• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

کشف کلید حل معمای شکل‌گیری جهان هستی!

1397-10-09 Big Bangحمید نیک روش - ICTPRESS - دانشمندان و محققان با استفاده از داده‌های W. M. Keck Observatory در هاوایی ابر فسیل شده‌ای از گاز را کشف کردند که می‌تواند متعلق به دوره بیگ بنگ باشد.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS به نقل از دیجیتال ترندز، این ابر یکی از تنها سه ابر فسیل شده‌ای است که در دنیا شناخته شده‌ است و می‌تواند اطلاعات بسیار باارزش و گرانبهایی را در رابطه با شکل‌گیری کهکشان‌های اولیه به‌همراه داشته باشد.
این فسیل از طریق بررسی و ارزیابی طیف نوری تابیده شده از یک Quasar که در پشت ابر گازی قرار داشت کشف شده است.
در واقع، Quasar شلیک کاملا روشنی از انرژی است که در زمان سقوط ماده در سیاه چاله در قلب کهکشان به‌وقوع می‌پیوندد.
در پس‌زمینه این منبع نور روشن، سایه‌های هیدروژن موجود در ابر گاز قابل مشاهده است.
ابر گازی یاد شده با استفاده از ابزارهای ESI و HIRES شناسایی شده است؛ زیرا این دستگاه‌ها قادر به دیدن سایه‌های متعلق به ابر گازی هستند.
کشف این ابر فسیل بسیار حائز اهمیت است زیرا عموما وقتی فضانوردان به‌اطلاعات دوران اولیه جهان هستی نگاه می‌کنند، روی نمونه‌هایی که توسط فعل و انفعالاتی که بعدها صورت گرفته و آلوده شده‌ است، کار می کنند.
درحالیکه ابر گازی اساسا دست نخورده است و دانشمندان این فرصت را دارند تا ترکیبات آن‌ را مشاهده کنند.
«فرد رابرت»، دانشجوی دکترا و یکی از محققان تیم تحقیق می‌گوید: به ‌هر جایی که نگاه می‌کنیم گازهایی را می‌بینیم که توسط زباله‌های مواد سنگین که حاصل از انفجار سایر ستارگان است آلوده شده‌اند؛ اما این ابر خاص تازه کشف شده ظاهر حتی بعد از 1.5 میلیارد سال که از بیگ بنگ می‌گذرد هم‌چنان پاک باقی مانده و اصلا آلودگی در آن مشاهده نمی‌شود.
دو ابر فسیلی پیش از این به‌صورت تصادفی و از روی شانس کشف شده بودند، اما این نخستین بار است که یک تیم از محققان از همان اول با هدف کشف ابر فسیلی مشغول به‌فعالیت شدند و تاکنون مسائل زیادی را کشف کرده‌اند.

 

گزارش: مهندس حمید نیک روش

توئیترHamidNikravesh@ 

شماره خبر: 39744
تاریخ: یکشنبه 9 دی 1397  7:20 PM

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط