• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

مریخ حلقه دار میشود

merikhICTPRESS - جاذبه مریخ در حال اثرگذاری هرچه بیشتر بر قمر معروف آن یعنی Phobos بوده و این جرم فضایی را به سمت خود میکشد که این فرآیند در نهایت به شکل گیری حلقه به دور مریخ منجر خواهد شد.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS،  تحقیقات دانشمندان که در نشریه Nature Geoscience منتشر شده حکایت از آن دارد که همزمان با کشیده شدن تدریجی قمر Phobos به سمت مریخ، ساختار آن نیز آرام آرام از هم فروپاشیده و به مرحله ای میرسد که ذرات سازنده آن در قالب گرد و غبار به فضا برخواسته و در حین نزدیک شدن به مریخ، حلقه ای به دور آن تشکیل میدهند.
البته این اتفاق به این زودی روی نداد و چیزی درحدود ۲۰ تا ۴۰ میلیون سال طول میکشید که سیاره سرخ را هم در زمره سیارات دارای حلقه نظیر زحل قرار دهیم.
تصور میشود حلقه های شکل گرفته به دور زحل نیز در نتیجه همین فرآیند ایجاد شده باشند.
نتایج این مطالعه درحالی منتشر شده است که تنها یک هفته پیش بود که اعلام شد قمر Phobos که هم اکنون در فاصله ۶ هزار کیلومتری مریخ قرار دارد به ازای هر یکصد سال حدود ۱۸۰ سانتیمتر به سطح این سیاره نزدیکتر میشود. برای درک بهتر فاصله این قمر از مریخ تنها کافی است تصور کنیم که فاصله ماه از زمین در حدود ۳۸۴ هزار کیلومتر است.
برخی دانشمندان بر این باورند که قمر Phobos در آینده به مریخ برخورد خواهد کرد اما دانشمندان زیادی این نظریه را رد کرده و با استناد به این واقعیت که ساختار درونی این قمر چندان مستحکم نیست با اطمینان درباره از هم فروپاشیده شدن آن در فضا صحبت میکنند.

شماره خبر: 25815
تاریخ: سه شنبه 3 آذر 1394  11:21 AM

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط