• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

يك محقق موفق به کاهش زمان تحلیل الکترومغناطیسی ساختارهای مبتنی بر گرافین شد

ICTPRESS - پژوهشگر دانشگاه صنعتی شریف با ارائه یک شرط مرزی تقریبی نوین برای میدان مغناطیسی، موفق به کاهش چشمگیر (چند صد برابری) زمان مورد نیاز برای تحلیل الکترومغناطیسی ساختارهای متناوب مبتنی بر گرافین شد.

به گزارش ICTPRESS ، گرافین ساختاری با ضخامت یک اتم (یعنی چند دهم نانومتر) است که دارای خواص الکترونیکی و نوری منحصربفردی است. ویژگی خاصی از گرافین که در ساختارهای مورد بررسی این تحقیقات استفاده می‌شود، قابلیت آن در هدایت پلاسمون-پولاریتون‌های سطحی بویژه در فرکانس‌های تراهرتز است.
به نوشته سایت نانو، دکتر امین خواصی، استادیار گرایش مخابرات نوری دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف و محقق این طرح در مورد این تحقیقات گفت: در این کار به ارائه راهکاری برای تحلیل سریع آرایه‌های متناوب از نوارهای گرافین پرداخته‌ایم. تحلیل این آرایه‌ها به کمک روش‌های مبتنی بر بسط فوریه تا حدی کند است.
در این مقاله به ارائه روشی می‌پردازیم که می‌تواند زمان لازم برای تحلیل این ساختارها را تا چندصد برابر کاهش دهد.
این محقق، در این کار سرعت همگرایی روش FMM) Fourier Modal Method) را در تحلیل آرایه‌های متشکل از نوارهای گرافینی افزایش داده است. لازم به ذکر است FMM یکی از متداول‌ترین روش‌ها برای تحلیل ساختارهای نوری است.
خواصی، در راستای افزایش سرعت همگرایی روش FMM، ابتدا به بررسی دلیل کندی FMM در تحلیل آرایه نوارهای گرافین پرداخته است.
وی در این مورد گفت: در تحلیل الکترومغناطیسی ساختارهای گرافینی، بهتر است گرافین را که ضخامتی در حد چند دهم نانومتر دارد، به عنوان یک سطح با هدایت سطحی مشخص در نظر بگیریم. بنابراین در آرایه نوارهای گرافین مقدار این هدایت سطحی در جاهایی که گرافین حضور ندارد، برابر صفر است. از طرفی در روش FMM به منظور افزایش سرعت همگرایی، لازم است معکوس تابع هدایت سطحی را بسط فوریه بدهیم، ولی به دلیل صفر شدن این تابع در برخی از نقاط (جاهایی که گرافین حضور ندارد) امکان معکوس کردن تابع وجود ندارد.
وی در مورد ارائه راه حل برای رفع این مشکل گفت: در این تحقیق ما موفق به ارائه راه حلی برای رفع این مشکل شدیم، به این ترتیب که بجای استفاده از شرایط مرزی مرسوم میدان مغناطیسی مماسی، یک شرط مرزی تقریبی نوین پیشنهاد دادیم که به کمک آن امکان بسط فوریه معکوس تابع هدایت سطحی فراهم شد.
در این شرط مرزی فرض کرده‌ایم که ضخامت مرز مقداری غیر صفر و در حد چند نانومتر دارد. سپس قانون آمپر را به این مرز با ضخامت غیر صفر اعمال کردیم.
محقق طرح تصریح کرد: آرایه‌های متناوب از گرافین می‌توانند در ساخت ادوات نوری مختلف از قبیل حسگرهای نوری، جاذب کامل نور، لنزهای با قدرت تفکیک فراتر از حد پراش و فرامواد تراهرتز کاربرد داشته باشند.
طبعا داشتن ابزاری سریع برای تحلیل این ساختارها از ضروریات طراحی چنین ادواتی است.
وی با اشاره به امکان ادامه تحقیقات در این زمینه گفت: با توجه به پتانسیل‌های موجود به مطالعه خود روی این ساختارها ادامه می‌دهیم و در نتایج اخیر تحقیقات خود نیز نشان داده‌ایم که چنین ساختاری می‌تواند نقش یک عنصر مدار الکتریکی را ایفا کند و مشخصات این عنصر را نیز استخراج کرده‌ایم.
در ادامه تلاش خواهیم کرد که انواع ادوات نوری را به کمک این ساختار طراحی کنیم.
نتایج این کار تحقیقاتی توسط دکتر امین خواصی در مجله Optics Letters منتشر شده است.

شماره خبر: 17627
تاریخ: دوشنبه 5 اسفند 1392  10:34 AM

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط