• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

لحظه حیرت انگیز شکل گیری ابرکهکشان توسط هابل ثبت شد

1397-12-19 SuperGalaxyحمید نیک روش - ICTPRESS - لحظه برخورد دو کهکشان و شکل‌گیری ابرکهکشان توسط هابل ثبت شد.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، کهکشان‌ها از نظر شرایط و کمیت تغییر نمی‌کنند بلکه دائما در حال حرکت هستند؛ این حرکت به دلیل نیروی جاذبه‌ای است که از سوی کهکشان‌های دیگر به آنها اعمال می‌شود.
وقتی دو یا چند کهکشان بیش از اندازه به هم نزدیک می‌شوند، به ‌سمت هم کشیده شده و در یک فرآیند ناگهانی و بسیار حیرت‌انگیز با یکدیگر برخورد می‌کنند.
در اثر این برخورد دو اتفاق رخ می‌دهد؛ یکی از دو کهکشان به‌طور کلی منهدم می‌شود یا اینکه دو کهکشان با هم ادغام می‌شوند و یک ابرکهکشان را تشکیل می‌دهند.

 یک نمونه از برخورد دو کهکشان، NGC 6052 در دوردست و در صورت فلکی هرکول است؛ تصویر این برخورد اخیرا توسط تلسکوپ فضایی هابل به‌ ثبت رسیده است.

 

 

هرچند NGC 6052 در واقع دو کهکشان است، اما به‌ عنوان یک کهکشان دسته‌بندی می‌شود زیرا هر دو، به‌ صورت یک جفت با هم حرکت می‌کنند.
زمان کشف این کهکشان به سال 1784 و توسط ویلیام هرشل بازمی‌گردد؛ البته در آن زمان به‌دلیل شکل خاص و عجیب این دو کهکشان تصور می‌شد که فقط یک کهکشان واحد است.
اما هم‌اکنون مشخص شده که NGC 6052 در واقع دو کهکشان است که میلیون‌ها سال پیش به‌دلیل حجم عظیم‌شان به سمت هم کشیده شدند.
وقتی این دو کهکشان به هم نزدیک شدند، اثرات نیروی جاذبه باعث تغییر خط سیر آنها شد و شکل عجیبی که حالا دیده می‌شود به‌ وجود آمد.
برخلاف جفت کهکشان‌های دیگر که با حرکت و شدت بسیار زیاد با هم برخورد می‌کنند و معمولا باعث از بین رفتن یکی از آن دو می‌شود، این جفت خاص با نظم خاصی با هم برخورد کردند و باعث شکل‌گیری یک کهشکان واحد و باثبات شدند.
این نخستین بار نیست که تصویر NGC 6052 توسط هابل ثبت می‌شود؛ در سال 2015 نیز تصویر این کهکشان ثبت شده بود.

 

گزارش: مهندس حمید نیک روش

توئیترHamidNikravesh@

شماره خبر: 40948
تاریخ: یکشنبه 19 اسفند 1397  1:02 PM

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط