• © تمامی حقوق این وب سايت متعلق به ICTPress.IR می باشد.
    © Copyright 1998-2013 ICTPress.IR - ICT
Facebook
Twtitter
Twtitter
نسخه مناسب چاپ

کشف گاز متان و افزایش احتمال وجود حیات در مریخ

1398-04-02 Methane Mars 2حمید نیک روش - ICTPRESS - کشف سطوح گاز متان توسط جستجوگر ناسا می‌تواند احتمال وجود حیات در مریخ را ثابت کند.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS به نقل از انگجت، شاید شنیدن اخبار گوناگون در خصوص احتمال وجود حیات روی مریخ خسته کننده بنظر برسد، اما کشف جدید دانشمندان می‌تواند شگفت‌انگیز باشد.

 

 
نیویورک تایمز اخباری به دست آورده که نشان می‌دهد روور جستجوگر ناسا موفق به شناسایی سطوح بسیار زیاد از گاز متان شده است؛ طبق دانش ما، این گاز عموما زمانی تولید می‌شود که حیات وجود داشته باشد.
کمیت این گاز هنوز بسیار کم و در حدود 21 ذره در هر یک میلیارد است؛ اما این مقدار، سه برابر مقداری است که جستجوگر در سال 2013 شناسایی کرده بود.
اپراتورهای روور بقدری شگفت‌زده شدند که مطالعات روتین خود را متوقف کردند تا بتوانند اطلاعات بیشتری در این خصوص به دست بیاورند؛ علاوه بر این قرار است اطلاعات بیشتری در  24 ژوئن بدست بیاید.
هنوز مشخص نیست که چه چیزی باعث تولید متان می‌شود؛ شاید وجود گاز متان نشان‌دهنده زندگی میکروبی در شرایط کنونی یا دوره اخیر (احتمالا زیر زمین) باشد. علاوه بر این، وقتی گاز متان در جایی مشاهده شود می‌تواند نتیجه واکنش‌های ژئوگرمایی یا حتی متان‌های بسیار قدیمی باشد که سرانجام موفق به فرار از سطح سیاره شده‌اند.
اما چیزی که مشخص است آن است که هر گازی که اخیرا مشاهده شده باشد واکنش‌های همراه با نور خورشید و همچنین واکنش‌های شیمیایی طی چندین قرن باعث جدا شدن مولکول‌ها شده‌اند.
اگر دانشمندان موفق به اثبات وجود متان شوند، چالش بزرگ‌تر، یافتن روش‌های جدید برای مطالعه دقیق‌تر در این زمینه است.
روور «مارس 2020» و سایر وسایل نقلیه‌ای که در آینده ساخته میشوند روشی تازه برای یافتن مواد تشکیل دهنده حیات هستند، هرچند که نمی‌توان از آنها انتظار شناسایی احتمال زندگی در همان لحظه را داشت.

 


 

 گزارش: مهندس حمید نیک روش

توئیترHamidNikravesh@

شماره خبر: 42344
تاریخ: یکشنبه 2 تیر 1398  2:35 PM

نظر خود را برای ما ارسال کنید

نام شما:
ایمیل شما:
نظر شما:
کد امنیتی:
Jasjoo CAPTCHA

پیوندهای مرتبط