• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

GOLDEN NEWS / خبرهای طلایی یکشنبه 12 خرداد

GoldenLogoICTPRESS - خبرهای طلایی امروز یکشنبه 12 خرداد 98 به اطلاع شما مخاطبان عزیز میرسد.

ICTPRESS گزارش میدهد:

 

 

 

 

خبر: ساخت حسگر بیولوژیکی تشخیص سریع مواد مخدر 

یک استارتاپ داخلی موفق به ساخت حسگر بیولوژیکی برای تشخیص سریع مواد مخدر جامد و مایع بر اساس نانو ذرات اپتیکی شد.

قابلیت انعطاف‌پذیری از یک ماده مخدر به ماده دیگر، همچنین تشخیص مورفین با حساسیت بالا از مزیت‌های این حسگر است و برای مخدرهایی همچون کدئین و سایر مخدرهای صنعتی و سنتی هم کاربرد تشخیصی دارد.

این حسگر می‌تواند مواد مخدری که به شکل گاز یا جامد باشد را نیز تشخیص دهد؛ پایه کار آن بر اساس نانو ذرات اپتیکی است که از خاصیت بالای این ذرات با تغییر و ایجاد نوآوری برای تشخیص مواد استفاده می‌شود.

این حسگر بیولوژیکی برای نخستین بار در مقیاس آزمایشگاهی تولید و تمام تست‌های کاربردی آن نیز با موفقیت انجام شده است.

می‌توان از این حسگر در آزمایشگاه، فرودگاه، زندان و گمرک و تمام مکان‌هایی که امکان ورود و خروج مواد مخدر در آن وجود دارد، استفاده کرد.

همچنین با این حسگر مواد جامد آغشته به مواد مخدر نیز تشخیص داده می‌شود.

..................

 

خبر: کوچکترین پهپاد مسابقه ای جهان ساخته شد 

کوچکترین پهپاد مسابقه‌ای جهان با وزن ۷۲ گرم و قطر ۱۰ سانتی‌متر توسط محققان دانشگاه فنی «دلفت» آلمان ساخته شد.

این پهپاد با داشتن یک دوربین و حسگرهای کوچک، به شدت بر الگوریتم‌های کارآمدی تکیه دارد که به پهپاد کمک می‌کند با اندک اطلاعات یک مسیر پروازی بی‌خطر را برای خود ترسیم کند.

محققان این پهپاد را در یک مسیر مسابقه‌ای که چهار دروازه داشت امتحان کردند.

در این آزمایش پهپاد توانست مسیر مسابقه را با سرعت متوسط دو متر در ثانیه طی کند که با عملکرد پهپادهای مسابقه‌ای بزرگ‌تر برابر است.

محققان امیدوارند که بتوانند پیشرفت‌های این پهپاد را برای سایر کاربردهای هواپیماهای بدون سرنشین نیز اعمال کنند.

..................

 

خبر: هوش مصنوعی با یادگیری بازی رایانه ای برنده رقابت با انسان شد!

با افزایش هوشمندی الگوریتم های هوش مصنوعی، سرانجام یکی از این الگوریتم ها توانست به طور مستقل نحوه اجرای موفق یک بازی رایانه ای را یاد گرفته و انسان را در این رقابت شکست دهد.

پژوهشگران انگلیسی با همکاری گوگل روش جدیدی را برای آموزش الگوریتم‌های هوش مصنوعی ابداع کرده‌اند تا سطح عملکرد آنها را در بازی‌های چند نفره سه بعدی ارتقا بخشند.

این الگوریتم با موفقیت برای شکست انسان در نسخه‌ای به روز شده از بازی Quake III Arena مورد استفاده قرار گرفت.

در این بازی دو گروه رقیب باید پرچم خود را در سرزمین‌های مختلفی نصب کنند تا گروهی که بیشترین پرچم را نصب کند، به عنوان برنده اعلام شود.

در این شرایط، صدور دستورها و انجام تصمیم گیری های پیچیده به صورت صحیح، بهره مندی از توانایی پیش بینی و واکنش مناسب به اقدامات بازیکنان طرف مقابل از اهمیت بسیاری برخوردار است.

محققان بازی یادشده، ۳۰ ربات هوش مصنوعی نرم افزاری را طراحی کردند که هر یک با بررسی شرایط بازی و خودآموزی توانستند نه تنها شیوه درست انجام بازی را به خود بیاموزند، بلکه موفق شدند به بقیه ربات‌های هم گروهی برای انجام بازی به شیوه‌هایی بهتر کمک کنند.

در نهایت این رویکرد به شکست گروهی از انسان‌های حرفه‌ای منجر شد؛ گروه سازنده قصد دارد این تجربه موفق را روی چند بازی رایانه‌ای دیگر هم تکرار کند.

..................

 

خبر: مقابله با حمله باج افزارها از طریق سفر در زمان!

تعدادی از دانشجویان دانشگاه ایلینویز از برنامه ریزی برای طراحی هارد دیسک خاصی در قالب طرح آلماناک خبر داده اند که می‌توان زمان آن را به گونه‌ای جابجا کرد که به قبل از زمان حمله باج افزاری بازگردد و فعالیت خود را به طور عادی انجام دهد.

هارددیسک یادشده را می‌توان به گونه‌ای تولید کرد که روی انواع لپ تاپ ها، رایانه‌های رومیزی، گوشی‌های هوشمند و حتی محصولات سازگار با اینترنت اشیا قابل نصب باشد و اگر چه در زمان حال به سر می‌برد ولی در عمل بتوان زمان فعال بودن آن را به گذشته‌ای بازگرداند که هاردیسک هنوز به باج افزار آلوده نشده بود و از این طریق، فایل‌های قفل شده توسط هکرها را احیا کرد.

هارد یادشده برای این کار به جای پاک کردن نسخه قدیمی هر فایل بعد از تغییر یا اصلاح آن، نسخه‌ای از آن را نگهداری می‌کند و این نسخه‌های قدیمی در صورت حمله باج افزاری به منظور دسترسی به فایل‌ها و نجات آنها، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ابزار خاصی که برای سفر در زمان و احیای فایل‌های قفل شده با استفاده از فایل‌های قدیمی طراحی شده، می‌تواند حتی در صورت پاک شدن تصادفی فایل‌ها توسط کاربر به احیا و بازگرداندن آنها کمک کند.

..................

 

خبر: اپلیکیشنی برای کاهش درد بعد از جراحی!

پژوهشگران هلندی در بررسی جدیدی دریافتند که نوعی اپلیکیشن می‌تواند به کنترل درد پس از جراحی کمک کند.

این پژوهش نشان می‌دهد هرچه استفاده از اپلیکیشن پین‌کوچ(PainCoach) بیشتر باشد، میزان درد بیماران کمتر می‌شود و نیاز به داروهای آرامبخش نیز کاهش می‌یابد.

پژوهشگران با بررسی تأثیر اپلیکیشن پین‌کوچ بر کاهش درد، ۷۱ بیمار بین ۵۶ تا ۷۰ سال که عمل زانو را پشت سر گذاشته بودند، به صورت تصادفی انتخاب کردند و از آنها خواستند که این اپلیکیشن را در دو هفته نخست پس از جراحی، در منزل به کار ببرند.

اپلیکیشن پین‌کوچ به بیماران امکان می‌دهد تا درد خود را در سطوح بدون درد، درد قابل تحمل و درد غیرقابل تحمل طبقه‌بندی کنند.

سپس اپلیکیشن بر اساس این اطلاعات و تعداد روزهای سپری شده پس از جراحی، توصیه‌هایی مبنی بر استفاده از داروی آرام‌بخش، ورزش یا آزمایش به بیماران ارائه می‌دهد.

پژوهشگران در کنار این اپلیکیشن، از پرسش‌نامه‌هایی نیز استفاده کردند تا استفاده از داروی آرام‌بخش و سطح درد را در هر بیمار بررسی کنند.

در پایان بررسی مشخص شد افرادی که در دو هفته نخست پس از جراحی از پین‌کوچ استفاده کردند، نسبت به کسانی که اپلیکیشن را به کار نبردند، ۲۳ درصد کمتر به داروهای آرام‌بخش و ۱۵ درصد بیشتر به پاراستامول نیاز داشتند.

استفاده مرتب از پین‌کوچ توانست نیاز به داروهای آرامبخش را کاهش دهد و به کنترل درد هنگام فعالیت و طی شب کمک کند.

شماره خبر: 42116
تاریخ: یکشنبه 12 خرداد 1398  7:25 PM

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط