• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

یادداشتی از وزیر ارتباطات در پایگاه اطلاع رسانی دولت: ICT و پسا تحریم

vaeziدکتر محمود واعظی - توجه به تولید داخلی و بومی سازی فناوریهای نوین ارتباطی از جمله برنامه های اصلی حوزه ICT در دوران پسا تحریم است.

پایگاه اطلاع رسانی دولت/ با توجه به اینکه دسترسی همه آحاد جامعه به خدمات و اطلاعات از اهداف اصلی دولت تدبیر و امید است این وزارت نیز برای توسعه خدمات ارتباطی به مناطق محروم و دورافتاده اقدامات گسترده ای صورت داده تا پایان سال 94 کلیه روستاهای بالای 20 خانوار کشور از ارتباط به شبکه جهانی اینترنت برخوردار و توسعه دسترسی آزاد به اطلاعات به واسطه گسترش رسانه های مجازی و شبکه های اجتماعی نگرانی هایی را در خصوص حفظ حریم خصوصی نیز پدید آورده است که نیازمند افزایش سواد رسانه ای و اطلاعاتی است.
حفظ این نشاط و برنامه ریزی برای دوران پسا تحریم یکی از نکات مهم و اساسی است که باید با دقت به آن توجه شود.
با توجه به اینکه حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات پیشران توسعه همه بخش های اقتصادی و اجتماعی و حتی فرهنگی جامعه است، اهمیت موضوع دو چندان می کند.
رشد خیره کننده ICT و نقش و جایگاه آن در زندگی روزمره مردم و تمایل به سرمایه گذاری در این حوزه با توجه به بازگشت مناسب سود منجر به نگاه ویژه شرکتهای خارجی برای حضور در این بازار می گردد و در نتیجه بازار ICT کشور طی چهار سال آینده شاهد افزایش حجم تا حدود 50 میلیارد دلار خواهد بود.
حضور پررنگ بخش خصوصی داخلی و تدوین سیاستهای مناسب بویژه تدوام سیاستهای اقتصاد مقاومتی می تواند ضمن ایجاد اشتغال مناسب ، زمینه استفاده از منابع انسانی متخصص داخلی را مهیا کند. قطعا ً حضور بی محابای شرکتهای خارجی و صرفا ً واردات محصولات منجر به رونق اقتصادی نخواهد شد و سرانجامی جز از بین رفتن توانمندیهای داخلی ندارد.
به همین برای توجه به تولید داخلی و بومی سازی فناوریهای نوین ارتباطی از جمله برنامه های اصلی حوزه ICT در دوران پسا تحریم است.
تشکیل کنسرسیوم ها و شرکتهای هولدینگ در حوزه ICT و تجمیع توانمندی های بخش های خصوصی داخلی می تواند در فضای رقابت با حضور شرکت های خارجی تاثیرگذار باشد و البته حضور شرکتهای خارجی به شرط استقرار خط تولید در داخل و ارائه آموزش های علمی می تواند زمینه رشد و رقابت را در داخل ایجاد کند.
حمایت از تحقیقات و شرکتهای دانش بنیان نیز یکی دیگر از برنامه های مورد نظر این وزارت برای مدیریت دوران پسا تحریم در حوزه ICT است.
خوشبختانه استعداد و هوش جوانان ایرانی و فارغ التحصیل شدن سالانه 22 هزار نفر در حوزه ICT ظرفیت عظیم نیروی انسانی و پتانسیل بالای این بخش را فراهم کرده است چون که در حوزه ICT مخصوصا در بخش تولید محتوی مهمترین ابزار ، نیروی انسانی کارآزموده و متخصص است .
موقعیت جغرافیایی مناسب، وجود نیروی متخصص و توانمند و برطرف شدن مشکلات تحریم با تدوین یک برنامه مناسب سرآغاز جهش کشور در حوزه ICT و تبدیل شدن به هاب ارتباطی منطقه خواهد بود.
ارتباط اقتصادی با سایر کشورها لاجرم موضوعاتی همچون تجارت الکترونیک ، بانکداری الکترونیک و ... را به همراه دارد که بسترسازی آن بخش مهمی از فعالیت های این وزارت است.

 

 

شماره خبر: 24252
تاریخ: چهارشنبه 4 شهریور 1394  3:41 PM

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط

توجه: تکمیل فیلدهای که با علامت (*) مشخص شده اند الزامی می باشد

Jasjoo CAPTCHA