• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

فناوري فضايي جزو شاخص‌هاي توسعه يافتگي كشورها

ICTPRESS - معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با بيان اينكه فناوري فضايي جزو شاخص‌هاي اقتدار و توسعه يافتگي كشورها محسوب مي‌شود، گفت: فناوري فضايي بستري براي توسعه پايدار ملي تلقي مي‌شود و ...

نقش كليدي در حل مشكلات انسان‌ها داشته و نقش مهمي در حوزه‌هاي آموزش، ارتباطات، اكتشافات، امنيت ملي و جهاني، مبارزه با قاچاق و مواد مخدر، كاهش اثرات مخرب بلاياي طبيعي،‌ حفاظت از محيط زيست، موقعيت يابي و ناوبري بازي مي‌كند.
به گزارش ICTPRESS ، دكتر فرقاني در مراسم آغاز هفته جهاني فضا كه در سالن شهيد قندي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات برگزار شد، با بيان اينكه امروزه پيشرفت حوزه فناوري فضايي درهاي جديدي را در زندگي بشر گشوده است گفت:
برخلاف گذشته كه فناوري فضايي فقط جنبه‌هاي امنيتي و رقابتي داشت، امروزه فناوري فضايي در تمام دنيا جنبه اقتصادي يافته است و حتي كشورهاي در حال توسعه نيز به اين فناوري مي‌پردازند.
فرقاني خاطر نشان كرد: فعاليت‌هاي فضايي و ساخت ماهواره و تجهيزات جانبي اعم از ايستگاه‌هاي دريا، هدايت و كنترل ماهواره و ايجاد زيرساخت از اوايل دهه 80 در كشور آغاز شد.
وي درباره اهداف برنامه‌هاي فضايي در كشور گفت: استفاده صلح آميز از فضاي ماوراي جو، حفظ منافع ملي و توسعه پايدار ملي و انجام فعاليت‌هاي بشر دوستانه از اهداف فعاليت‌هاي ايران در عرصه فضايي به شمار مي‌رود.
رييس سازمان فضايي ايران(ايسا)با بيان اينكه عمده فعاليت‌هاي انجام شده در حوزه فضا توسط وزارت دفاع و وزارت ارتباطات صورت گرفته است اظهار كرد: براي اينكه بتوانيم جايگاه واقعي در فن‌آوري فضايي پيدا كنيم بايد تلاش‌هاي وسيعي انجام شود و بتوان از همه ظرفيت‌هاي ملي، دولتي و غير دولتي و به خصوص دانشگاه‌ها و مراكز تحقيقاتي استفاده كرد. همچنين بايد با ارتقاي سطح سرمايه گذاري شاهد پيشرفت و رشد اين فناوري در كشور باشيم.
وي با بيان اينكه هفته جهاني فضا، بزرگترين رويداد مردمي در رابطه با فضا است، تصريح كرد: اين هفته توسط اداره فضاي ماوراي جو سازمان ملل متحد و با حمايت انجمن فضا برگزار مي‌شود و در اين هفته آموزش‌هاي لازم در رابطه با مزاياي بهره برداري از فضا به مردم داده مي‌شود.
رييس سازمان فضايي ايران درباره نامگذاري اين هفته توضيح داد: براي نامگذاري يك روز به عنوان روز فضا كنفرانسي در سازمان ملل برگزار شد كه شركت كنندگان در آن بين دو روز براي انتخاب روز فضا يعني چهارم اكتبر به عنوان پرتاب اولين ماهواره و 10 اكتبر به عنوان روز تصويب قوانين فضايي اختلاف داشتند كه در نهايت پيشنهاد ايران به عنوان برگزاري هفته فضا جايگزين انتخاب روز فضا شد كه در نهايت در مجمع عمومي نيز به تصويب رسيد.
وي درباره اهداف سازمان ملل در رابطه با برگزاري هفته جهاني فضا گفت: آموزش مردم نقاط مختلف جهان در رابطه با فوايد حاصل از بهره برداري از فضا، روش استفاده از فضا، جلب حمايت عمومي از برنامه‌هاي فضايي، تشويق كودكان به فناوري فضايي و جلب همكاري‌هاي بين المللي براي آموزش و امداد فضايي از جمله اين اهداف محسوب مي‌شود.

 

شماره خبر: 3932
تاریخ: شنبه 11 مهر 1388  2:42 PM

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط