• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

GOLDEN NEWS / خبرهای طلایی چهارشنبه 18 اردیبهشت

GoldenLogoICTPRESS - خبرهای طلایی امروز چهارشنبه 18 اردیبهشت 98 به اطلاع شما مخاطبان عزیز میرسد.

ICTPRESS گزارش میدهد:

 

 

 

 

 

خبر: سریع‌ترین ابررایانه جهان ساخته می شود 

دو شرکت AMD و Cray با همکاری یکدیگر سریع‌ترین ابررایانه جهان را برای استفاده دولت آمریکا تولید خواهند کرد.

این ابررایانه که فرانتیر نام دارد تا سال ۲۰۲۱ ساخته می‌شود.

قدرت پردازش این ابررایانه به ۱.۵ اگزافلاپس می‌رسد که برابر با ۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ محاسبه در هر ثانیه است.

وزارت انرژی آمریکا سفارش دهنده این ابررایانه است و قصد دارد از آن برای انجام برخی محاسبات پیشرفته در حوزه تحقیقات هسته‌ای و تغییرات آب و هوایی استفاده کند.

فرانتیر از هوش مصنوعی نیز برای تحلیل انبوهی از داده‌ها و طبقه بندی و پردازش سریع آنها استفاده می‌کند.

ای ام دی مدعی است که این ابررایانه از توان محاسباتی مجموع ۱۶۰ ابررایانه برتر و فوق سریع جهان برخوردار بوده و پهنای باند اینترنت آن نیز ۲۴ میلیون برابر بیش از پهنای باند رایانه‌های عادی موجود در منازل است و به عنوان مثال قادر به پردازش اطلاعات صدهزار فیلم سینمایی با کیفیت فوق دقیق در هر ثانیه است.

این ابررایانه به اندازه دو زمین بسکتبال (حدود ۶۸۰ متر مربع) فضا اشغال می‌کند و از ۱۴۵ کیلومتر کابل برای سیم کشی آن استفاده شده است.

هزینه تولید این ابررایانه ۶۰۰ میلیون دلار برآورد شده است.

..................

 

خبر: هوش مصنوعی سرطان سینه را پیش‌بینی می‌ کند 

محققان MIT سیستم هوش مصنوعی جدیدی را ابداع کرده‌اند که قادر به پیش‌بینی 5 سال زودتر ریسک ابتلا به سرطان سینه است.

این سیستم با استفاده از الگوهای خودآموز و توسط یک تیم از محققان آزمایشگاه هوش مصنوعی بیمارستان ماساچوست و آزمایشگاه هوش مصنوعی (CSAIL) ابداع و تولید شده است.

در این مدل دانشمندان ماموگرام 60 هزار زن مبتلا به سرطان سینه که در بیمارستان عمومی ماساچوست بستری شده‌ بودند را تحت بررسی قرار دارند؛ این داده‌ها برای طراحی مدلی به کار گرفته شد که نشانه‌های سرطان را در بافت‌های سینه زنان شناسایی می‌کند.

نکته مهم این مدل مبتنی بر هوش مصنوعی ضریب دقیق تشخیص آن در سفیدپوستان و سیاه‌پوستان است؛ چراکه سیستم‌های هوش مصنوعی قبلی پیش بینی کننده سرطان سینه، فقط در مورد بیماران سفید پوست دقت بالایی داشتند.

..................

 

خبر: فناوری آنتن نامرئی برای گوشی‌های هوشمند در راه است!

محققان دانشگاه علوم و تحقیقات پوهانگ کره جنوبی فرمول ساخت فناوری آنتن‌های نامرئی را به دست آورده‌اند که می‌تواند جای فناوری آنتن معمول را در گوشی‌های چند آنتنی 5G بگیرد.

محققان به‌منظور ساختن آنتنی شفاف، الکترودهایی الماسی شکل از جنس آلیاژ نقره روی یک بُرد شیشه‌ای قرار داده و در ادامه با تعبیه شبکه‌های مصنوعی همسان پیرامون آنتن، حالت نامرئی ایجاد کردند.

به گفته محققان آنتن‌های نامرئی به پیشبرد طرح انتشار گوشی‌های مجهز به فناوری 5G کمک خواهند کرد.

با جایگزین کردن چندین آنتن با آنتن‌های نامرئی می‌توان از فاصله تکنولوژی و زیبایی در این گوشی‌های پیشرفته کاست.

..................

 

خبر: اثر هنری ۱.۱ میلیون پوندی در فضا گم شد!

نخستین اثر هنری که به فضا ارسال شد به دلیل تعطیلی دولت آمریکا گم شده است.

در اوایل ماه دسامبر موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس تعدادی ماهواره کوچک و یک اثر هنری به نام Orbital Reflector متعلق به موزه ایالت نوادا را به فضا برد.

این اثر هنری طوری طراحی شده بود تا پس از خارج شدن از ماهواره حامل آن، به شکل یک بالن الماس شکل باز شود و نور خورشید را به زمین منعکس کند.

اثر هنری مذکور با چشم غیر مسلح از روی زمین قابل مشاهده بود.

ایده اصلی Orbital Reflector این بود که به مدت چند ماه آسمان شب به یک گالری اثر هنری تبدیل شود.

در این پروژه بلندپروازانه یک ماهواره کوچک کیوب ست (به اندازه یک جعبه کفش) همراه یک بالن به فضا ارسال ‌شد؛ این بالن صد فوتی هنگام دور شدن از ماهواره باز شده و به یک مجسمه تبدیل می‌شد که از روی زمین قابل مشاهده بود.

اما ۱۸ روز پس از آنکه Orbital Reflector به مدار زمین ارسال شد، دولت دونالد ترامپ طولانی‌ترین تعطیلی دولت در تاریخ این کشور را آغاز کرد.

طی تعطیلی ۶ هفته‌ای دولت آمریکا، ارتباط با ماهواره قطع شد. در نتیجه دانشمندان نتوانستند بالن مخصوص اثر هنری را باز کنند.

بسیاری از کارمندان فدرال از جمله دانشمندان ناسا گرفته تا کارمندان کمیسیون مخابرات فدرال در این بازه ۶ هفته‌ای در وضعیت تعلیق قرار داشتند.

در نتیجه هنگامی‌که دولت ۳۵ روز بعد فعالیت خود را از سر گرفت، تمام ارتباطات با ماهواره از بین رفته بود.

..................

 

خبر: دستیار گوگل چندین برابر سریع‌تر شد

دستیار هوش مصنوعی گوگل به نام گوگل اسیستنت (Google Assistant) پس از سه سال با بزرگترین آپدیت مواجه شده که سرعت آن را به طور قابل توجهی افزایش داده است.

در نمایش نسخه جدید دستیار هوشمند گوگل در کنفرانس ۲۰۱۹ گوگل، علاوه بر نمایش سرعت فوق العاده این دستیار هوشمند، ویژگی‌های دیگری نیز به نمایش گذاشته شد.

به عنوان مثال وقتی مگی هولنجر مدیر برنامه گوگل یک تاکسی اینترنتی درخواست کرد، دستیار هوشمند گوگل مکان فعلی وی را می‌دانست و بین هر درخواست نیز مجبور به صدا کردن گوگل اسیستنت برای فعال شدنش نبود.

ضمن اینکه این افزایش سرعت نه تنها از دقت و درک آن کم نکرده است بلکه به آن افزوده است.

از دیگر ویژگی‌های این دستیار می‌توان به توانایی پر کردن فرم‌هایی نظیر فرم اجاره خودرو، خرید بلیت سینما، سفارش غذا و به طور کلی هر جایی که نیاز به وارد کردن اطلاعات شخصی است اشاره کرد.

همچنین می‌توان اعضای خانواده و دوستان نزدیک را به فهرست مخاطبان نزدیک اضافه کرد؛ بدین ترتیب هر زمان که نیاز به تماس با آنها باشد دستیار گوگل می‌داند که آنها که هستند و کجا زندگی می‌کنند.

یکی دیگر از ویژگی‌های محبوب این دستیار هم توانایی تبدیل گفتار به متن و نوشتن ایمیل و یادداشت‌ها است.

شماره خبر: 41791
تاریخ: چهارشنبه 18 اردیبهشت 1398  6:31 PM

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط