• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

کشف جدید درباره میدان مغناطیسی سیاره مشتری

1398-03-05 Juno Jupiterحمید نیک روش - ICTPRESS - طبق یافته های جدید کاوشگر Juno، میدان مغناطیسی قدرتمند مشتری در اثر بادهای اتمسفری در طول زمان تغییر می‌کند.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS به نقل از دیجیتال ترندز، مأموریت Juno به سیاره مشتری فقط به ثبت عکس‌های زیبا محدود نمی‌شود؛ یکی دیگر از وظایف آن کشف اطلاعات جدید درباره نحوه تعامل بین میدان مغناطیسی غیرمعمول این سیاره با اتمسفر آن است.
در بین تمام سیاره‌های موجود در منظومه شمسی، مشتری قوی‌ترین میدان مغناطیسی را دارد؛ ‌طوریکه میدان مغناطیسی آن 1800 برابر قدرتمندتر از کره زمین است. از طرف دیگر، وسعت آن بسیار زیاد و در حدود 7 میلیون کیلومتر از سمت سیاره تا خورشید است.
اما اکنون دانشمندان کشف کرده‌اند که میدان مغناطیسی مشتری در طول زمان تغییر می‌کند؛ که نتیجه پدیده‌ای تحت عنوان تنوع سکولار است.
اسکات بولتون، محقق اصلی Juno می‌گوید: برای چندین دهه است که تنوع سکولار در لیست آرزوهای دانشمندانی که در خصوص سیارات تحقیق می‌کنند قرار داشته است؛ این کشف جدید فقط به‌خاطر تجهیزات علمی بسیار دقیق Juno و همچنین ماهیت منحصر به‌فرد مدار Juno امکان‌پذیر بوده است.
محققان داده‌های Juno را با داده‌های مأموریت‌های پیشین به مشتری مقایسه کردند و به تفاوت‌های جزئی در میدان مغناطیسی پی بردند.
تیم تحقیق بر این باور هستند که تنوع سکولار ممکن است به دلیل تعاملات بین میدان مغناطیسی و اتمسفر سیاره مشتری رخ می‌دهد.
مشتری دارای بادهای اتمسفری بسیار قوی است که از پوسته تا عمق 3 هزار کیلومتری گسترده شده است.
یکی از مهم‌ترین نقاطی که این تنوع در آن وجود دارد Great Blue Spot است که تقریبا نزدیک به خط استوای این سیاره با میدان مغناطیسی محلی بسیار قوی است.

 

 

 

گزارش: مهندس حمید نیک روش

توئیترHamidNikravesh@


شماره خبر: 42033
تاریخ: یکشنبه 5 خرداد 1398  11:59 AM

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط