• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

شرکت زيرساخت پروژه هاي فيبر نوري در کشور را تشريح کرد

ICTPRESS - شبکه فيبر نوري، زيرساخت اصلي شبکه انتقال کشور است، به همين دليل طي سال هاي اخير پروژه هاي فيبر نوري

زيادي براي تامين نياز ارتباطات مخابراتي (تلفن ثابت - همراه -ديتا و ...) اجرا شده است.
به گزارش ICTPRESS، شرکت ارتباطات زيرساخت در گزارشي به بررسي تاريخچه فيبر نوري در ايران و جهان پرداخت و اقدامات انجام شده در زمينه توسعه شبکه فيبر نوري را از آغاز، تاکنون تشريح کرد.
** تاريخچه استفاده از نور
استفاده از نور بعنوان وسيله اي براي ارتباط، پديده جديدي نيست. بشر اوليه از نور براي ارسال پيام استفاده مي کرد و با فرستادن علائم بصورت دود که خود نوعي ارتباط نوري بود مقاصد خاصي را به ديگران ابراز مي کرد.
تا مدت ها دود تنها وسيله ارتباطي ميان افراد قبايل دور از هم بشمار مي رفت. بشر پس از مدتي دريافت که از نور مي توان براي فرستادن پيام و رمز از طربق فانوس هاي دريائي نيز بهره بگيرد. تجربيات اوليه و ابتدايي بشر در قرون بعد بصورت پيشرفته تري بکار گرفته شد.
براي برقراري ارتباط و انتقال پيام، وجود فرستنده و گيرنده و محيط انتشار ضروري است. در سيستم هاي مخابراتي کابل بعنوان يکي از محيط هاي انتشار و انتقال اطلاعات از فرستنده به گيرنده بکار مي رود.
بشر از مدت ها پيش فکر استفاده از کابل هاي ديگر بجاي کابل فلزي را در سر مي پروراند و براي جايگزيني سيستم کم هزينه اما داراي کيفيت بهتر و کاربرد بيشتر "شيشه و نور" را براي ارسال اطلاعات، راه حل منطقي و مناسبي يافت و در نهايت الياف نوري را مناسب تر از کابل هاي فلزي تشخيص داد.
اولين کساني که در قرون اخير به فکر استفاده از نور افتادند، انتشار نور را در جو زمين تجربه
کردند. اما وجود موانع مختلف نظير گردوخاک، دود، برف، باران، مه و غيره انتشار اطلاعات نوري
در جو را با مشکل مواجه ساخت.
بعدها استفاده از لوله و کانال براي هدايت نور مطرح گرديد. نور در داخل اين کانال ها بوسيله
آينه ها و عدسي ها هدايت مي شد، اما از آنجا که تنظيم اين آينه ها و عدسي ها کار بسيار مشکلي بود اين کارها هم غير عملي تشخيص داده شد و مطرود ماند.
"کاکو" و "کوکهام" انگليسي براي اولين بار استفاده از شيشه را بعنوان محيط انتشار مطرح ساختند، آنان مبناي کار خود را بر آن گذاشتند که به سرعتي حدود 100 مگابيت بر ثانيه و بيشتر بر روي محيط هاي انتشار شيشه دست يابند.
اين سرعت انتقال با تضعيف زياد انرژي همراه بود. اين دو محقق انگليسي، کاهش انرژي را تا آنجا مي پذيرفتند که کمتر از 20 سي بل نباشد، اگرچه آنها در رسيدن به هدف خود ناکام ماندند، اما شرکت آمريکائي (کورنينگ گلس) به اين هدف دست يافت. در اوايل سال 1960 ميلادي با اختراع اشعه ليزر ارتباطات فيبر نوري ممکن شد.
بنحوي که طرح يک منبع نوري تعديل شده که بتواند اطلاعات را انتقال دهد ارائه شد. در سال 1966 ميلادي، دانشمندان در اين نظريه که نور در الياف شيشه اي هدايت مي شود پيشرفت کردند که حاصل آن از کابل هاي معمولي بسيار سودمندتر بود. چرا که فيبر نوري بسيار سبک تر و ارزانتر از کابل مسي است و در عين حال ظرفيت انتقالي تا چندين هزار برابر کابل مسي دارد.
توسعه فناوري فيبر نوري از سال 1980 ميلادي به بعد باعث شد که همواره مخابرات نوري بعنوان يک انتخاب مناسب مطرح باشد. تا سال 1985 ميلادي در دنيا نزديک به 2 ميليون کيلومتر کابل نوري نصب شده و مورد بهره برداري قرار گرفت.
** فيبر نوري در ايران
اولين فيبر نوري بين شهري بطول 54 کيلومتر بين تهران و کرج در سال 1368 اجرا شد و در ادامه آن طرح فيبر نوري چهار مسير با طول 516 کيلومتر در مسيرهاي تهران - ساوه، تهران - گرمسار - تهران - قزوين و ارتباط بين ساختمان ميدان امام خميني و مجتمع مخابراتي انقلاب اسلامي به اجرا گذاشته شد.
بخشي از شبکه اصلي فيبر نوري بالغ بر 2 هزار و 130 کيلومتر مربوط به پروژه فيبر نوري بين المللي TAE است که با نصب و راه اندازي اين پروژه، آسيا و اروپا از طبق کابل نوري به يکديگر متصل شده اند و ايران در اين مسير يکي از مهمترين مراکز ترانزيت مخابراتي است.
در اينجا مي توان به نصب و راه اندازي پروژه فيبر نوري TAE داخل کشور از باجگيران تا مرز بزرگان و نصب و راه اندازي پروژه راديويي TAE و سيستم پشتيبان فيبر نوري در ترکمنستان اشاره کرد.
فن آوري مورد استفاده براي سيستم هاي انتقال SDH است که ظرفيت آن براي تجهيزات راديوئي 155 مگابيت در ثانيه و براي تجهيزات فيبر نوري 622/2 مگابيت در ثانيه است و با به خدمت گرفتن اين فن آوري انتقال هفت هزار و 440 کانال صوتي روي هر زوج تار فيبر نوري امکان پذير خواهد بود.
شايان ذکر است شرکت کابلسازي شهيد قندي از سال 1368 در راستاي خودکفائي صنعتي توليد کابل فيبر نوري را با ظرفيت 40 هزار کيلومتر در سال آغاز کرد.
** مهمترين پروژه هاي فيبر نوري ايران
مهمترين پروژه هاي فيبر نوري در کشور اعم از ارتباطات بين الملل و داخل کشور بشرح ذيل است:
1 - پروژه TAE
پروژه مذکور يک شبکه مخابراتي فيبر نوري ميان کشورهاي اروپائي و آسيائي است که طراحي و اجرا شده است و از شانگهاي چين شروع و در فرانکفورت آلمان خاتمه مي يابد.
اين پروژه علاوه بر تامين ارتباط مخابرات داخل کشورهاي عضو، ارتباط بين المللي کشورهاي عضو را نيز برقرار مي کند.
مسير اصلي که اين پروژه در ايران طي کرده است 2 هزار و 130 کيلومتر است که ورودي آن از مرز بازرگان در آذربايجانغربي و خروجي آن باجگيران در استان خراسان است و از شهرهاي تبريز، زنجان، قزوين، تهران، سمنان، شاهرود، سبزوار و قوچان مي گذرد.
2 - پروژه جاسک - فجيره
اين پروژه در سال 1370 به طول 160 کيلومتر فيبرنوري بين جاسک و فجيره در کشور امارات مورد بهره برداري قرار گرفت و باعث سهولت در امر ارتباطات بين المللي بين ايران و کشورهاي
حوزه خليج فارس شد.
3 - پروژه فيبرنوري برنامه پنج ساله اول، دوم و سوم
در راستاي پيگيري جدي شبکه فيبر نوري بعنوان زيرساخت اصلي شبکه انتقال کشور، برنامه پروژه هاي فيبر نوري در قالب خطوط اصلي، بين الملل، خطوط فرعي و بين مراکز شهري
بمنظور تامين نياز روزافزون ارتباطات مخابراتي (تلفن ثابت - همراه - ديتا و ...) تنظيم شده و در جهت تحقق اهداف قدمهاي موثري برداشته شده است.
بطوري که طي سالهاي برنامه پنج ساله اول حدود يک هزار و 577 کيلومتر فيبر نوري
(خطوط اصلي، خطوط بين الملل و بين مراکز شهري) و در برنامه پنج ساله دوم حدود هفت هزار و 351 کيلومتر (خطوط اصلي و بين مراکز شهري) نصب و راه اندازي شده است.
همچنين در برنامه پنج ساله سوم(83-79) نصب و راه اندازي 17 هزار و 132 کيلومتر فيبر نوري پيش بيني شده بود که با تلاش شبانه روزي پرسنل متخصص شرکت مخابرات ايران تا پايان برنامه ، 16 هزار و 49 کيلومتر آماده بهره برداري شد.
شماره خبر: 3810
تاریخ: چهارشنبه 1 مهر 1388  1:23 PM

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط