• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

زبان تلگراف تا زبان تلگرام

farnaghiمحمدرضا فرنقی زاد - ICTPRESS - بیست و یکم اسفندماه سالروز تاسیس وزارت تلگراف در ایران است، در واقع 139 سال پیش در ایران برای ارتباطات مردم وزارتخانه ای تاسیس شد.

آن روزها هر کسی زبان مورس را نمیدانست و باید یک تلگرافچی در یکطرف خط و یک تلگرافچی در طرف دیگر، مینشستند و این زبان را ترجمه میکردند و برای گیرنده میفرستادند.
تلگرافچی بودن برای خودش شغلی بود و حرفه ای منحصر به فرد. آن روزها تلگرافچی ها امین مردم بودند، سرانجام آنها از حرف های فوری و خصوصی مردم شهرشان آگاهی می یافتند اما به خود اجازه افشا آن را نمیدادند.
در این سالها فناوری ارتباطات دچار دگرگونی های اساسی شده است و امروز بیشتر مردم از شبکه های اجتماعی تلفن همراه همچون تلگرام استفاده میکنند.
این شبکه ها سبک زندگی را تغییر داده است گویا زبان مشترکی بین همه مردم از همه اقوام و نژادها تشکیل شده است.

زبان تصویری
اگر دیروز هر کسی زبان تلگراف را نمیدانست اما امروز همه زبان تلگرام را میدانند، حتی با ارسال یک استیکر احساس خود را به فردی در خارج از کشور که زبان مکالمه مشترک نیز ندارند اعلام میکنند و وی به راحتی آنرا درک میکند.
گسترش ارتباطات و ایجاد زبان مشترک در بین مردم دنیا، جامعه بشری را به سمت همگرایی پیش میبرد و این همگرایی نیاز به آماده شدن دارد. بشری که تا دیروز در قالب مرزها و دیوارها جدا شده بود امروز به سمت همگرایی واحد پیش میرود آنهم در فضایی مجازی. عدم آشنایی و عدم فرهنگ سازی در این حوزه یعنی ورود به جنگلی تاریک در نیمه شب.
"رعایت اخلاق" نخستین و مهمترین اصل حضور در این فضای جدید که در همه زبان ها و همه ادیان مشترک است.
اگر دیروز تلگرافچی ها رعایت اخلاق را میکردند و اسرار مردم را به راحتی فاش نمیکردند، امروز نیز تلگرامی ها باید اخلاق را رعایت کنند و اسرار مردم را فاش نکنند چه رسد به اینکه از درست بودن آن مطلب نیز اطمینان نداشته باشند.
زبان و زمان تلگراف به زبان و زمان تلگرام تغییر یافته اما آنچه در همه دوران ها ثابت میماند رعایت اخلاق و ادب است، چه در زبان تلگراف و چه در زبان تلگرام.

شماره خبر: 27666
تاریخ: دوشنبه 24 اسفند 1394  9:12 AM

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط

توجه: تکمیل فیلدهای که با علامت (*) مشخص شده اند الزامی می باشد

Jasjoo CAPTCHA