• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

معروف ترین ربات‌های انسان نما

1723182ICTPRESS - ربات های انسان نما یکی از پیشرفته ترین و در عین حال جذاب ترین نوع ربات ها محسوب می شوند که در سال های اخیر توجه محققان بسیاری را به خود جلب کرده اند.

به گزارش ICTPRESS ، در دهه های اخیر، کشورهای مختلف به ساخت و تولید روبات های متفاوتی روی آورده اند که گاهی اوقات مانند ساخت ربات های انسان نما در عین جذابیت اما یکی از سخت ترین شاخه های ساخت روبات محسوب می شوند. ربات های انسان نما به روبات هایی گفته می شوند که دارای شباهت های بسیاری با انسان ها هستند، آنها دارای سر، دو بازو، چشم، پا و ... هستند. ربات های انسان نما به سنسورها و همینطور الگوهای خاص و پیچیده ای مجهز شده اند تا بتوانند رفتارهای انسانی مانند دیدن، شنیدن، صحبت کردن و حتی یادگیری را از انسان ها تقلید کنند.
* ربات راهنما در فروشگاه ها


 

 

 

ژاپن را به جرات می توان جزو سردمداران استفاده از ربات ها در زندگی مدرن امروزی دانست. در دهه های اخیر، ژاپنی ها میزبان ربات ها در مکان های مختلفی از جمله، منازل، بیمارستان،گارسون های رستوران ها یا نگهبانان ساختمان ها و ... بوده اند. ربات های انسان نما با نام " Aiko Chihara" به فروشگاه های ژاپنی وارد شده اند تا این کشور همچنان سردمدار ورود ربات ها به بخش های مختلف زندگی ژاپنی ها باشد.
این ربات کاملا شبیه یک انسان بوده و می تواند با حرکت دادن اجزای صورت یا سر و صحبت کردن تعامل خوبی را با انسان ها برقرار کند. این ربات مسلط به زبان ژاپنی و انگیسی است تا بتواند ساده تر با اطرافیانش ارتباط برقرار کند.
* رباتی با پوششی شبیه پوست انسان


 

 

 

Han نه تنها می تواند افراد را شناسایی کند بلکه می تواند جنسیت و سن آنها را نیز تشخیص دهد و نیز بفهمد که آنها خوشحال هستند یا غمگین. سازندگان کره ای این ربات می گویند ربات آنها می تواند در هتل ها و سایر مراکزی که به مشتریان سرویس می دهند، به کار گرفته شود. این ربات انسان نما تنها از یک سر تشکیل شده و می تواند از طریق سیم هایی که به مغزش وارد شده، ببیند. چهره این ربات با پوشش لاستیکی شبیه به پوست انسان پوشانده شده تا این ربات بیش از پیش شبیه یک انسان باشد.
*ربات‌های معلم


 

 

 

محققان ژاپنی از ربات معلمی رونمایی کرده اند که می تواند همانند یک معلم، آموزش و تربیت کودکان را برعهده بگیرد. ربات معلم حاصل تلاش محققان دانشگاه ازاکای ژاپن و شرکت چینی "صنعت شانگهای شینگ‌کینگ" است. از قابلیت های روبات معلم می توان به برقراری ارتباط با مخاطبان، صحبت کردن، چشمک زدن، خندیدن یا حتی دست دادن با دیگران را نام برد.
*ربات اطللس


 

 

 

ربات اطلس (Atlas) توسط محققان آژانس پروژه های تحقیقات پیشرفته دفاعی آمریکا (DARPA) طراحی و ساخته شده است و به عقیده بسیاری از کارشناسان به جهت آنکه بدون نیاز به کابل های دست و پاگیر ایمنی می تواند راه برود در زمره یکی از مدرن ترین فناوری های رباتیک عصر حاضر به شمار می آید.
این روبات ۱ متر و ۸۸ سانتیمتر قد و ۱۵۶.۵ کیلوگرم وزن دارد. هدف از طراحی این سازه رباتیکی آزمودن توانایی بشر برای طراحی و ساخت ربات هایی است که قابلیت امدادرسانی به آسیب دیدگان در مواقع بحرانی نظیر زمین لرزه را داشته باشند.
در نسخه جدید ربات اطلس حدود ۷۵ درصد از قطعات با نمونه های پیشرفته جایگزین شده و جالب اینکه تنها پاها از نسخه قبلی همچنان پابرجا مانده است.
* ربات آسیمو


 

 

 

سخن به میان آوردن از ربات های انسان نما بدون اشاره به آسیمو غیر ممکن است، زیرا اولین روباتی محسوب می شود که تصورات ما از اینگونه ماشین ها را به واقعیت نزدیک تر نموده است. آسیمو که نامش برگرفته از نوآوری در جنب و جوش (Innovative MObility) است، قدش تنها ۹۱.۴ سانتی متر است. آسیمو می تواند به فرمان های صوتی پاسخ داده و سر خودش را به سمت سر و صداهای ایجاد شده در اطرافش بچرخاند. ژست حرکتی دست دادن را شناسایی و آن را شبیه سازی نماید، از محیط اطرافش نقشه تهیه کرده و دیگران را برای رسیدن به نقطه مورد نظر در این محیط هدایت کند.
* ربات نائو


 

 

 

نائو رباتی ست که با فسلفه ای مشابه آسیمو پدید آمده است، سخن گفتن، راه رفتن، کنترل دقیق روی اعمال از جمله توانایی هایش محسوب می گردند. تفاوت اصلی نائو با نسخه  مشابه خود یعنی آسیمو در این است که تلاش شده این ربات بسیار کوچک تر طراحی شود تا قابل توسعه و ارزان تر باشد. از نائو برای آموزش رفتارهای اجتماعی به کودکان و برخی موارد آموزشی دیگر استفاده می شود.
ربات ژنویید


 

 

 

ایشیگورو ربات های تأثیرگذاری طی سال های  اخیر ساخته است. جدیدترین ربات وی " ژنویید " نام داشته است. ایشیگورو معتقد است که می تواند از  ژنویید برای ارائه سخنرانی به جای خودش استفاده کرده و مردم به سادگی می توانند این ربات انسان نما را به عنوان بدن وی بپذیرند.
این محقق رباتیک، روبات دیگری شبیه به ژنویید ساخته است که شبیه یک ربات انسان نمای زن لباس پوشیده و در پشت ویترین لباس فروشی ها به نمایش گذاشته است. این ربات به قدری محبوب بود که تمام لباس هایی که برای تبلیغ بر تن این ربات می کردند به سرعت فروش می رفت.

شماره خبر: 22777
تاریخ: شنبه 9 خرداد 1394  10:41 AM

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط