دلیل زاویه ای که نسبت به یکدیگر روی اسکلت سبک پهپاد نصب شده اند پرواز آن را در آسمان به مراتب روان تر و با انعطاف بیشتری همراه می سازد.
پهپاد جدید محققان ژاپنی به یک دم نیز مجهز است که با استفاده از آن، انحراف و تغییر مسیر ناگهانی پهپاد در سرعتهای بالا روانتر از مدلهای قبلی صورت می گیرد.
ساختار کلی این سیستم جدید پروازی به گونه ای است که حرکات آن در آسمان مانند مانور نمایشی هواپیمایی است که خلبان آن دیوانه وار صعود کرده و سپس سقوط آزاد را تجربه می کند.
این پهپاد جدید با هر بار شارژ کامل باتری لیتیوم پلیمری خود تا ۲۵ دقیقه پرواز مستمر دارد. این قابلیت ارزشمند صرفا به آن دلیل است که به جای چهار موتور، تنها سه موتور در آن نیروی الکتریکی مصرف می کنند.
..........................
خبر:  دستکش رباتیک برای بهبود کیفیت زندگی کم توانان حرکتی
برای آن دسته از کم توانانی که در استفاده از دستانشان برای انجام کارهای ساده مشکل دارند ساخت دستکش رباتیکی نرم توسط محققان دانشگاه هاروارد خبر خوشحال کننده ای است.
این محققان دستکش رباتیکی منحصربه فردی ساختند که افراد کم توان با در دست کردن آن می توانند مجموعه ای از حرکات محدود را به راحتی انجام دهند، کارهایی نظیر برداشتن اجسام سبک و جابجایی آنها.
این وسیله می تواند کمک حال مناسبی برای حداقل ۶.۸ میلیون کم توان حرکتی در آمریکا و احتمالا ده ها میلیون تن دیگر در سراسر جهان باشد که برای جابجایی اجسام کوچک و انجام کارهای ساده روزمره با مشکل مواجه هستند.
تاکنون این فناوری جدید روی ۹ بیمار مبتلا به ALS، تحلیل عضلانی، جراحتهای ناحیه ستون فقرات و نخاع و همچنین بیمارانی که دچار سکته مغزی شدند با موفقیت آزمایش شده است.
هدف از ارائه این دستکش پیشرفته کمک به افرادی عنوان شده که ناتوانی آنها در انجام حرکات ساده جریان طبیعی زندگی را برایشان مختل کرده است.
پیش بینی می شود این فناوری جدید در عرض سه سال و با انجام اصلاحات نهایی به مرحله تولید اولیه و انبوه برسد.
در ساختار این دستکش که دارای مفاصل کوچکی برای خم شدن انگشتان است از سیلیکن استفاده شده تا نه تنها وزن آن بسیار اندک باشد بلکه کیفیت عملکرد آن نیز در سطح قابل قبولی باشد.
..........................
خبر:  اسلحه مایکروویوی روسها به جنگ پهپادها می‌رود
محققان روسی موفق به ساخت اسلحه ای شدند که پهپادها را مورد هدف قرار می دهد تا قادر به ادامه ماموریت های خود نباشند.
محققان روسی موفق به ساخت اسلحه مایکرویوی شده اند که از برد ۶ مایلی و پوشش ۳۶۰ درجه ای برخوردار است. شلیک این اسلحه با انفجار یا سرنگون شدن پهپاد همراه نخواهد بود بلکه عملکرد تجهیزات الکترونیکی پهپادها را با اختلال و مشکل مواجه می کند.
پهپادها، دارای کاربردهای فراوانی هستند که از میان آنها می توان کاربردهای نظامی را نام برد. این هواپیماهای بدون سرنشین از قابلیت عکس برداری و اطلاع پیدا کردن از مواضع دشمن برخوردارند که می توانند در ماموریت های شناسایی کاربرد داشته باشند. این هواپیماها به دلیل اینکه بی صدا پرواز می کنند و توجه کسی را به خود جلب نمی کنند، می توانند خطرات بسیاری را به دنبال داشته باشند.
سیستم های بسیاری وجود دارند که می توانند علیه پهپادها بتازند از میان آنها می توان به سیستم های ضدهوایی یا پرتاب موشک را نام برد. اما استفاده از چنین سیستم هایی برای از بین بردن یک پهپاد کمی دور از انتظار است، اکنون روسیه از ساخت اسلحه مایکرویو متفاوتی خبر داده که می تواند عملکرد پهپادها را با شلیک خود مختل کند. با شلیک گلوله از سوی این اسلحه، سیستم ضبط و دوربین پهپاد از کار می افتد تا ساده تر بتوان به رهگیری آن پرداخت.
این موضوع در حالی است که روسیه اولین کشوری است که از چنین اسلحه ای برای مهار فعالیت پهپادها برخوردار شده و امریکا نیز اخباری مبنی بر ساخت چنین اسلحه ای را اعلام کرده است.
..........................
خبر:  کشف کرم‌هایی که مغناطیس زمین را درک می‌کنند
محققان امریکایی برای اولین بار در دنیا موفق به کشف جانداری شدند که میدان مغناطیس زمین را درک و مسیر خود را با کمک آن پیدا می کند.
گروهی از محققان دانشگاه تگزاس امریکا موفق به کشف کرمی شدند که قادر به درک میدان مغناطیس زمین است. محققان می دانستند که برخی از حیوانات برای حرکت خود روی زمین از میدان مغناطیسی استفاده و با لمس و درک این میدان مسیر خود را پیدا می کنند.
اکنون محققان اولین جانداری که قادر به درک مغناطیس زمین است را کشف کردند. این جاندار یک کرم است و چنین قابلیتی از مغز این کرم نشات می گیرد. عملکرد مغزی این جاندار همانند یک آنتن یا سنسور است که مسیر صحیح را پیش روی کرم ها قرار می دهد. اما چگونگی عملکرد این فرایند را می توان در ساختاری نورونی با نام  AFD دانست که در مغز کرم های گرد وجود دارد.
کرم های گرد از این آنتن و راهنما که در اندازه نانو است برای حرکت و پیدا کردن مسیر خود روی زمین استفاده می کنند.
پرفسور  Jon Pierce-Shimomura استاد علوم مغز و اعصاب تگزاس در این رابطه گفت: "ما موفق شدیم تا اولین مکانسیم مغناطیسی در حیوانات را کشف کنیم، از مدت ها پیش محققان می دانستند که حیوانات دارای چنین مکانیسمی هستند اما کسی تاکنون آن را کشف نکرده بود اکنون می دانیم که کرم های گرد دارای چنین مکانیسمی هستند اما تحقیقات برای کشف سایر جاندارانی که از چنین مکانیسمی برخوردارند، ادامه دارد."
این موضوع که کرم ها قادر به درک میدان مغناطیس زمین هستند بسیار عجیب و دور از انتظار بود. نتایج این تحقیق به محققان اجازه داد تا چگونگی فعال شدن این نورون توسط میدان مغناطیسی زمین را مشاهده کنند.
محققان معتقدند، ساختار مغزی بسیاری از حیوانات شبیه به یکدیگر است در نتیجه می توان گفت بسیاری از جانداران مانند پروانه ها یا لاک پشت های دریایی نیز دارای چنین مکانیسمی هستند.

شماره خبر: 23284
تاریخ: سه شنبه 2 تیر 1394  5:26 PM

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط