• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

پروژه 242 میلیون دلاری ناسا برای کشف اسرار شکل‌گیری جهان

1397-11-29 NASA SPHERExحمید نیک روش - ICTPRESS - ناسا در حال برنامه‌ریزی برای یک مأموریت جاه‌طلبانه جدید است؛ این طرح نقشه‌برداری از تمام آسمان برای یک هدف، درک منشأ و مبدأ جهان هستی است.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS به نقل از دیجیتال ترندز، مأموریت جدید ناسا که به اختصار SPHEREx نامیده می‌شود، قرار است در سال 2023 آغاز شود و طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته حدود 2 سال طول می‌کشد. در این دو سال، صدها میلیون کهکشان دور و نزدیک دقیقا بررسی شده و مورد تحلیل قرار می‌گیرند.
SPHEREx با استفاده از نور اپتیکال و نور نزدیک به مادون قرمز با ثبت داده‌های مربوط به بیش از 300 میلیون کهکشان و همچنین بیش از 100 میلیون ستاره‌ای که در کهکشان ما قرار دارد تمام آسمان را مورد بررسی قرار می‌دهد.
هدف اصلی SPHEREx مطالعه روی نحوه دگرگونی و تکامل جهان هستی است. در این مأموریت دو ساله، نقشه تمام آسمان هر شش ماه یک بار تهیه می‌شود تا در پایان نقشه‌ای در 96 طیف رنگی شکل بگیرد و علاوه بر این، احتمال وجود آب و مولکول‌های ارگانیک مانند متانول یا استون در مناطقی که ستارگان و سیاره‌های جدید و تازه متولد شده‌ای که در حال شکل گرفتن هستند مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
«توماس زوربوخرن» ناظر مأموریت علمی ناسا می گوید: این مأموریت شگفت‌انگیز، گنج پنهانی از داده‌های منحصر به‌فرد برای فضانوردان است. نقشه‌ای که در پایان به‌دست می‌آید، یک نقشه غیرقابل تصور از کهکشان خواهد بود که شامل ردپایی از نخستین لحظه‌های تاریخ این جهان خواهد بود.
بنابراین ما می‌توانیم سر نخ‌هایی از یکی از بزرگ‌ترین اسرار علمی دنیا به‌دست آوریم؛ چه چیزی باعث شد تا جهان هستی بعد از بیگ بنگ و در زمانی کمتر از چند نانوثانیه به‌سرعت گسترش پیدا کند!
هزینه پروژه SPHEREx چیزی حدود 242 میلیون دلار ‌غیر از هزینه‌های مربوط به پرتاب تخمین زده می‌شود.

 

گزارش: مهندس حمید نیک روش

توئیترHamidNikravesh@

شماره خبر: 40621
تاریخ: چهارشنبه 1 اسفند 1397  3:24 PM

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط