• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

GOLDEN NEWS / خبرهای طلایی شنبه 11 خرداد

GoldenLogoICTPRESS - خبرهای طلایی امروز شنبه 11 خرداد 98 به اطلاع شما مخاطبان عزیز میرسد.

ICTPRESS گزارش میدهد:

 

 

 

خبر: ساخت ماده خودترمیمی با عملکردی مشابه خون!

یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه لامار به سرپرستی کیوان دوامی دانشمند ایرانی، ماده خودترمیمی را ساختند که عملکردی شبیه به خون دارد.

محققان مدت‌ها است به دنبال راه‌‌حلی برای مشکلات زباله‌های پلاستیکی هستند؛ از همین رو گروه‌های تحقیقاتی بسیاری، روش ترمیم را به جای دور انداختن انتخاب و مواد خودترمیمی زیادی را تولید کردند که آخرین مدل این مواد، عملکردی شبیه به خون دارد.

محققان کار تحقیقاتی خود را با رزین مایعی آغاز کردند که با قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش پلیمریزه شد.

سپس دانشمندان با استفاده از نوعی فناوری چاپ سه‌بعدی با عنوان استریولیتوگرافی (stereolithography)، توانستند یک شی‌ء ساده بسازند که اغلب ماده رزین تشکیل دهنده آن با اشعه فرابنفش برخورد داشت.

البته ذخیره کوچکی از مایع رزین در داخل این شی‌ء جامد، به همان حالت مایع باقی مانده بود؛ البته تا زمانی‌که به شی‌ء مذکور آسیبی وارد نشود، مایع درون آن محفوظ می‌ماند.

اگر به شی‌ء ضربه‌ای وارد شود و ترک بردارد، مایع رزین از داخل آن خارج می‌شود و با قرار گرفتن در معرض منبع مصنوعی اشعه فرابنفش دوباره سخت می‌شود و ترک را ترمیم می‌کند.

این فرآیند تقریباً شبیه عملکرد خون است که به هنگام زخم شدن قسمتی از بدن، خون فوراً از محل آسیب دیده خارج می‌شود و به درمان آن قسمت می‌پردازد.

محققان امیدوارند از این روش برای ساخت عینک‌ها و کف کفش‌ها استفاده شود.

..................

 

خبر: اپل موبایل تاشو می سازد

شرکت اپل حق امتیاز اختراعی را ثبت کرده که در آن یک نمایشگر تاشو نشان داده شده است.

این نمایشگر از دو قسمت تا می شود و همچنین این طرح حاکی از آن است که دستگاه را می توان در حالت باز به عنوان یک تبلت استفاده کرد؛ همچنین دستگاه به داخل یا خارج نیز تا می شود.

حق امتیاز اختراع مذکور حاوی ۳۷ طراحی مختلف است که ویژگی های فنی و شیوه های تا کردن دستگاه ها را نشان می دهد.

مطابق با حق امتیاز ثبت شده، می توان وضعیت دستگاه را از حالت ۱۸۰ به ۹۰ درجه تغییر داد؛ طرحی دیگر نشان می دهد نمایشگر قابلیت خم شدن به عقب را نیز دارد.

یکی از نکات جالب توجه در این حق امتیاز، مربوط به نمایشگر و کاور تاشدنی آن است؛ طبق اطلاعات موجود، نمایشگر و کاور آن به‌صورتی طراحی شده‌اند که همزمان تا یا باز می شوند.

این حق امتیاز نشان دهنده ایده ساخت دستگاه هایی است که حتی می توان آنها را چند بار تا کرد و به نظر می رسد اپل قصد دارد با ارایه یک موبایل تاشو بر رقبایش غلبه کند.

..................

 

خبر: ناسا یک گام برای فرود به ماه نزدیک تر شد!

ناسا با سه شرکت خصوصی قراردادهایی امضا کرده تا محموله های مختلفی را به ماه ارسال کنند و زمینه را برای فرود فضانوردان در ماه فراهم کنند.

هرکدام از این شرکت‌ها مأموریت‌های علمی و فناوری مختلفی را به عنوان بخشی از پروژه برعهده می‌گیرند.

نخستین شرکت انتخاب شده "OrbitBeyond" نام دارد و طبق قراردادی ۹۷ میلیون دلاری قرار است تا سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی ۴ محموله را به منطقه Mare Imbrium در ماه ببرد.

شرکت "Astrobotic" نیز قراردادی ۷۹.۵ میلیون دلاری با ناسا امضا کرده و باید تا جولای ۲۰۲۱ میلادی ۱۴ محموله به دهانه Lacus Mortis ببرد.

از سوی دیگر شرکت "Intuitive Machines" نیز طبق قرارداد ۷۷ میلیون دلاری با ناسا در بازه زمانی مشابه ۵محموله به منطقه Oceanus Procellarum یا نقطه تاریک می‌رساند.

هر یک از شرکای ناسا وظیفه دارند تمام بخش های ماموریت های محوله را به طور کامل انجام دهند.

همچنین هر یک از این شرکت‌ها پیشنهاد کرده اند محموله های خاصی را به ماه ارسال کنند؛ اما در نهایت ناسا تا قبل از اتمام تابستان درباره محموله های هر شرکت تصمیم می گیرد.

طی این ماموریت ها فعالیت های مختلفی برای شناسایی مکان فرود لندر ماه و بررسی اشعه های ماه انجام می شود.

..................

 

خبر: فیلمبرداری از پالس های نور با سرعت بالا!

دانشمندان ادعا می‌کنند محدودیت‌های مربوط به مدت زمان فیلمبرداری در دوربین‌های بسیار سریع را کاهش داده و توانسته‌اند پالس نور را ردیابی کنند.

در همین راستا «فنگ چن» از دانشگاه جیایوتونگ در شانکسی چین و لیدای وانگ در دانشگاه شهری هنگ کنگ این بهبود را در فیلمی کوتاه نشان داده‌اند.

آنها نشان دادند با ارتقای محدودیت‌ها در دوربین‌های جدید می‌تواند هزاران میلیارد فریم در ثانیه ثبت کرد.

هرچند نسخه‌های قدیمی دوربین‌ها فقط می‌توانستند مدت زمانی بسیار کوتاه (چند شات) را فیلمبرداری کنند اما محققان ادعا می‌کنند روش جدید آنها می‌تواند ۶۰ شات را ثبت کند و به این ترتیب می‌توان مسیر نور را در سطوح ردیابی کرد.

روش جدید در حقیقت بهبود قابلیت‌های ذخیره سازی دوربین‌های قدیمی است؛ در این روش که نمونه برداری فشرده (compressive sampling) نام گرفته، تصاویر روی دستگاه (CCD) روی هم قرار می‌گیرند.

این دستگاه شارژ را به فرمت دیجیتالی تبدیل می‌کند که در فراوری تصویر استفاده می‌شود.

دانشمندان امیدوارند با توجه به قابلیت افزایش تعداد شات ها، بتوانند تصویر برداری با سرعت بالا در حوزه‌های مختلف را آسان تر کنند.

همچنین آنها معتقدند با کمک چنین ابزار تصویربرداری پیشرفته‌ای می‌توان نمونه‌های بیولوژیکی در جراحی با لیزر و روش‌های تشخیص بیماری با کمک تصویربرداری را بررسی کرد.

..................

 

خبر: تحقیق در مورد گوگل در دستور کار وزارت دادگستری آمریکا

طبق گزارش رسانه های مختلف، وزارت دادگستری آمریکا قصد دارد درباره اجرای قوانین آنتی تراست در گوگل تحقیقاتی انجام دهد.

وزارت دادگستری آمریکا زمانی این تحقیقات را به جریان انداخته که با کمیسیون تجارت فدرال توافق کرد رهبری نظارت بر اتهام آنتی‌تراست گوگل را برعهده گیرد.

تحقیقات مذکور فصل جدیدی را در مشکلات این غول فعال در حوزه فناوری با ناظران این صنعت در جهان آغاز می‌کند که معتقدند این شرکت خیلی بزرگ بوده و تهدیدی برای رقبا و مشتریانش است.

برآیند چنین پیگردی می‌تواند امپراتوری دیجیتال گوگل که از جایگاه مسلط این شرکت در حوزه جستجو و تبلیغات گرفته تا سیستم عامل اندروید آن و پروژه‌های جدیدتری چون ماشین و پهپادهای خودکار را دربرمی‌گیرد، با آزمون سختی روبه‌رو کند.

این اقدام وزارت دادگستری آمریکا با گذشت شش سال از تحقیقات مشابه پیشین بار دیگر گوگل را زیر ذره‌بین قانون قرار می‌دهد.

شماره خبر: 42098
تاریخ: شنبه 11 خرداد 1398  7:33 PM

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط